Kancelaria INGLESIS: użytkowanie wieczyste można zmienić we własność. Ale tylko do 31 sierpnia   "HOTELARZ"

Przepisy uchwalone w 2023 r. umożliwiły przedsiębiorcom uwolnienie się od ponoszenia corocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Uzyskali oni narzędzie prawne w postaci roszczenia o zakup nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste po preferencyjnej cenie. Jest to bardzo pożądana odpowiedź na rosnące zainteresowanie wykupem i zgłaszaną przez samych przedsiębiorców potrzebę zmian. Wyzwaniem może być krótki termin przewidziany na realizację roszczenia: można z nim wystąpić jedynie do końca sierpnia 2024 r. – pisze w najnowszym „Hotelarzu” Malwina Kołodziej, radca prawny w Kancelarii Prawnej INLEGIS Kołodziej Nogala.


„Liczne obiekty hotelowe, często usytuowane w centrach dużych miast, znajdują się na gruntach należących do Skarbu Państwa lub gminy. Możliwość przekształcenia lub wykupu gruntów z użytkowania wieczystego może mieć kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców z branży hotelarskiej”.

„Biorąc pod uwagę szerszą perspektywę całej branży hotelarskiej brak możliwości wykupu gruntu z użytkowania wieczystego mógł mieć negatywny wpływ na rozwój inwestycji w tej gałęzi gospodarki. Przedsiębiorcy wielokrotnie wyrażali swoje obawy odnośnie  celowości oraz bezpieczeństwa długoterminowego inwestowania na gruntach będących przedmiotem użytkowania wieczystego”.

„Zgłoszenia roszczenia musi dokonać przedsiębiorca – to on jest inicjatorem całej procedury. Aby ją rozpocząć, należy złożyć stosowny wniosek do właściciela nieruchomości. Przepisy prawa nie wprowadziły warunków, jakim taki wniosek powinien odpowiadać. Najlepiej więc, aby zawierał on dane wnioskodawcy i dane nieruchomości, której dotyczy, a także sformułowanie żądania. Jako załącznik powinien zawierać dokumenty potwierdzające posiadane prawo. Co istotne, w przypadku zgłoszenia roszczenia przez uprawnionego, właściciel nie będzie miał prawa odmówić zbycia.”.

„Możliwość złożenia wniosku o wykup gruntu przedsiębiorcy mają jednak tylko przez określony czas, tj. przez 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 31 sierpnia 2024 r. Po upływie tego terminu skuteczność zgłoszenia roszczenia jest wykluczona”.

„Odpłatność za wykup nieruchomości oparto na jej wartości”.

„Co do zasady, możliwość wykupu gruntu z użytkowania wieczystego przysługuje wszystkim przedsiębiorcom. Ustawodawca wprowadził jednak katalog pewnych ograniczeń”.

Szczegóły w marcowym wydaniu "Hotelarza"

https://www.e-hotelarz.pl/artykul/99434/uzytkowanie-wieczyste-nowe-mozliwosci-dla-przedsiebiorcow-ale-czas-mija-z-koncem-sierpnia/




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *