Kancelaria Prawna INLEGIS Kołodziej Nogala sp.k
Co można zyskać poprzez wykup i dlaczego wielu przedsiębiorców, w tym z branży hotelarskiej, oczekiwało dalszych rozwiązań ustawowych umożliwiających efektywne nabywanie własności gruntów?
Nowe przepisy, uchwalone w 2023 r., umożliwiły przedsiębiorcom uwolnienie się od ponoszenia corocznych opłat za użytkowanie wieczyste. Uzyskali oni narzędzie prawne w postaci roszczenia o zakup nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste po preferencyjnej cenie. Jest to bardzo pożądana odpowiedź na rosnące zainteresowanie wykupem i zgłaszaną przez samych przedsiębiorców potrzebę zmian. Wyzwaniem może być krótki termin przewidziany na realizację roszczenia: można z nim wystąpić jedynie do końca sierpnia 2024 r.
Malwina KołodziejJeśli jednak przedsiębiorca od dłuższego czasu przymierzał się do wykupu gruntu i jest zdecydowany na inwestycję, może na tych zmianach sporo zyskać.
Hotelarze przedsiębiorcy a użytkowanie wieczyste
Zgodnie z danymi Ministerstwa Rozwoju i Technologii, pod koniec 2022 r. w Polsce ponad 405 tys. gruntów było oddanych w użytkowanie wieczyste. Dane te dotyczą wyłącznie gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym ta związana z branżą hotelarską. W innych przypadkach sytuację zmieniła reforma uwłaszczeniowa przeprowadzona na mocy ustawy z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Liczne obiekty hotelowe, często usytuowane w centrach dużych miast, znajdują się na gruntach należących do Skarbu Państwa lub gminy. Możliwość przekształcenia lub wykupu gruntów z użytkowania wieczystego może więc mieć kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców z branży hotelarskiej.
Prawo użytkowania wieczystego a własność – co się zmienia
Dlaczego możliwość wykupu gruntu z użytkowania wieczystego może być dla przedsiębiorcy korzystna? I dlaczego była przedmiotem tak wielu dyskusji, choć prawo użytkowania jest w skutkach zbliżone do prawa własności? Użytkownik wieczysty może korzystać z nieruchomości w sposób swobodny i w zasadzie nieograniczony. Jeśli chodzi o samo prawo, może nim rozporządzać – jest to prawo zbywalne, można je więc zbyć i odziedziczyć. Wydawać by się więc mogło, że z perspektywy prowadzenia firmy „tu i teraz” nie czyni aż tak dużej różnicy to, czy grunt, na którym stoi obiekt noclegowy, stanowi jego własność, czy też jest oddany w użytkowanie wieczyste. Co jednak można zyskać poprzez wykup i dlaczego wielu przedsiębiorców, w tym właśnie z branży hotelarskiej, oczekiwało dalszych rozwiązań ustawowych um
[...]Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Dodaj komentarz