Co się otwiera w miastach w 2024 roku

Jak zapowiada się rok 2024 pod względem otwarć nowych hoteli miejskich? Z jednej strony słabo, bo rynek znajduje się w okresie przejściowym między uruchamianiem ostatnich opóźnionych projektów planowanych jeszcze przed pandemią – a pauzą w nowych inwestycjach z powodu wysokich kosztów finansowania. Z drugiej strony kilkanaście obiektów zostanie otwartych, tak pod markami globalnymi, jak i niezależnych.

W WARSZAWIE, gdzie w ub.r. otwarto cztery hotele, w tym roku ruszyć mają jeszcze dwa, których plany ogłoszono przed pandemią, ale też pierwszy, pod który działkę kupiono już w jej trakcie. Na Żeraniu przy moście Grota- Roweckiego na granicy Pragi-Północ i Białołęki grupa Europlan Artura Koziei 7 maja otwiera Campanile ze 152 pokojami i 330 m kw. powierzchni konferencyjnej. Już od 2018 r. planowała przekształcić 50-pokojowy hotel Grot w trzy razy większy hotel sieciowy, ale po wybuchu pandemii nie mogła pozyskać finansowania bankowego. W ub.r. 36,5 mln zł finansowania inwestycyjnego na ten projekt udzielił Polski Fundusz Rozwoju.

Z kolei w byłym hotelu Harenda przy Krakowskim Przedmieściu w końcu ruszyć ma hotel Flaner z 72 pokojami pod soft brandem WorldHotels Crafted Collection sieci BWH Hotel Group (Best Western). Plany jego otwarcia ogłoszone zostały na początku 2020 r., a przyjąć pierwszych gości miał pół roku później, wówczas pod innym sotf brandem BWH – Sadie. Ale potem wokół tego projektu zapadła cisza, nastąpiła tylko zmiana jednej marki sieci BWH na inną. Teraz hotel pojawił się już na stronie systemu rezerwacyjnego Best Western, chociaż jeszcze bez możliwości dokonania rezerwacji.

Do końca roku sieć Puro Hotel zapowiada otwarcie na działce kupionej w 2021 r. przy ul. Canaletta w sąsiedztwie pl. Teatralnego drugiego hotelu w Warszawie. Budowa 192-pokojowego obiektu rozpoczęła się w styczniu 2023 r. i od początku otwarcie zapowiadane było do końca grudnia 2024 r. 10-kondygnacyjna bryła już stoi i trwają dalsze prace. Pod koniec ub.r. sieć pozyskała finansowanie bankowe (co nadal jest w obecnych czasach ewenementem), wybrano już dyrektora generalnego, trwa rekrutacja personelu, wygląda więc na to, że się uda się dotrzymać tego terminu, ewentualnie przesunie się go na początek przyszłego roku.

W KRAKOWIE jeszcze w ub.r. trwał wysyp kolejnych inwestycji hotelowych i aparthotelowych, których łącznie otwarto osiem, m.in. Autograph Colection, Handwritten Collection, Campanile, Meininger. W tym roku będzie już spokojniej. Otwarty ma zostać wreszcie, zapowiadany od 2017 r. w jednym z czterech budynków kompleksu Unity Center, hotel Radisson Red z 229 pokojami. Wszystkie budynki już stoją, a główna cześć Unity Tower otwarta została w 2020 r., ale przy hotelu nadal nic się nie działo. Na początku zeszłego roku wybrano firmę Re-bau do realizacji prac wykończeniowych i dostawy całego wyposażenia hotelu, co powinno zostać ukończone do połowy tego roku. Wybrano już dyrektora generalnego, trwa rekrutacja pozostałej kadry.

We WROCŁAWIU w kwietniu otwarty ma zostać pierwszy w Polsce obiekt pod aparthotelową marką sieci Marriott Element by Westin ze 116 pokojami w kolejnym etapie parku biurowego realizowanego przez Vastint. Group. W czerwcu ruszyć ma Arche Hotel Klasztor z 85 pokojami w rewitalizowanym budynku po byłym szpitalu pediatrycznym (a wcześniej klasztorze), który grupa Arche kupiła w połowie ubiegłej dekady i pierwotnie planowała otworzyć tam hotel w 2018 r. Teraz prace są już na ukończeniu. Również powstający naprzeciwko Dworca Głównego hotel Mövenpick ma długą historię planowanego otwarcia. W połowie ubiegłej dekady ogłoszono plany rewitalizacji zamkniętego pod koniec lat 90. hotelu Grand, a otwarcie miało nastąpić na przełomie roku 2021/2022. Ale prace ruszyły dopiero dwa lata później, w 2021 r. podpisano z siecią Accor umowę na markę Mövenpick, a hotel miał być otwarty do końca 2023 r. Na razie na początku 2024 r. jest już po odbudowie elewacji z historycznymi detalami, trwają prace wewnątrz, tak więc istnieje szansa, że otwarty zostanie na przełomie roku 2024/2025.

W GDAŃSKU na Wyspie Spichrzów przy jej głównej ul. Stągiewnej ruszyć ma największy z nowych hoteli miejskich otwieranych w tym roku – Motel One z 324 pokojami, powstający w drugim etapie inwestycji Granaria, polegającej na zabudowie północnej części wyspy nowymi kwartałami apartamentowymi z architekturą nawiązującą do stylu, w jakim budowane były historyczne spichlerze.

W KATOWICACH przy głównym deptaku miasta, ul. Mariackiej, w zrewitalizowanej kamienicy i nowo wybudowanej oficynie na jej tyłach z końcem stycznia rusza butikowy hotel 4-gwiazdkowy M23 z 42 pokojami utrzymanymi w industrialnym klimacie nawiązującym do różnych dziedzin związanych z historią miasta i regionu. Jeszcze pod koniec 2022 r. Polski Holding Hotelowy podpisał umowę z generalnym wykonawcą, Mostostalem Warszawa, na modernizację hotelu Katowice pod markę voco sieci IHG i dostosowanie obiektu do standardów franczyzodawcy oraz wymagań dla hoteli 4-gwiazdkowych, a zakończenie tych prac wyznaczono na 26 czerwca 2024 r. Ale na razie prace są jeszcze na etapie odnawiania elewacji, dlatego otwarcie w tym roku wydaje się mało realne.

W ŁODZI z początkiem roku ruszył już przy ul. Piotrkowskiej hotel Pietryna z 61 pokojami w XIX-wiecznej kamienicy i dobudowanej od strony podwórza nowej części z trzema oficynami.

W SZCZECINIE można już rezerwować od czerwca pokoje w hotelu Hampton by Hilton, który powstaje we wschodniej części miasta i zaoferuje 106 pokoi.

W RADOMIU natomiast już w marcu otwarty ma zostać Hilton Garden Inn ze 115 pokojami, którego budowa ruszyła w 2019 r., została wstrzymana podczas pandemii i wznowiona pod koniec 2022 r. Hotel mieści się w wyremontowanym pałacyku Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego oraz w nowo wybudowanej części.

Z innych miast w GORZOWIE WLKP. do otwarcia przygotowywany jest hotel Pavco w XIX-wiecznej kamienicy i dobudowanej nowej części, łącznie z 43 pokojami i minibrowarem, w Wałbrz ychu lokalny inwestor zapowiada otwarcie jesienią w pobliżu zamku Książ pierwszego w mieście 5-gwiazdkowego hotelu Alexandra z 50 pokojami i salą konferencyjno-eventową na 600 osób, a w Bydgoszcz y w ub.r. Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe wznowiły rozpoczęte jeszcze przed pandemią prace przy kameralnym hotelu (ok. 20 pokoi) w secesyjnej kamienicy.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *