Autor: Marcin Manuszak
Dla hoteli koszty mediów są drugim największym wydatkiem po kosztach pracy, a systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) stanowią ich większą część. Systemy te, przez wpływ na jakość powietrza i komfort gości, są szczególnie ważne w dobie strategii zmniejszania kosztów operacyjnych. Dlatego nieruchomości hotelowe powinny być projektowane w taki sposób, aby charakteryzować się maksymalną wydajnością energetyczną i optymalnymi parametrami środowiskowymi.
Branża hotelarska stoi obecnie na rozdrożu między pragnieniem „przejścia na zieloną stronę” a realiami finansowymi swoich przedsiębiorstw. Najprościej jest zbudować „zielony” obiekt od podstaw, przekształcenie już istniejących budynków w ekologiczne stanowi nieco większe wyzwanie.
Dużo do zrobienia
Według inicjatywy Hotel Energy Solutions, współfinansowanej przez Komisję Europejską, obecny stan wykorzystania technologii energii odnawialnej i rozwiązań wydajnych energetycznie przez małe i średnie hotele jest bardzo niski w porównaniu do potencjału, jaki ten sektor posiada. Większość hoteli korzysta cały czas ze starszych, mniej efektywnych rozwiązań i urządzeń. Wśród wielu hotelarzy panuje przekonanie, że o ile goście deklarują chęć korzystania z ekologicznych obiektów, to większość z nich nie chce płacić dodatkowo za „zielone” hotele. Co więcej, ponieważ goście przebywając w hotelu odnoszą wrażenie, że płacą za nieograniczoną możliwość korzystania ze wszelkich dostępnych usług i mediów, to zachowują się z mniejszą odpowiedzialnością za środowisko, niż we własnym domu. Tymczasem nie ma najmniejszych wątpliwości, że zastosowanie najnowszych technologii energetycznych pomaga zwiększyć konkurencyjność obiektu poprzez znaczące oszczędności w zużyciu energii, co wpływa na zmniejszenie emisji CO2. Dlatego, „bycie ekologicznym” będzie się stawało powoli normą na rynku hotelarskim, a wśród największych marek już od dłuższego czasu można zauważyć wiele inicjatyw idących w tym kierunku.
Hotel Energy Solutions
Współfinansowana przez Komisję Europejską inicjatywa Hotel Energy Solutions została powołana, aby zapewnić małym i średnim hotelom z Unii Europejskiej dostęp do informacji, szkoleń i wsparcia technicznego z zakresu wykorzystania energii odnawialnej i technologii efektywnych energetycznie. Ich stosowanie pomóc ma w zmniejszeniu kosztów operacyjnych hotelu, co przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności hoteli. Program koordynowany jest przez World Tourism Organization, a uczestniczą w nim kluczowe organizacje w dziedzinie turystyki i technologii energetycznych.
Hotel wysoko sprawny, czyli jaki?
Hotele i budynki określane mianem „wysoko sprawnych” charakteryzują się ekonomiczną, energetyczną i środowiskową efektywnością, które są znacznie wyższe od wyników osiąganych przez standardowe konstrukcje. Ich „zielone” cechy jak wydajność systemów energetycznych oraz efektywność ich eksploatacji, pozwalają na oszczędności surowców naturalnych, energii i pieniędzy, zwiększając jednocześnie satysfakcję gości. Najlepiej funkcjonuje to [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Prenumerata HOTELARZA to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
właśnie, te rozwiązania trzeba wprowadzać już na etapie projektowania. Niestety, ale przerobienie już istniejącego obiektu jest cholernie kosztowne i zwróci się po wielu latach. Jest całe mnóstwo właścicieli hoteli którzy na etapie projektowym postanowili zminimalizować nakłady a potem jest płacz, bo koszty dwukrotnie przewyższają te założone w projekcie.
Róznie z tym bywa, wszystko zalezy od typu hotelu.
Nieraaz opłaca się zainwestować w przebudowę bo koszty potrafią się zwrócić i po 2-3 latach. Zależy o czym mówimy.
niestety zazwyczaj jest tak, że koszty jakie należy włożyć w super – drogie rozwiązania ekologiczne nigdy się nie zwracają
chyba, że koszty te poniesie się już na etapie projektowania. Wtedy po trzech/czterech latac h powinny się już zwrócić, w dalszym okresie przynosząc niemałą oszczędność.
zielone hotele to zaden interes. Zielone hotele to tylko chwilowa moda ktora zaraz przeminie a wraz z nia dziesiatki inwestorow z koszmarnymi dlugami.
To jak ze SPA pare lat temu kiedy kazdy jeden myslal ze to zloty interes a teraz nie wiedza jak odzyskac stracone pieniadze