Pierwszego dnia po świętach wielkanocnych, hotel Bellotto na Starym Mieście w Warszawie i warszawska galeria sztuki Pragaleria zainaugurowały swoją współpracę wiosennym „Spotkaniem ze Sztuką” - „Dialog z tradycją surrealizmu w malarstwie”. W renesansowych wnętrzach pałacu pojawiły się dzieła polskich artystów: Henryka Laskowskiego i Jana Szczepkowskiego. Goście mieli okazję obejrzeć obrazy, porozmawiać z artystami, a także kupić ich dzieła.
Cykl wernisaży „Spotkania ze sztuką” to wydarzenia, które realizują ambicję hotelu Bellotto – koncentracji na pasjach gości, a sztuka jest jedną z nich. Dlatego w marcu hotel rozpoczął strategiczne partnerstwo z Pragalerią, czego owocem będą regularnie organizowane wernisaże.
11 kwietnia odbyło się pierwsze „Spotkanie ze sztuką”. W salach Hotelu Bellotto zostało zaprezentowanych blisko 30 prac malarskich artystów średniego pokolenia: bogaty zbiór prac Henryka Laskowskiego oraz Jana Szczepkowskiego. Dzieła w stylu surrealistycznym stanowiłu kontrapunkt dla zabytkowych wnętrz pałacu. Wernisaż spotkał się z dużym zainteresowaniem przybyłych gości, wśród których nie brakowało artystów, aktorów, krytyków, ludzi biznesu oraz młodych adeptów warszawskich szkół sztuk plastycznych.
– Sztuka stała się nieodłącznym elementem strategii hotelu Bellotto. Współpraca z galerią Pragaleria to nie jedyna niespodzianka, którą szykujemy dla naszych gości i przyjaciół hotelu w tym roku. Mamy w planach dostarczać naszym gościom wiele artystycznych doznań – powiedział podczas wernisażu Maciej Wołoszczak, dyrektor operacyjny hotelu Bellotto. Kolejne, letnie Spotkanie ze sztuką w hotelu Bellotto odbędzie się w połowie czerwca.
Pragaleria to galeria sztuki i dom aukcyjny istniejący od 2015 roku na warszawskiej Pradze. Głównym celem jej działalności jest promowanie współczesnej polskiej sztuki i klasyki designu. Instytucja prezentuje zarówno uznanych już na międzynarodowej arenie artystycznej twórców, jak i początkujące młode talenty.
Henryk Laskowski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na kierunku Grafika warsztatowa. Obecny na wystawach w Polsce i za granicą od 1975 r. W latach 80. zajmował się grafiką wydawniczą (ilustracja książkowa, projekty okładek, plakat), rysunkiem oraz malarstwem. W swoich pracach malarskich porusza się w kręgu szeroko pojętej tematyki miejskiej. Interesuje go także pejzaż, natura, człowiek i społeczeństwo. Inspiracje do swoich obrazów czerpie z otaczającej go rzeczywistości, kultury masowej, filmu, literatury oraz z własnych zdjęć. W jego pracach znaleźć można odniesienia do sztuki pop-artu, realizmu metaforycznego czy surrealizmu.
Jan Szczepkowski jest absolwentem ASP im. Jana Matejki w Krakowie, uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni profesora Jacka Waltosia Artysta, malarz. Urodził się w Sanoku, gdzie mieszka i pracuje. Malarz nurtu neoromantycznego. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych. Zajmuje się malarstwem i pracą pedagogiczną. Obecny na wystawach indywidualnych i zbiorowych od 2001 r.
A jak widzicie obrazy Juliusza Joniaka, w sensie – https://joniak-galeria.pl/o-artyscie/ ?
Tylko do pilnie strzeżonych miejsc czy także ogólnych? Bo to chyba cenne, co nie?