Rok 2022 r. obfitował jeszcze w sporo otwarć nowych hoteli miejskich, w których proces inwestycyjny rozpoczął się przed pandemią. W 2023 r. będą ruszały ostatnie z tej fali. Potem przez dwa-trzy lata otwierane będą pojedyncze projekty na poszczególnych rynkach. Za to w nadchodzącym roku i kolejnym zapowiadane jest otwarcie wielu nowych obiektów w regionach turystycznych.
WARSZAWA
Od wybuchu pandemii na warszawski rynek weszło 13 hoteli z ponad 2,5 tys. pokoi. Tylko w mijającym roku ruszyły trzy kolejne obiekty – Royal Tulip Apartments, Verte Autograph Collection i Focus Hotel Premium łącznie z ok. 650 pokojami. Ruszyć miały kolejne trzy.
Jeszcze w 2017 r. ogłoszono plany otwarcia do końca 2019 r. Staybridge Suites ze 192 pokojami na Ursynowie pod aparthotelową marką sieci IHG. Potem budowa przechodziła różne koleje, ale pod koniec 2020 r. przejął ją nowy inwestor, prace ponownie ruszyły, a obiekt miał się otworzyć do końca tego roku. Jednak znowu pojawiły się problemy finansowe (więcej o tym piszemy na str. 6), więc nie zapowiada się na otwarcie w 2023 r.
Tuż przed pandemią w lutym 2020 r. ogłoszono też plany otwarcia w ciągu pół roku w byłym hotelu Harenda przy Krakowskim Przedmieściu obiektu z 66 pokojami pod nową marką sieci Best Western – Sadie. Krótki okres do planowanego otwarcia świadczyć mógłby, że inwestycja nie jest skomplikowana. Jednak od tego czasu jej otwarcie jest przesuwane na kolejny rok, po drodze zmieniła się marka na inną z portfolio BWH Group – WorldHotels Crafted Collection. Teraz ruszyć ma wiosną 2023 r.
Od 2021 r. stoi już z nazwą na fasadzie i liczbą gwiazdek (4) hotel Stay Inn by Frost z 90 pokojami przy ul. Hynka w pobliżu Okęcia. Ostatnio wybrany został jego dyrektor generalny, którym został Tomasz Schulz, przez ostatnie 15 lat zarządzający Pałacem Mierzęcin Wellness & Wine Resort w woj. lubuskim. Więc może uda się otworzyć w nadchodzącym roku.
Ale jedynym pewnym otwarciem w 2023 r. w Warszawie jest 4-gwiazdkowy hotel Sante z 52 pokojami przy ul. Jagiellońskiej na Pradze Północ, który stanowi uzupełnienie kompleksu Studio Sante Uzdrowisko Miejskie. Ogłoszono już datę startu na 10 lutego, przesuniętą potem na kwiecień. Poza tym trwają jeszcze prace przy hotelu ze 150 pokojami pod marką Occidental hiszpańskiej sieci Barcelo. Powstający przy kompleksie Elektrownia Powiśle osiągnął już etap surowy zamknięty, a sieć rozpoczęła proces rekrutacyjny, który wyłonić ma dyrektora generalnego, więc powinien zostać otwarty na przełomie roku 2023/2024.
KRAKÓW
Kraków tuż przed pandemią był tak samo rozgrzanym pod względem inwestycji hotelowych rynkiem jak Warszawa. W związku z tym od jej wybuchu na rynek weszło 10 hoteli z ponad 1,5 tys. pokoi, tylko w mijającym roku Saski Curio Collection by Hilton, Hyatt Place, Garamond Tribute Portfolio i Ferreus, łącznie z blisko 500 pokojami (nie licząc 173-pokojowego Hamptona by Hilton przy lotnisku Kraków- -Balice). A na ukończeniu są dwa kolejne.
Z początkiem roku na Ruczaju, w południowo- zachodniej części miasta, koło Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, rusza Campanile South z 220 pokojami i salą konferencyjną na 120 osób, w kolejny etapie uzupełniony o 120-pokojowy hostel. Inwestorem jest krakowski deweloper Pawo Group.
Wiosną 2023 r. ruszyć ma też w końcu Stradom House Autograph Collection ze 125 pokojami w zabytkowej kamienicy w pobliżu Wawelu. Umowa franczyzowa między siecią Marriott i Angel Poland Group podpisana została jeszcze w 2017 r., a pierwotnie otwarcie zapowiadano na rok 2020. Ostatecznie ruszyć miał już w tym roku, jednak na drodze stanęły różnego rodzaju problemy związane z procedurami administracyjnymi. Teraz otwarcie zapowiadane jest na kwiecień.
INNE MIASTA
Zanosi się na to, że w pozostałych miastach w 2023 r. nie zostanie otwarty żaden hotel poza… Kielcami, gdzie sieć B&B Hotel planuje w I kwartale uruchomić swój obiekt ze 114 pokojami w budynku po zamkniętym z końcem 2021 r. hotelu ibis. W Radomiu wznowiono zawieszoną podczas pandemii na etapie surowym zamkniętym inwestycję w Hilton Garden Inn ze 115 pokojami, więc może 12 miesięcy wystarczy, aby otworzyć hotel, choć bardziej prawdopodobny jest rok 2024.
We Wrocławiu trwa przebudowa (a właściwie nowa budowa) hotelu Grand, który działać będzie pod marką Mövenpick, oferując 180 pokoi. Jego otwarcie zapowiadane było do końca 2023 r. i prace trwają, ale na razie są jeszcze na etapie wykańczania elewacji, więc najwcześniej otwarty zostanie w 2024 r. W kwietniu 2021 r. ogłoszono też plany kolejnego hotelu Mövenpick, w Poznaniu, który otwarty miał zostać w 2023 r. nad jeziorem Malta ze 159 pokojami. Na razie nie rozpoczęły się przy nim żadne prace budowlane.
W Gdańsku na Wyspie Spichrzów trwa drugi etap inwestycji Granaria z nowymi kwartałami mieszkaniowo-biurowo-usługowymi. Powstaje tu, obok Puro Hotelu, 240-pokojowy Motel One, który stoi już w stanie surowym otwartym. Trwa też budowa 4-gwiazdkowego Grano Marina Hotelu ze 128 pokojami w większej inwestycji Sol Marina firmy Dekpol przy nabrzeżu Martwej Wisły koło Wyspy Sobieszewskiej. W Szczecinie jesienią przyszłego roku ukończona ma zostać budowa Hamptona by Hilton ze 106 pokojami, a otwarcie hotelu zapowiadane jest na styczeń 2024 r.
W Łodzi od 2019 r. trwa niespiesznie generalny remont hotelu Grand należącego do braci Likusów. Odtworzono już samą elewację, ale do otwarcia hotelu pozostało zapewne co najmniej dwa-trzy lata. W Katowicach sieć Qubus Hotel wznowiła pod koniec roku zawieszoną podczas pandemii inwestycję w centrum miasta. I rzeczywiście szybko powstają kolejne kondygnacje, więc hotel może być otwarty w 2024 r.
REGIONY TURYSTYCZNE
Za to w regionach turystycznych już w styczniu ruszą trzy nowe obiekty, wszystkie w condo. W Ostródzie otwarty zostanie Radisson Blu z 238 pokojami i 2,3 tys. m kw. powierzchni konferencyjno- eventowej. Inwestorem jest Grupa Europlan, na czele której stoi Artur Kozieja. W styczniu pierwszych gości ma przyjąć też 108-pokojowy Kyriad Karkonosze w Wojcieszycach między Jelenią Górą a Szklarską Porębą, powstający w byłym hotelu Jan. W tym samym regionie w Sosnówce otwarty zostanie kolejny etap kompleksu Seidorf Mountain Resort – po 5-gwiazdkowym hotelu z 38 pokojami teraz otwarte zostaną Apartamenty Seidorf ze 130 jednostkami, stefą welnness i restauracją. Jeszcze w tym roku inwestor zapowiada też otwarcie Osady Seidorf z 64 apartamentami.
W położonym nieopodal Staniszowie powstaje kompleks Termy Karkonosze z 268 pokojami i apartamentami w trzech różnych strefach funkcjonalnych. Pierwotnie otwarcie zapowiadane było przez Artura Kozieję na rok 2023. Prace trwają, ale termin ten wydaje się mało realny. Podobnie jest w przypadku innej inwestycji grupy Europlan – hotelu MGallery Sanssouci w Karpaczu ze 119 pokojami, w której jeszcze w 2021 r. 43 proc. udziałów objął jej generalny wykonawca Erbud. Za to w Szklarskiej Porębie w powstającym kompleksie Horizon w 2023 r. otwarty zostanie, będący już na ukończeniu, hotel pod marką Holiday Inn Resort z 87 pokojami. W 2024 r. ruszyć ma druga część pod inną marką sieci IHG – voco ze 100 pokojami. Inwestorem jest wrocławski AKME Deweloper. W Szklarskiej trwa też budowa 4-gwiazdkowego obiektu pod marką Hotels & Preference sieci Louvre Hotels Group z 267 pokojami. Otwarcie zapowiadane jest na 2023 r., ale na razie nie osiągnęła jeszcze stanu surowego zamkniętego, więc bardziej realny jest rok 2024.
Kończą się już za to budowy dwóch obiektów pod marką Aries – w Aries Residence & Spa ze 118 pokojami w Szczyrku trwają prace wykończeniowe wnętrz, a otwarcie nastąpić ma do połowy roku. Stoi też już Aries Residence Bukowina – kompleks pięciu budynków ze 118 apartamentami, które otwarte mają zostać do końca roku. W Szczawnicy wreszcie ruszyć ma obiekt Pieniny Grand ze 119 pokojami powstający w byłym 12-piętrowym sanatorium Hutnik. To inwestycja spółki Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica.
Dużo dzieje się też nad morzem, czego symbolem jest Pobierowo. Już w wakacje ub.r., według deklaracji Tadeusza Gołębiewskiego, otwarta miała zostać pierwsza część jego hotelu z ok. 300 pokojami. Po śmierci inwestora prace znacząco zwolniły, ale skoro ta część niemal gotowa miała być już pół roku temu, to teoretycznie 12 miesięcy 2023 r. powinno wystarczyć, aby ją uruchomić.
Za to szybko idzie budowa Linea Mare z 235 apartamentami sieci Górskie Resorty. Wystartowała na początku roku, aby osiągnąć już stan surowy zamknięty, więc obiekt powinien ruszyć na przełomie roku 2023/2024. W Mielnie Grupa Arche planuje uruchomienie pierwszego etapu kompleksu Fabryka Samolotów ze 120 pokojami (a w Nałęczowie – Sanatorium Milicyjnego z ok. 300 pokojami). Trwają inwestycje w Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Międzywodziu, Darłowie, w całym pasie nadmorskim. Otwarcie części z nich zapowiadane jest na 2023 r., ale którym się uda, okaże się za rok w grudniu.
Dodaj komentarz