Miejscem organizacji Festiwalu jest Poznański Stary Rynek. W roku 2008 dodatkowymi miejscami wydarzeń będą również Plac Wolności oraz uliczki przyległe do Starego Rynku.
Organizatorem festiwalu jest MCA Music Sp. z o.o., które zaprasza do współpracy przy organizacji festiwalu dodatkowe instytucje.
Myślami przewodnimi Festiwalu są: promocja sztuki kulinarnej, wysokiej jakości produktów kulinarnych i gastronomicznych, promocja Miasta i regionu, tradycyjnych wyrobów Wielkopolski i innych regionów, tradycji związanych z wytwarzaniem domowych Nalewek, rękodzielnictwa. Szyld Festiwalu „Dobry Smak” stwarza również okazję do promowania sztuki, kultury, muzyki, mediów, usług i produktów z „dobrym smakiem”.
Festiwal składa się z kilku elementów:
JARMARK DOBREGO SMAKU:
W ramach Jarmarku Dobrego Smaku producenci tradycyjnej i regionalnej żywności, wydawcy książek, restauracje, firmy i instytucje promują swoje wyroby i usługi na specjalnie udekorowanych straganach ustawionych na płycie poznańskiego Starego Rynku.
Dużą atrakcją – szczególnie dla najmłodszych – są stoiska interaktywne. W roku 2007 powodzeniem zwiedzających cieszyły się interaktywne stoisko Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego ze Szreniawy na którym można było własnoręcznie zemleć zborze czy poznać techniki wyrobu masła oraz obejrzeć wybrane eksponaty muzeum a także interaktywne stoisko firmy Aquanet gdzie odbywały się próby jakości wody, pokazy z wodą związane w tym pokazy banie mydlanych.
Przewidujemy, że wzorem pierwszej edycji jarmark cieszyć się będzie się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów, a także zainteresowaniem mediów ogólnopolskich i regionalnych, które można myło zauważyć już w ramach pierwszej edycji.
SCENA DOBREGO SMAKU i MUZYKA W DOBRYM SMAKU:
Jednym z centralnych miejsc Festiwalu jest Scena Dobrego Smaku stawiona na czas jego trwania w zachodniej części Starego Rynku. Każdego dnia Festiwalu w godzinach 17.00 – 22.00 występować będą na niej artyści prezentujący przeróżne kręgi muzycznych zainteresowań – m.in.: jazz, Dixie, muzykę klasyczna, soul, flamenco, folk, muzykę klezmerska i inne. Koncert każdego dnia zakończy się występem „gwiazdy wieczoru” jednego z dni festiwalu wystąpi „gwiazda festiwalu”.
KONKURS POLSKA NALEWKA ROKU
Konkurs „Polska Nalewka Roku jest jednym centralnych elementów Festiwalu. W ramach I OFDS odbyła się pierwsza edycja konkursu „Polska Nalewka – 2007, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno samych uczestników jak i publiczności oraz
mediów. Do konkursu zgłaszane są domowej roboty nalewki sporządzane wg tradycyjnych, rodzinnych i autorskich receptur. Nalewki ocenia Kapituła Dobrego Smaku, w której skład wejdą ludzie świata gastronomii, kultury, sztuki i biznesu. Skład kapituły ma służyć promocji medialnej wydarzenia. W roku 2007 w kapitule zasiedli Piotr Bikont, Hanna Banaszak, Stanisław Sojka, Wojciech Muller, Piotr Frydryszek, Iva Trifonova oraz Jan Babczyszyn. Skład kapituły jest ustalany oddzielnie dla poszczególnych edycji festiwalu.
W roku 2008 finał konkursu Polska Nalewka Roku odbędzie się w piątek 15 sierpnia.
KUCHNIA DOBREGO SMAKU
Na płycie Starego Rynku, na podwyższeniu w sąsiedztwie Sceny Festiwalu stanie – wzorem pierwszej edycji - profesjonalna Kuchnia Dobrego Smaku. W trakcie trwania festiwalu szefowie kuchni najlepszych poznańskich restauracji prowadzić w niej będą pokazy kulinarne na żywo. Formuła sprawdzona w I edycji festiwalu spotkała się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Biorący udział kucharze również cenią sobie możliwość kontaktu z publicznością i opowiadania o swoich technikach i pomysłach kulinarnych. Relacje z pokazów w Kuchni Dobrego Smaku z całą pewnością – jak w przypadku pierwszej edycji - znajdą się w wielu regionalnych i ogólnopolskich mediach.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
W ramach II Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego smaku odbędą się również:
14 sierpnia 2008 – Wielkopolska Edycja Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” organizowanego przez Polską Izbę Produktu Tradycyjnego i Regionalnego. W konkursie skierowanym do gospodarstw agroturystycznych, restauracji i kół gospodyń wiejskich nagradzane są tradycyjne potrawy i produkty regionu.
16 sierpnia – „Święto Golonki” organizowane przez Wielkopolski Cech Rzeźników i wędliniarzy. W ramach święta przeprowadzony zostanie konkurs na najlepszą golonkę skierowany do restauratorów, kół gospodyń wiejskich i producentów. Przez wszystkie dni trwania festiwalu golonka promowana będzie jako danie regionalne w ramach Jarmarku Dobrego Smaku
17 sierpnia - „Dzień Szneki z Glancem” konkurs realizowany przez Wielkopolski Cech Cukiernikó1) i Piekarzy mający na celu promocję Szneki z Glancem (tradycyjnie zwijanej drożdżówki z lukrem) jako produktu regionalnego. W konkursie startować będą mogły piekarnie i cukiernie z regionu. Przez cały czas trwania jarmarku nabyć będzie można tradycyjne poznańskie i wielkopolskie produkty cukiernicze.
W ramach Festiwalu odbędzie się również szeregu wydarzeń towarzyszących jak promocje książek, pokazy filmów, premiery wydawnictw, spotkania autorskie, konkursy kulinarne, warsztaty i tym podobne.
Zaproszeni do udziału restauratorzy w swoich lokalach i ich ogródkach proponować będą specjalnie na tę okazję przygotowane potrawy organizować pokazy kulinarne i występy artystyczne.
Program
14 sierpnia 2008
12.00 – 21.00 Jarmark Dobrego Smaku - Miejsce: Stary Rynek, Poznań
Regionalna i tradycyjna żywność i produkty, pokazy rękodzielnictwa i rzemiosła, stoiska gastronomiczne, prezentacje partnerów festiwalu, pokazy Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie
12.00 – 18.00 Nasze Kulinarne Dziedzictwo – konkurs Polskiej Izby Produktu Tradycyjnego i Regionalnego
12.00 – 14.00 prezentacje – część konkursowa - w kuchni dobrego smaku.
12.00 – 18.00– prezentacja produktów i potraw konkursowych – stoisko w pobliżu sceny festiwalu
14.00 – 16.00 posiedzenie kapituły konkursu (zamknięte) – sala bankietowa Restauracji Nalewka
14.00 – 17.00 Szefowie Kuchni Prezentują – Miejsce: Kuchnia Dobrego Smaku (przy scenie Festiwalu)
Pokazy kulinarne prowadzone przez szefów kuchni najlepszych restauracji w Poznaniu
17.00 – 22.00 - Muzyka w Dobrym Smaku - Scena Festiwalu Dobrego Smaku (vis a vis Restauracji Nalewka)
17.00 Retro Jazz Quartet
17.15 Oficjalne Otwarcie I Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku, ogłoszenie wyników konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo i wręczenie nagród
17.45 Retro Jazz Quartet
19.00 Julia Rosińska z zespołęm
20.00 Kwartet Marcina Chenczke
21.00 Kraken Klezmer Band
22.00 Zakończenie pierwszego dnia festiwalu
Dodaj komentarz