Miliony osób cierpią z powodu nadmiernego hałasu. Hałas jest czynnikiem wpływającym na wzrost napięcia, kłopoty z koncentracją, produktywnością, a także na ogólny stan zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia uszkodzenie słuchu wywołane hałasem jest najbardziej powszechnym zagrożeniem w środowisku pracy powodującym nieodwracalne skutki. Na zanieczyszczenie hałasem jesteśmy narażeni nie tylko w miejscu pracy. Około 40% mieszkańców Unii Europejskiej wystawionych jest na działanie hałasu pochodzącego z ruchu ulicznego, a 30% doświadcza tych problemów również w nocy. Jednym ze sposobów ograniczenia negatywnego wpływu hałasu na zdrowie człowieka jest zapewnienie odpowiedniej izolacyjności akustycznej budynków zarówno wznoszonych jak i poddawanych renowacji.
Izolacyjność akustyczna to zjawisko redukcji głośności dźwięku przechodzącego między dwoma pomieszczeniami przedzielonymi przegrodą budowlaną, np. ścianą działową. Dobra izolacyjność akustyczna jest jednoznaczna z małym przewodzeniem dźwięku z pomieszczenia do pomieszczenia, mierzy się ją w decybelach [dB].
W wielu krajach europejskich, jak np. w Danii, Francji, Niemczech, Norwegii czy na Litwie wprowadzono do standardów i legislacji wymagania akustyczne wg różnych klas. W Polsce tego typu wymagań jeszcze nie ma, jednakże firmy Rigips i Isover przygotowały Aku MATRIX, aby zachęcić projektantów do świadomego kreowania komfortu akustycznego w budynkach. Autorzy publikacji przedstawiają rekomendowane przez Rigips i Isover klasy akustyczne – im wyższa klasa akustyczna przegrody, tym większa jest jej izolacyjność akustyczna.
Twórcy Aku MATRIX w swojej publikacji zwracają również uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz - przenoszenie boczne. „Niezwykle ważne jest, aby w fazie projektowania ścian działowych wziąć pod uwagę także zjawisko przenoszenia bocznego. W większości przypadków przenoszenie boczne odbywa się za pośrednictwem ścian i stropów, dlatego w zależności od specyfiki obiektu należy dobrać odpowiednie detale konstrukcyjne, jak posadowienie ściany na stropie, naroża oraz górne połączenie ściany działowej ze stropem lub sufitem podwieszanym” – mówi Paweł Kocemba, Szef Działu Technicznego i Rozwoju Produktu w Rigips Polska.
„W naszej publikacji Aku MATRIX powołujemy się na normę PN-B-02151-3:1999 – mówi ona o wymaganiach odnośnie izolacyjności akustycznej ścian oddzielających funkcje poszczególnych pomieszczeń, np. ścian między pokojami lub między sąsiednimi mieszkaniami. Posługując się właśnie tą normą analizujemy wymagania w zakresie izolacyjności akustycznej dla ścian działowych w różnego typu budynkach” – mówi Henryk Kwapisz, Szef Centrum Informacji Technicznej Isover Polska.
Aby ułatwić dobór rozwiązań ścian działowych odpowiednich do wymagań izolacyjności akustycznej, a tym samym przyspieszyć proces projektowania, firmy Rigips i Isover opracowały katalog gotowych systemów ścian działowych – Aku MATRIX. Zilustrowane są w nim także minimalne wymagane wskaźniki dotyczące izolacyjności akustycznej poszczególnych ścian oddzielających pomieszczenia. Do wartości tych przyporządkowane są odpowiednie klasy, które pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania systemowego, zapewniającego oczekiwaną izolacyjność akustyczną pomieszczeń.
Aku MATRIX to katalog rozwiązań, wyselekcjonowanych i dostosowanych do obowiązujących przepisów pozwalających zapewnić odpowiedni komfort akustyczny. To przewodnik prowadzący użytkownika przez proces projektowania – od zamysłu projektowego i związanych z nim wymagań prawnych, do gotowych rozwiązań.
-----
Firma Rigips Polska-Stawiany należy do Grupy Saint-Gobain. Powstała w październiku 1998 roku w wyniku połączenia firmy handlowej Rigips Polska oraz Zakładu Gipsowego "Stawiany". Rigips zajmuje się produkcją płyt gipsowo-kartonowych oraz systemów suchej zabudowy wnętrz: ścian, podwieszanych sufitów oraz elementów zabudowy poddaszy. Firma, jako jedyna w Polsce oferuje Bezterminową Gwarancję na swoje systemy. Przedsiębiorstwa kooperujące z firmą Rigips mogą wstąpić do elitarnego Klubu Licencjonowanych Wykonawców, skupiającego firmy świadczące usługi wykonawcze na najwyższym, gwarantowanym przez firmę poziomie. W ramach Klubu kooperanci mogą liczyć na darmowe szkolenia pracowników, fachową pomoc oraz promocję.
Jakość usług firmy potwierdzają certyfikaty: Zapewnienia Jakości według normy ISO 9001:2000 w zakresie produkcji, sprzedaży i serwisu technicznego oraz system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy według wymagań normy PN-N18001.
-----
Saint-Gobain Isover Polska z siedzibą w Gliwicach wchodzi w skład międzynarodowej Grupy Saint-Gobain. Firma działa na polskim rynku od 1993 roku. W roku 1996 zakupiła zakład produkujący izolacje z wełny skalnej w Gliwicach, a następnie go zmodernizowała. W 1999 roku uruchomiono nową, najnowocześniejszą w Polsce, linię do produkcji wełny szklanej.
Saint-Gobain Isover Polska, oferuje szeroki wachlarz produktów do izolacji w budownictwie ogólnym oraz izolacji technicznych stosowanych w przemyśle. Firma, jako jedyna w Polsce, produkuje wełnę mineralną zarówno z włókien szklanych, jak i skalnych. Przykładem świadczącym o najwyższej jakości wyrobów Isover jest wełna szklana Super-Mata, która ma najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (współczynnik lambda - λ) wynoszący jedynie 0,033 W/(mK). Dla tego typu produktów jest to najlepsza wartość na rynku. Stosując Super-Matę można uzyskać najlepsze parametry termoizolacyjne oraz znacznie poprawić walory akustyczne izolowanej przegrody.
-----
Kontakt dla mediów:
Rigips Polska-Stawiany Sp. z o.o.:
Agnieszka Kańkowska
Brand Development & PR Manager
e-mail: Agnieszka.Kańkowska@saint-gobain.com
Tel. kom.: +48 668 311 568
Saint-Gobain Isover Polska:
Małgorzata Kuś
Promotion & Communication Manager
e-mail: Malgorzata.Kus@saint-gobain.com
Tel. kom.: +48 602 421 244
Dodaj komentarz