Polska wchodzi w nowy etap procesu modernizacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2, który został zainicjowany przez Parlament Europejski. Już od marca rozpocznie się rewolucja w zakresie odbioru telewizji naziemnej, której skutki mogą być odczuwalne nawet dla 2 milionów Polaków. Zmiany będą dotyczyły nie tylko prywatnych obiorców – również branża hotelowa musi przygotować się na efekty wprowadzenia nowego standardu nowy standard DVB-T2/HEVC.
Zmiany DVB-T2 – na czym polegają?
Obecnym standardem odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Choć obowiązuje w Polsce od 2010 roku, nie wykorzystuje on w pełni możliwości technologicznych, które oferuje nowoczesne nadawanie sygnału cyfrowego. Widzowie mają zatem ograniczony dostęp do zaawansowanych rozwiązań, a co za tym idzie – nie mogą cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dźwięku.
Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, już od 1 lipca 2022 roku zacznie obowiązywać nowy standard DVB-T2/HEVC, wykorzystujący węższą częstotliwość – od 470 do 694 MHz. Modernizacja ma na celu zwolnienie pojemności pasma 700 Mhz, przeznaczonego dla technologii mobilnej piątej generacji. W związku z tym zwiększy się maksymalne wykorzystanie potencjału naziemnej telewizji cyfrowej w całej Europie. Nowy standard umożliwi bardziej oszczędną eksploatację dostępnych częstotliwości nadawania, a więc zapewni dostęp do większej liczby kanałów telewizyjnych – i to w dużo lepszej jakości!
Nowy standard - nowa jakość, nowe możliwości
DVB-T2/HEVC przyniesie lepszą jakość obrazu i dźwięku, a także zapewni widzom dostęp do nowych programów. To jednak nie wszystko! Zmiana technologii to pierwszy rozdział interaktywnej telewizji, dostępnej dla większej liczby odbiorców. Dzięki nowym standardom możliwe będzie wprowadzenie HBBTV, czyli telewizji hybrydowej, która umożliwia interakcje podczas oglądania programu, np. w postaci gry czy quizu. Wystarczy połączenie z internetem i można wejść na wyższy poziom rozrywki.
Nowy standard – stary telewizor
Skuteczne wykorzystanie potencjału DVB-T2/HEVC wymagać będzie dostosowania odbiorników. Dlaczego? Efektywniejszy standard kompresji przyniesie pewne ograniczenia – nie wszystkie urządzenia są z nim kompatybilne. Co prawda większość telewizorów wyprodukowanych po 2010 roku jest dostosowana do odbioru zarówno obecnego (DVB-T), jaki nowego systemu, ale niektóre z nich mogą odczytywać sygnał jedynie w starej wersji kodowania (AVC). Co za tym idzie, po wprowadzeniu nowego standardu transmisji, niektóre odbiorniki przestaną prawidłowo obsługiwać nadawane treści. Problematyczne będą także starsze modele telewizorów. Co zrobić, gdy Twojemu hotelowi grozi utrata dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej?
Dostępne rozwiązania
Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie nadchodzących problemów. Pierwszym krokiem jest weryfikacja, czy problem dotyczy posiadanego przez Ciebie sprzętu. Można to zrobić za pomocą kanałów testowych udostępnianych przez nadawców, a także w internecie, gdzie dostępne są listy modeli telewizorów, które nie są kompatybilne z nowym standardem.
Jeśli okaże się, że Twoje odbiorniki nie spełniają wymagań, można rozważyć między innymi zakup zewnętrznego dekodera do każdego telewizora. Opcją jest też instalacja wrażliwej na opady anteny satelitarnej, czy inwestycja w pochłaniający energię i wrażliwy na usterki zestaw dekoderów HEVC. Powyższe rozwiązania, choć skuteczne, znacznie obniżają komfort obsługi oferowany klientom. Ponadto wymagają zakupu wielu dodatkowych, autonomicznych urządzeń i zasilaczy, przez co zwiększają koszty obsługi telewizji hotelowej. Można też skorzystać ż pomocy profesjonalistów i wybrać rozwiązania zaprojektowane przez UPC Biznes, które uchronią Cię przed wymianą telewizorów.
Problem z głowy!
UPC Biznes pomaga klientom hotelowym w adaptacji do nowych warunków nadawania. W ofercie znajdują się budżetowe, kompleksowe i skalowalne systemy odbioru TV dostosowane do potrzeb firm każdego rozmiaru. Dzięki temu wymiana telewizorów nie będzie konieczna. Bazując na wieloletnim doświadczeniu na rynku hotelowym, eksperci UPC Biznes oferują rozwiązanie niewymagające dużych inwestycji oraz transparentne dla gości hotelowych. To instalacja tzw. „stacji czołowej” i podłączenie do niej sygnału TV z sieci UPC w formacie kompatybilnym z odbiornikami w pokojach.
Dosył sygnałów przez UPC:
- pozwala wykorzystać dotychczasowe telewizory,
- stanowi niski koszt zawarty w opłacie abonamentowej,
- umożliwia odbiór nowych programów telewizyjnych, dostępnych w indywidualnie konfigurowanych pakietach,
- stwarza okazję do podłączenia szybszego i bardziej bezpiecznego łącza internetowego.
Dosył sygnałów przez UPC możliwy jest również w Twoim hotelu. Nie czekaj do wiosny - już teraz zgłoś chęć skorzystania z naszego rozwiązania! Zachęcamy do kontaktu z ekspertem pod numerem telefonu 814799999.
Marcin Grochała
Dyrektor Sprzedaży MLE – UPC Biznes
Dodaj komentarz