- Dokonujemy zamiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów do 30 procent. Wszystkie miejsca, w których był limit 50 procent uczestnictwa, zostanie to zmienione do 30 procent - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Do limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione, ale to na organizatorach spoczywa obowiązek weryfikacji certyfikatów covidowych.
Wiceminister Waldemar Kraska powiedział - Od 15 grudnia obniżamy limity w lokalach, restauracjach, barach i hotelach do 30 procent. Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych. Zamknięte zostaną także dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Limit do 30 procent obowiązywać będzie także w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych. Do 75 proc. zostanie obniżony natomiast limit w transporcie zbiorowym.
W jakich sytuacjach przedsięcbiorcy będą mogli weryfikować osoby zaszczepione i niezaszczepione?
- Jeśli właściciel będzie chciał przekroczyć limit, czy do hotelu, czy restauracji, będzie musiał sprawdzić certyfikat, będzie przygotowana ustawa poselska - zaznacza wiceminister zdrowia - powiedział wiceminister.
Co z imprezami sylwestrowymi?
Choć dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia od 15 grudnia będą administracyjnie zamknięte, to jak powiedział minister Niedzielski, przewidziano "pewien wyjątek dla okresu sylwestrowego". W dniach 31 grudnia i 1 stycznia będzie obowiązywało ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.
Pozostałe działania planowane przez rząd
Minister Niedzielski powiedział ponadto, że trwają intensywne prace nad ustawą w myśl której pracodawca będzie mial prawo oczekiwać wyniku testu od pracownika. Testy bedą zagwarantowane dla obywateli za darmo.
Kolejnym elementem obostrzeń będą obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. -Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązkowe szczepienia w grupach takich jak medycy, nauczyciele, służby mundurowe - dodał.
Sanepid zapowiada wzmożone kontrole
Krzysztof Saczka, p.o. szef GIS powiedział natomiast, że sanepid prowadzi intensywne działania kontrolne i "17 procent przeprowadzonych kontroli zakończyło się ukaraniem przedsiębiorców". Jak dodał Saczka -Przedsiębiorca musi nas przekonać, że są weryfikowane osoby poddane szczepieniom.
Najważniejsze zmiany – nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna
Nowe limity osób
Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:
- transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19) - kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)
Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
Nauka zdalna
- Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian. - Zamknięte kluby i dyskoteki
Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).
Obowiązkowe testy na koronawirusa
- Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.
- Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.
Dodaj komentarz