Goście hotelowi VIP oczekują obsługi najwyższej jakości, obejmującej także transfer z lub na lotnisko luksusowym pojazdem. Mercedes-Benz jako jedyna marka premium oferuje oprócz limuzyn także vany – dziś dostępne też z napędem elektrycznym: EQV i eVito Tourer.
– Są przestronne, komfortowe i lokalnie bezemisyjne – te trzy cechy sprawiają, że to wyjątkowe samochody dla wyjątkowych gości, a wrażenia z jazdy z pewnością pozytywnie wpłyną na obraz całej obsługi hotelowej – mówi Jan Zachel, Key Account Manager w dziale flotowym Mercedes-Benz Vans.
Co nowego wnoszą do oferty flotowej Mercedes-Benz Vans pojazdy z napędem elektrycznym?
Przede wszystkim to nie jest w naszym przypadku aż taka nowość, bo w zakresie pojazdów z napędem akumulatorowym mamy jako koncern wiele lat doświadczeń i gromadzenia wiedzy. Dzięki temu dziś, kiedy rozwój elektromobilności nabrał tempa, mamy do zaoferowania sprawdzone rozwiązania, nie eksperymentujemy. Już dziś mamy w ofercie niemal pełną gamę naszych modeli dostawczych z napędem elektrycznym: eVito i eVito Tourera i eSprintera, do których niebawem dołączy eCitan. Dostępny jest także największy elektryczny van osobowy na rynku: EQV.
Nasze pojazdy van w segmencie midsize, do przewozu osób, od lat mają ugruntowaną pozycję na rynku, ponieważ jako jedyna marka premium oferujemy samochody tego typu. Zarówno Vito, jak Klasa V są stale obecne we flotach, na przykład tych obsługujących luksusowe hotele, eventy itp., bo łączą przestronność i funkcjonalność z najwyższą jakością podróży limuzyną. Pojazdy te pomieszczą, nie tracąc niczego z komfortu, kilkuosobową rodzinę wraz z bagażami, a to w przypadku tej branży bezcenny walor. EQV oraz eVito Tourer to naturalne rozszerzenie naszej oferty, zgodne z bieżącymi trendami i dynamicznym rozwojem elektromobilności. Zachowując wszystkie znane zalety modeli spalinowych – Klasy V i Vito – EQV i eVito Tourer oferują wiele nowych benefitów, zarówno firmom, jak i użytkownikom: kierowcom i pasażerom. I jednocześnie ze względu na swoje przestronne wnętrze są bezkonkurencyjne w segmencie pojazdów elektrycznych premium.
Jakiego rodzaju są to korzyści?
Z punktu widzenia firmy na pewno istotnym elementem będą niższe koszty użytkowania. Ze względu na mniej skomplikowaną konstrukcję pojazdu mniejsze są wydatki na serwisowanie, a koszt przejechania 100 km samochodem elektrycznym jest wyraźnie niższy niż w przypadku pojazdu spalinowego. Ponadto warto wziąć pod uwagę możliwość bezpłatnego parkowania – co dodatkowo ułatwia codzienne funkcjonowanie w mieście.
Nabywcy naszych elektrycznych pojazdów dostawczych mogą liczyć na wiele dodatkowych korzyści, takich jak cztery bezpłatne przeglądy, przedłużona do 8 lat gwarancja na akumulator i rozszerzony pakiet Mobilo, który gwarantuje pełną mobilność nawet w sytuacji, gdy samochód rozładuje się w trasie na skutek zaniedbania lub niewłaściwej eksploatacji.
Warto też wspomnieć o benefitach wizerunkowych – będąc dziś nowoczesną firmą flotową, czy to świadczącą usługi transportu towarów, czy luksusowego przewozu pasażerów, warto mieć w swojej flocie pojazd elektryczny. Świadczy to o świadomości aktualnych trendów, zrównoważonym rozwoju i trosce o środowisko. A klienci to doceniają i często słyszymy, że wręcz oczekują od usługodawców takiego podejścia.
Jakie zatem benefity wiążą się z takim pojazdem jak EQV czy eVito Tourer dla użytkownika: kierowcy czy pasażera?
Przede wszystkim obydwa te pojazdy oferują coś, co w dzisiejszym, pełnym zgiełku, świecie ma coraz większą wartość – ciszę. Podróży zarówno EQV, jak eVito Tourerem towarzyszy jedynie szum opon i nawiewu. W takich warunkach można z przyjemnością słuchać muzyki, pracować lub po prostu delektować się ciszą, co zarówno po podróży samolotem, jak i mając ją w perspektywie, wielu pasażerów z pewnością doceni.
Opcja klimatyzacji wstępnej sprawia z kolei, że gość hotelowy wsiada do samochodu, w którym już panuje przyjemna temperatura – czy to w lecie, czy w zimie. Kolejny plus ma charakter czysto praktyczny, ale również w dzisiejszych czasach bezcenny: to czas. Dzięki napędowi elektrycznemu podróż EQV i eVito Tourerem trwa krócej, bo pojazdy te mogą się poruszać po buspasach. Każdy kto utknął kiedyś w korku w drodze na lotnisko, wie, ilu nerwów może zaoszczędzić nawet kilkanaście minut, a mamy sygnały od klientów, że w godzinach szczytu zdarzało im się zyskać nawet 40 minut.
Kierowcy z kolei podkreślają przyjemność prowadzenia elektrycznego vana – dynamika w połączeniu z cichą pracą przynosi wiele pozytywnych wrażeń z jazdy.
A jak wygląda kwestia zasięgu i możliwości ładowania elektrycznych vanów Mercedesa?
Pod tym względem również mamy się czym pochwalić – EQV ma zasięg 356 km, a eVito Tourer 359 km, a to oznacza, że w działalności prowadzonej w zakresie aglomeracji miejskiej, na powtarzalnych i przewidywalnych trasach – tak jak w przypadku transferu gości hotelowych – pojazdy te zapewniają wystarczająco dużo energii, by pracować cały dzień bez konieczności dodatkowego ładowania. Gdyby natomiast w wyniku niekorzystnej aury, niesprzyjających okoliczności w ruchu drogowym lub niewłaściwej eksploatacji zaszła konieczność doładowania, to możliwość ładowania szybką ładowarką z prądem stałym (DC) o mocy 110 kW pozwala uzyskać 80% pojemności baterii w zaledwie 45 min. W przypadku obsługi gości hotelowych, najczęściej pod hotelem znajduje się ładowarka, a postój można wykorzystać na „dotankowanie” energii. Pamiętajmy też, że właściwa eksploatacja – na przykład umiejętne sterowanie poziomem rekuperacji – ma duży wpływ na zasięg. Zarówno EQV, jak i eVito Tourer mają aż cztery poziomy odzyskiwania energii, którymi kierowca może sterować – to cecha wyjątkowa wśród dostępnych na rynku pojazdów elektrycznych. Oprócz czterech trybów rekuperacji, jest także tryb automatyczny, który sam dobiera właściwy poziom odzysku energii, odpowiedni do warunków na drodze. Dostępne są także trzy programy jazdy, z których każdy oferuje inne proporcje pomiędzy dynamiką, mocą i zasięgiem.
Czy zatem Pana zdaniem elektromobilność jest już faktem?
Oczywiście – zdajemy sobie sprawę, że dla wielu klientów to wciąż jeszcze nowość, coś niezwykłego. Ale widząc tempo zmian, nastawienia firm flotowych, a także uwzględniając konieczność natychmiastowych działań w zakresie ochrony klimatu, nie można mieć wątpliwości, że to, co kiedyś było uważane za przyszłość, staje się pomału teraźniejszością. Dlatego z roku na rok pojazdy lokalnie zeroemisyjne będą w coraz większym stopniu obecne na naszych drogach. Jestem przekonany, że dzięki połączeniu elektrycznego napędu z unikalną jakością, bezpieczeństwem i komfortem, które gwarantuje Mercedes-Benz, wiele z nich będzie miało gwiazdę na masce.
Tomasz Cybula
Leisure & Local Sales Director Sixt
Jedną z usług, które zapewniamy naszym klientom, jest Sixt Limousine Service, czyli luksusowe przejazdy limuzyną z kierowcą. Oprócz typowych limuzyn niezbędne jest tu również posiadanie we flocie większych pojazdów, mogących pomieścić kilka osób oraz bagaże, bez obniżania komfortu podróży. Stąd od początku współpracujemy z Mercedes-Benz, która jako jedyna spośród marek premium oferuje tego typu samochody: Klasę V i Vito. Decyzja o włączeniu do użytkowania EQV – największej „limuzyny” z napędem elektrycznym. – była więc naturalna. Chcieliśmy ocenić, jak taki pojazd sprawdzi się w użytkowaniu. Dodatkowo uważamy, że auta z elektrycznym napędem są już dziś obowiązującym trendem, w którym chcemy być obecni.
Aspekty ekologiczne są dla nas również bardzo ważne – auto elektryczne nie emituje spalin nie tylko podczas jazdy, ale także podczas oczekiwania na klienta. Wewnątrz panuje cały czas komfortowa temperatura. Goście mogą wsiąść do przyjemnie schłodzonego (lub ogrzanego) samochodu. Kolejny aspekt niewątpliwie podnoszący komfort gości podróżujących na pokładzie EQV to cisza – dziś towar z pewnością luksusowy. I wreszcie – możliwość jazdy po buspasach zdecydowanie skraca czas podróży, a wiadomo, że w naszym biznesie czas to pieniądz.
- Zużycie i zasięg określono na podstawie rozporządzenia 2017/1151/UE. Zużycie energii i zasięg zależą od konfiguracji pojazdu. Rzeczywisty zasięg zależy również od indywidualnego stylu jazdy, warunków drogowych i ruchu, temperatury zewnętrznej, użycia klimatyzacji / ogrzewania itp. i może się różnić.
- Maksymalna moc ładowania w stacji ładowania DC o napięciu zasilania 400 V, natężeniu 300 A; maksymalna moc ładowania zależy od różnych czynników, takich jak temperatura otoczenia i akumulatora oraz stan naładowania akumulatora po rozpoczęciu ładowania.
- Minimalny czas ładowania od 10 do 80% w optymalnych warunkach na stacji ładowania DC o napięciu zasilania 400 V, prądzie 300 A; czas ładowania może się różnić w zależności od różnych czynników, takich jak temperatura otoczenia i akumulatora oraz przy zastosowaniu dodatkowych odbiorników pomocniczych, np. ogrzewania.
Dodatkowe korzyści:
• Lokalna bezemisyjność
• Cicha i komfortowa jazda
• Niższe koszty przejazdu i eksploatacji (w tym bezpłatne cztery pierwsze przeglądy)
• Wstępna klimatyzacja
• Możliwość jazdy po buspasach
• Bezpłatne parkowanie
• Szybkie i wygodne ładowanie
Mercedes zawsze powoduje u mnie szybsze bicie serca 🙂
Marka słynie z aut wygodnych i niezawodnych. Zwłaszcza starsze modele potrafiły zadziwić swoich właścicieli niezawodnością. 30 letnie egzemplarze, które miały przejechane milion kilometrów, nie były pojedynczymi wyczynami.
Naprawdę marka na miarę naszych czasów!
Czas chyba zejść na ziemie, czy wy poruszaliście się tym samochodem zimą? Maksymalny zasięg to około 160-200 km i trzeba szukać punktu ładowania a takich brakuje, dodatkowo jak uwaga będzie w danym momencie wolny to nie spędzimy przy nim więcej niż 30 minut. Takie auta nie nadają sie do naszego klimaty Pozdrawiam https://stiservice.pl/ i życzę miłego dnia.
OK, a będąc przy temacie opon, to gdzie najlepsza wulkanizacja w Krakowie? Czy tutaj – https://www.irmarserwis.pl/oferta/wulkanizacja ? Ewentualnie jakaś inna miejscówka? Gdzie zrobią to porządnie i w dobrej cenie? Jakieś polecenia?
Elektryki to przyszłość 🙂