Szacunek dla wody, to także oszczędność i bezpieczeństwo

W przypadający dzisiaj Światowy Dzień Wody warto zastanowić się chwilę nad przyświecającym tegorocznym obchodom hasłem „Szanując wartość wody”. W rozbudowywanej fabryce Danfoss otwieranej w tym roku, produkowane będą nowoczesne zawory elektromagnetyczne zwiększające możliwości oszczędzania wody, dbające o jej jakość, a także poprawiające bezpieczeństwo użytkowania instalacji wodnych w budynkach różnego typu.

Polska, ze względu na swoje uwarunkowania hydrologiczne, zawsze była narażona na problemy z niedoborem wody. Na ok. 75 % obszaru kraju obserwuje się czasowe deficyty wody, a zmiany klimatu będą tę sytuację jeszcze bardziej pogłębiać. Dominująca w polskim miksie energetycznym produkcja energii z węgla jest również bardzo wodochłonna. Codziennie każdy z nas zużywa około 200 l wody - myjąc się, pijąc i korzystając z toalety. Przekłada się to także na zużycie prądu, co z kolei jest powiązane z emisją gazów cieplarnianych. Dlatego warto spojrzeć na wodę, z jednej strony jako na cenny zasób, który musimy chronić, a z drugiej jako na narzędzie pomagające osiągnąć zrównoważony rozwój i neutralność klimatyczną.

Musimy nauczyć się gospodarować wodą w bardziej rozważny sposób – mówi Aleksandra Stępniak, konsultant ds. efektywności energetycznej w Danfoss Poland i dodaje – Firma Danfoss, zdaje sobie sprawę z powyższej konieczności, a także z pozytywnych aspektów powiązanych z redukcją niekontrolowanego zużycia wody. Zawory elektromagnetyczne, które będą już w 2021 r. produkowane w naszej nowej polskiej fabryce w Grodzisku Mazowieckim, pozwalają oszczędzać wodę, zabezpieczać przed skutkami zalań oraz pomagają zadbać o stan zdrowia i środowiska.

Oszczędność medium, w tym przypadku wody, jest możliwa m.in. dzięki połączeniu zaworów elektromagnetycznych z czujnikami ruchu, co pozwala systemowo odłączać dopływ wody w czasie, gdy pojedyncza łazienka lub cała grupa łazienek nie jest używana, np. w szkołach po zakończeniu lekcji lub w trakcie weekendu. W skali roku wszystkie zawory elektromagnetyczne wytworzone w nowo powstającej fabryce będą miały potencjał zaoszczędzenia nawet do 9 mln m3 wody – to równowartość pojemności 50 największych tankowców jakie są w stanie przepłynąć przez Cieśniny Duńskie na Bałtyk. Tak duża oszczędność wody przekłada się na redukcję zużycia energii potrzebnej do jej pozyskania i dostarczenia o 5,85 GWh rocznie, a tym samym zapobiega zbędnej emisji 4 633,2 ton dwutlenku węgla.

To rozwiązanie idealne także dla biurowców i innych budynków komercyjnych, które poza obniżeniem kosztów eksploatacji, chcą również spełniać wymogi certyfikatów dla zrównoważonych budynków, a także dla domów opieki społecznej lub szpitali, gdzie zachowania seniorów czy chorych mogą generować wysokie zużycie wody i tym samym koszty.

Zastosowanie powyższych rozwiązań umożliwia także odcięcie dopływu wody do kranu w przypadku braku gości np. w hotelach, czy w domkach letniskowych i apartamentach, gdzie niezauważony, cieknący przez dłuższy czas kran, przyczynia się do zwiększenia zużycia wody, wyższych rachunków, a także może doprowadzić do szkód związanych z zalaniem. Zawory elektromagnetyczne mają także ogromne znaczenie w obiektach, w których przechowywane są różnego rodzaju zbiory np. w archiwach, bibliotekach czy muzeach. W takich miejscach zalanie nie wygenerowałoby jedynie kosztów remontu ale przede wszystkim straty dla dziedzictwa kulturowego.

Myśląc o wspomnianych wcześniej szpitalach, warto również zwrócić uwagę na bardzo ważną zaletę zaworów elektromagnetycznych, a mianowicie na ich bezpieczeństwo dla zdrowia użytkownika. Zawory firmy Danfoss spełniają już teraz wymogi Dyrektywy Unijnej RoHS, której zapisy wchodzą w życie od 1 lipca 2021 roku, a także Dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi opublikowanej w grudniu ubiegłego roku. Nowa seria zaworów wykonana jest z ECO mosiądzu lub stali nierdzewnej i nie zawiera substancji niebezpiecznych, takich jak ołów, kadm, rtęć czy ftalany. Dzięki temu nasze zawory mogą być stosowane w instalacjach do wody pitnej.– mówi Krzysztof Powała, Manager ds. Klientów Kluczowych, Danfoss Poland. Oszczędzanie wody w naszych domach to również niższe opłaty za śmieci, których wysokość została powiazana z ilością zużywanej wody już w wielu gminach w całej Polsce. Wyobraźmy sobie, ze każda kropla, która nam kapie z kranu to dodatkowy papierek od cukiera wrzucony do naszego kosza na odpady, dodaje Krzysztof Powała. Pewność w zakresie bezpieczeństwa wody z kranu, to także pierwszy krok do picia „kranówki” przez mieszkańca, a co za tym idzie ograniczanie zużycia plastikowych butelek, których rocznie na świecie sprzedaje się aż 500 miliardów.

Jako użytkownicy końcowi, czyli przede wszystkim mieszkańcy naszych domów, ale także goście hotelów, apartamentów, czy domów letniskowych, poza świadomym wykorzystaniem dostępnych technologii, pamiętajmy o oszczędzaniu wody przy wykonywaniu codziennych czynności - myjmy zęby przy zakręconym kranie, wybierajmy krótki prysznic zamiast długiej kąpieli w dużej wannie, czy korzystajmy ze zmywarki i pralki jedynie przy pełnym wsadzie. To drobiazgi, lecz wspólnie mogą dać istotne oszczędności.

Wracając na koniec do technologii warto dodać, że rozbudowywana fabryka w Grodzisku to także 400 nowych miejsc pracy dla specjalistów różnych branż, co w czasie pandemii i wyzwań dla polskiej gospodarki jest istotną wartością dodaną. Co więcej, firma Danfoss, która zrównoważony rozwój ma zapisany w swoim DNA zadbała, by technologie zastosowane w fabryce znacząco zmniejszyły wpływ eksploatacji budynku na środowisko, a także zapewniły wysoki komfort pracy zatrudnionym tam osobom.

A to wszystko dzięki wodzie! Szanujmy jej wartość – nie tylko w Światowy Dzień Wody.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *