Noclegi.pl: goście zaczynają wyszukiwać zimowe weekendy po 17 stycznia

Po tygodniach zastoju w wyszukiwarkach noclegowych, według portalu Noclegi.pl, widać większy ruch. – Najwięcej zapytań dotyczy zimowych weekendów tuż po zakończeniu ferii i na majówkę, rośnie liczba rezerwacji na wakacje – mówi Natalia Jaworska z Noclegi.pl. Wciąż nie brakuje pytań o podróże służbowe – zarówno od turystów, którzy chcieliby wykorzystać tę możliwość, jak i od właścicieli obiektów, którzy chcą zarabiać, ale boją się kar.

Mając nadzieję na uwolnienie turystyki po feriach Polacy zaczęli rezerwować wyjazdy na 2021 rok. Nadal trudno o porównania do „normalnych sezonów”, ale sam wzrost ruchu w wyszukiwaniach jest coraz bardziej widoczny, około 20 proc. z tygodnia na tydzień – mówi Natalia Jaworska. – Szczególnie widać to w wyszukiwaniach noclegów po 17 stycznia, tak jakby Polacy przewidywali, że po feriach skończy się lockdown i będą mogli wyjechać na kilka dni i złapać oddech po świętach, czy feriach zimowych spędzonych w domu. Z liczby zapytań o możliwość wykorzystania bonu turystycznego w poszczególnych obiektach wynika, że po zakończeniu obostrzeń turyści chętnie będą z niego korzystać.

Do platformy każdego dnia trafia też kilkadziesiąt pytań związanych z podróżami służbowymi jeszcze w tym roku. Nie tylko od turystów. Hotelarze chcą przyjmować gości i zarabiać, ale boją się kontroli i kar. Najczęściej nie wiedzą jak udokumentować pobyt gościa w podróży służbowej, tym bardziej jeśli ten podróżuje całą rodziną.

– Odpowiedź znajdujemy w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W § 10 ust. 3 czytamy, że potwierdzeniem podróży jest albo dokument wystawiony przez pracodawcę, tzw. delegacja, albo oświadczenie gościa. Z reguły wypisuje się kartę meldunkową lub formularz w hotelu z oświadczeniem o odbywaniu podróży służbowej i to wystarczy. Ponadto zazwyczaj pracownik bierze fakturę VAT za usługi hotelowe, wystawioną na pracodawcę, albo na siebie, żeby rozliczyć się z pracodawcą po powrocie. Przepisy nie dają hotelarzom możliwości badania prawdziwości oświadczeń gości, trzeba więc przyjąć oświadczenie jako złożone zgodnie z prawdą – wyjaśnia mecenas Oliwer Nowicki z Kancelarii Świecki. – Teoretycznie to czy pracownik znajduje się w podróży służbowej może skontrolować Państwowa Inspekcja Pracy lub policja, ale jest to mało prawdopodobne.

Tym bardziej, że w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie da się praktycznie tego sprawdzić. Przedsiębiorca zawsze może być w podróży służbowej. Ale bez dzieci.  – Nie można uznać, że podróż z dzieckiem spełnia wymóg podróży służbowej. Nawet  w obecnych okolicznościach nauka zdalna nie uprawnia do wysunięcia takiego wniosku – podkreśla mecenas Nowicki i dodaje, że tym samym zapłata za taką podróż bonem nie jest dozwolona.

Jeśli na miejsce wyjazdu wybiorą obiekt z basenem czy zabiegami SPA to na mocy cytowanego rozporządzenia mogą z nich korzystać, tak jak z hotelowych siłowni, klubów i centrów fitness.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *