Sejm przyjął część poprawek Senatu do Tarczy 6.0, rozszerzających zakres branż, które zostaną objęte rozwiązaniami pomocowymi o kilkanaście nowych m.in. o firmy z branży cateringowej, czy transportowej. Niestety z większości tych narzędzi nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący hotele, którzy mogą liczyć tylko na prawo do wynagrodzenia postojowego w wypadku spadku obrotów o 75 procent.
Posłowie przyjęli kilkadziesiąt senackich poprawek rekomendowanych wcześniej przez komisję polityki społecznej i rodziny do projektu ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej 6.0. Dzięki nim wsparcie otrzyma więcej branż niż pierwotnie zakładano. Projekt uzupełniono m.in. o firmy z branży cateringowej, transportu, kultury, przewodników, czy agentów IATA.
Pakiet rozwiązań zawartych w Tarczy dla branż najbardziej dotkniętych obostrzeniami w związku sytuacją pandemiczną przewiduje zwolnienie z ZUS, dodatkowe postojowe, dopłatę do wynagrodzeń i 5 tysięcy złotych tak zwanej mikrodotacji za listopad w przypadku spadku przychodów o co najmniej 40 procent, licząc rok do roku.
Sejm odrzucił jednak senackie poprawki rozszerzające grono beneficjentów tej pomocy o hotele (PKD 55.10.Z), jak i obiekty noclegowe i krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z), a także m.in. organizatorów turystyki (PKD 79.12.Z), czy agentów turystycznych (PKD 79.11.A)
Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, cytowany w komunikacie, wskazał, że turystyka i inne branże najbardziej poszkodowane przez Covid-19 będą teraz mogły liczyć na szybką pomoc. "Ustawa wprowadza uprawnienia dla Rady Ministrów, aby w drodze rozporządzenia przyznać postojowe lub zwolnić ze składek ZUS - to ważna zmiana" - ocenił.
W myśl przyjętych rozwiązań przedsiębiorcy prowadzący działalność oznaczoną kodem PKD 55.10.Z będą mogli ubiegać się o dodatkowe świadczenie postojowe, jeśli ich przychód był niższy co najmniej o 75% w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r.
Dodaj komentarz