GUS: Sezon letni nie taki udany. Turystów było prawie 30% mniej   WYNIKI RYNKOWE

Pomimo telewizyjnych relacji pokazujących tłumy turystów nad morzem i w górach w tegoroczne wakacje, twarde dane dowodzą, że w wysokim sezonie ruch turystyczny był znacznie niższy niż przed rokiem. W lipcu i sierpniu z turystycznych obiektów noclegowych w Polsce skorzystało łącznie o 29,3% mniej gości niż przed rokiem, a udzielono im o 25,8% mniej noclegów niż w analogicznym okresie roku 2019. Prawie 90% stanowili turyści krajowi - wynika z danych GUS.

W Polsce rokrocznie szczyt sezonu turystycznego przypada na miesiące letnie (lipiec i sierpień), kiedy to z zakwaterowania w obiektach noclegowych korzysta prawie 1/4 ogółu turystów w roku. W latach ubiegłych dane dotyczące wykorzystania obiektów noclegowych były ponad dwukrotnie wyższe niż w miesiącach zimowych. W tym roku pandemia COVID-19 spowodowała, że pomimo wzrostu zainteresowania Polaków korzystaniem w okresie wakacji z oferty krajowej bazy turystycznej, wskaźniki te były znacznie niższe. W okresie lipiec–sierpień 2020 r. w turystycznych obiektach noclegowych przebywało 5,9 mln turystów, tj. o 29,3% mniej niż przed rokiem.

Prawie 90% ogółu (5,3 mln) osób stanowili turyści krajowi. W porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. było ich jednak mniej o 19,6%. W obiektach noclegowych nocowało znacznie mniej gości z zagranicy niż przed rokiem (o 66%) i było ich tylko 0,6 mln; w okresie lipiec–sierpień 2019 r. z noclegów w turystycznych obiektach noclegowych skorzystało 3-krotnie więcej turystów zagranicznych (1,8 mln) i stanowili oni wtedy ponad 20% ogółu korzystających z bazy noclegowej.

W okresie lipiec–sierpień 2020 r. udzielono turystom 19,8 mln noclegów, tj. o 6,9 mln (25,8%) mniej niż przed rokiem. Turyści krajowi skorzystali z 18,0 mln noclegów, a turyści zagraniczni z 1,8 mln i było to mniej odpowiednio o 18,9 % i 60,2% niż w analogicznym okresie 2019 r.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *