Finansowanie poprzez Szwajcarię w formie Tokenizacji jedną z opcji dostępu do kapitału   MATERIAŁ PARTNERA

Jako radca prawny oraz partner w Kancelarii prawnej KHG we Wrocławiu od lat zajmuję się sektorem blockchain i kwestiami dotyczącymi tokenizacji. Kiedy wiele miesięcy temu udało mi się nawiązać ścisłą współpracę z partnerami ze Szwajcarii, zrozumiałem, że jest to kraj bardzo przyjazny temu sektorowi, a kapitał, który można pozyskać na tym rynku, otwiera zupełnie nowe horyzonty. Dzięki temu opracowałem dla swoich klientów całkowicie nową ofertę, w tym ofertę tokenizacji (inaczej mówiąc cyfryzacji) majątku jakim może być np. nieruchomość czy nawet całe przedsiębiorstwo.

Nowe perspektywy, dla mnie jako prawnika, okazały się wyjątkowe, ponieważ z jednej strony w Szwajcarii istnieje w pełni uregulowany sektor technologii blockchain, kontrolowany przez wymagającego regulatora jakim jest FINMA (odpowiednik polskiego KNF), a z drugiej strony otrzymałem dostęp do inwestorów szukających możliwości inwestowania również w Polsce.

Radca Prawny Maciej Grzegorczyk
Partner w kancelarii KHG / ekspert Kryptowalut i Tokenizacji


Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kryptoprawo.pl/tokenizacja/


Kluczem do wyboru projektów przeznaczonych do tokenizacji jest możliwość zabezpieczenia ich wartością materialną - np. nieruchomością. Umożliwia to emisja zabezpieczonych tokenów w formule STO (Security Token Offering), które są cyfrowym odpowiednikiem akcji przedsiębiorstwa, a te są następnie skupowane w procesie emisji prywatnej przez określone z góry grono inwestorów (tzw. tokenariuszy). Tak zorganizowany model biznesowy wyklucza sytuację, w której organizator tokenizacji dopiero musi szukać inwestorów chętnych na nabycie tokenów. Inwestorzy każdorazowo sprawdzają i akceptują projekt przed podpisaniem umowy o tokenizację, co oznacza, że czas otrzymania kapitału przez beneficjenta to zaledwie 30 do 90 dni roboczych od dnia podpisania takiej umowy.


Jeśli chodzi o projekty w Polsce to moje propozycje pozyskania kapitału zostały skierowane również do samorządów. Często dysponują one określonym majątkiem w formie nieruchomości, co czyni z nich wiarygodnego partnera i otwiera drogę do współpracy, w tym na bazie formuły opartej na PPP (partnerstwo publiczno-prywatne).
Jak olbrzymia większość z nas nie spodziewałem się nadejścia pandemii, która dotknęła cały świat. Jej destrukcyjny charakter okazał się ciosem dla wielu branż, w tym szeroko rozumianej branży hotelarskiej. Dla mnie osobiście stało się jasne, że mogę odpowiedzieć na pogłębiające się z tygodnia na tydzień zapotrzebowanie ze strony polskich przedsiębiorców na dostęp do kapitału, tym bardziej, że większość najbardziej prestiżowych firm analitycznych z jakimi na co dzień współpracuję (m.in. Deloitte oraz McKinsey) jednogłośnie ogłosiły, że czas trwania i wychodzenia z obecnego kryzysu to okres od 3 do nawet 5 lat. Jak wskazują te firmy, nie ważne bowiem jest tylko to jak długo potrwa sama pandemia, ale także jak długo zajmie zanikanie bariery psychologicznej u potencjalnych klientów ,tak aby chcieli wrócić do hoteli – zwłaszcza do dużych obiektów z największą ilością miejsc noclegowych.

Po dokonaniu oceny obecnej sytuacji na Polskim rynku, mając dostęp do inwestorów oraz sprawdzonych rozwiązań prawnych opartych o Szwajcarię, postanowiłem zaoferować rodzimym firmom hotelarskim oraz developerskim tworzącym m.in. projekty Condohoteli nowoczesny produkt jakim jest tokenizacja, za pomocą, której mogę doprowadzić do transferu środków na rzecz polskich podmiotów. Szerszych informacji udzielam klientom osobiście, ponieważ każdy obiekt, każda firma jest w innej sytuacji, moja oferta jest każdorazowo spersonalizowana. Procedura w ogólnym zarysie opisana jest na mojej stronie internetowej www.kryptoprawo.pl/tokenizacja/

Czy metoda tokenizacji nieruchomości jest dla mnie?

Takie pytanie usłyszałem ostatnio od jednego z moich klientów, który prowadzi duży hotel na Dolnym Śląsku. Odpowiedziałem mu następująco: od oswajania się z nowymi technologiami, a tym bardziej od korzystania z nich, nie uciekniemy. Od tego po prostu nie ma odwrotu, to droga postępu którą warto i trzeba wcześniej czy później poznać.
Tokenizacja to coraz bardziej powszechna metoda wybierana z jednej strony przez inwestorów na całym świecie, a z drugiej przez poszukujących finansowania. Szwajcaria jest jedną z tych jurysdykcji, gdzie ten sektor został całkowicie uregulowany. Obecnie w czasach kryzysu daje to dodatkowe możliwości biznesowi, który oprócz korzystania z pomocy publicznej czy standardowych form kredytowania, może wybrać właśnie tokenizację jako formę szybkiego pozyskania kapitału.

Moje osobiste marzenie?

To pozyskanie i stokenizowanie takiego projektu jakim jest hotel Svart na północy Norwegii. Jest to pierwsza z kilku zaplanowanych tego typu inwestycji na świecie, gdzie cały kapitał na jej przeprowadzenie pochodzi z tokenizacji, a do zarządzania projektem używa się technologii Blockchain. Dodatkowo sam obiekt wykonywany jest w systemie powerhouse, co oznacza, że podczas eksploatacji będzie tworzył i oddawał nadwyżki energii do sieci ,której sam nie zużyje na własne potrzeby. Dodam tylko, że wśród inwestorów projektu Svart jest także grupa inwestorów, z którymi mam zaszczyt obecnie współpracować.

Zapraszam Państwa na webinar który odbędzie się 23 czerwca o godzinie 14:00 gdzie szerzej omówię temat tokenizacji. Odpowiem także na zadawane pytania. Informacje o nim znajdą się na stronie www.kryptoprawo.pl w zakładce aktualności.

Radca Prawny Maciej Grzegorczyk
Partner w kancelarii KHG / ekspert Kryptowalut i Tokenizacji

tel. 609-804-156
maciej.grzegorczyk@khg.pl



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *