Autor: Magdalena Federowicz-Boule, Jarosław Gwóźdź
W trakcie naszych prac architektonicznych nad stworzeniem projektu hotelu, oprócz designu i projektowania wielobranżowego, zderzamy się z tematem procedur administracyjnych niezbędnych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz będących załącznikami do pozwolenia na budowę.
Możemy podzielić się naszym doświadczeniem oraz wytycznymi otrzymanymi dzięki uprzejmości Wydziału Architektury Urzędu m.st. Warszawy (artykuł powstał na podstawie informacji o tymczasowych regulacjach w obszarze architektury i planowania w czasie epidemii COVID-19 uzyskanych od dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego). Należy jednak wziąć pod uwagę, że ze względu na to, iż materiał powstawał w trudnych warunkach ciągłych zmian, może ulegać modyfikacjom. I z powodu kolejnych nowelizacji przepisów, i z powodu zwykłej ludzkiej niedoskonałości – jak uprzedzili nas pracownicy wydziału.
Pozwolenie na budowę, warunki zabudowy
Obecnie wygląda to następująco. Jeśli obszar nie posiada planu zagospodarowania miejscowego, to, tak jak przed epidemią, należy wystąpić o warunki zabudowy. Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi „terminy w trwających procedurach administracyjnych w sprawach wydania decyzji wz – biegną w zwykłym trybie”. „Zgodnie z nowym brzmieniem specustawy COVID-19, skoro termin na wydanie wz/decyzji odmawiającej wz biegnie, to organ może w tym okresie wydać decyzję odmawiającą wz. Organ o tym, czy wyda decyzję wz czy decyzję odmawiającą wz, formułuje dopiero na etapie wyników analizy urbanistycznej i uzgodnień, a następnie zawiadomienia stron na podstawie art. 79a kpa. W takiej sytuacji problematyczny będzie bieg terminu na wniesienie odwołania od decyzji odmawiającej wz, gdyż art. 15zzs ust. 2a pkt 4 specustawy COVID-19 mówi wprost o terminach wydania decyzji, a nie terminach w sprawie wydania decyzji”. Tak jak przed epidemią „uzgodnienie/opinia może być dokonane również w trybie milczącej zgody”. Ale dodatkowo możliwe są działania, które wykluczają bezpośrednią obsługę interesantów. Zatem można udostępnić akta za pomocą maili, możliwe są również wideokonferencje lub wideo tam, gdzie konieczne jest bezpośrednie stawiennictwo. Można również „odstąpić od art. 10 kpa, który mówi o obowiązku zapewnienia stronom czynnego udziału w każdym stadium postępowania, a przed wydaniem decyzji umożliwieniu im wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, ale tylko w przypadku, gdy strony zrzekły się swojego prawa”. Zatem pojawiły się pewne propozycje załatwienia spraw bez konieczności osobistego stawiennictwa. W dalszym ciągu obowiązuje nas wystąpienie o pozwolenie na budowę zgodnie z ustawą – Prawo budowlane. Tu niestety terminy wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę mog [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Prenumerata HOTELARZA to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Dodaj komentarz