Orbis sprzedaje asset light Accorowi, Accor sprzedaje Orbis

Orbis w ramach transformacji modelu biznesowego spółki zdecydował się sprzedać swoją część serwisową (asset light) Accorowi za 1,2 mld zł. Jednocześnie część nieruchomościowa (asset heavy) z 72 własnymi hotelami wyceniona została na 1,13 mld euro. Accor rozpoczął proces sprzedaży swojego udziału w kapitale akcyjnym Orbisu.

Wcześniej Orbis podjął decyzję o podziale działalności grupy na dwie odrębne linie biznesowe: część serwisową, obejmującą świadczenie usług dla hoteli na podstawie umów franczyzy i zarządzania (asset light) oraz na część związaną z posiadaniem nieruchomości (asset heavy). W czerwcu Orbis podpisał z Accorem warunkowe porozumienie dotyczące sprzedaży części serwisowej oraz ustalił zasady długoterminowych umów, na podstawie których Accor będzie zarządzał wszystkim hotelami własnymi i dzierżawionymi przez Orbis. Uzgodniona cena zakupu wynosi ok. 1,2 mld zł. Podpisanie umowy sprzedaży planowane jest na październik. W międzyczasie Orbis dokona podziału na dwie linie biznesowe: serwisową i nieruchomościową i zostanie firmą z portfelem składającym się z 72 własnych hoteli i pięciu projektów inwestycyjnych w realizacji. Wartość wszystkich nieruchomości hotelowych Orbisu, oszacowana została na 1,13 mld euro. Accor, który posiada 86 proc. udziałów Orbisu, poinformował jednocześnie o rozpoczęciu procesu sprzedaży swojego całego udziału w kapitale akcyjnym spółki.

– W ciągu ostatniej dekady Orbis znacząco rozwinął swoją działalność w krajach Europy Wschodniej, powiększył liczbę hoteli we wszystkich modelach operacyjnych i stał się liderem branży w regionie – mówi Gilles Clavie, prezes i dyrektor generalny Orbis SA. – Dokonując podziału na dwie linie biznesowe i podpisując długoterminowe umowy o zarządzanie, będziemy mogli skapitalizować wartość części serwisowej poprzez jej sprzedaż Accorowi. Zamierzamy skoncentrować całą swoją uwagę na podstawowej działalności Orbisu, tj. na części nieruchomościowej, która znajduje się w naszym DNA.

Po zakończeniu przekształceń Orbis, jako gracz na rynku nieruchomości, z portfelem aktywów będzie przygotowany do wejścia w nowy etap wzrostu, dzieląc wspólną strategię z nowym akcjonariuszem. W ub.r. Accor, który miał 53 proc. akcji Orbisu, podjął próbę wykupienia wszystkich udziałów i wycofania jej z giełdy. Ostatecznie udało mu się skupić 33 proc. akcji. Do wykorzystania opcji przymusowego wykupu mniejszościowych akcjonariuszy i wycofania firmy z giełdy musiałby mieć 90 proc. Ostatnie deklaracje świadczą o tym, że Accor zrezygnował z walki o przejęcie całości Orbisu i zdecydował się go pozostawić jako firmę skoncentrowaną w swojej strategii na nieruchomościach hotelarskich. •


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *