Według oficjalnych danych w Polsce przebywa blisko 1,3 mln Ukraińców. We Wrocławiu już co dziesiąty mieszkaniec pochodzi właśnie z tego kraju. Przyjeżdżają chętnie i dobrze pracują. Co zrobić, by skorzystać z tego potencjału i jak się do tego dobrze przygotować?
Polski rynek pracy boryka się ogromnym niedoborem pracowników. W tej sytuacji pracownicy z Ukrainy są bardzo atrakcyjnym, a czasami wręcz niezastąpionym nabytkiem dla polskich pracodawców: często są na miejscu lub tuż za granicą i chętni do pracy, procedura ich zatrudnienia może zakończyć się szybko, nawet w ciągu jednego dnia, zazwyczaj nie mają trudności językowych i kulturowych ze względu na bliskie sąsiedztwo. Ich adaptacja w Polsce i w miejscu pracy odbywa się szybko i płynnie.
Ale polski pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że za chwilę może pojawić się pytanie: czy praca w Polsce jest atrakcyjna dla osób z Ukrainy? Na razie jeszcze tak z kilku powodów. Przede wszystkim jest duża, co najmniej dwukrotna różnica w wysokości wynagrodzenia, sytuacja polityczna na Wschodzie wciąż jest niestabilna, no i wreszcie – życie w Polsce zapewnia lepszy standard. Nie możemy jednak zapominać o czynnikach, które mogą zmienić ten trend. Według prognoz analityków największa fala emigracji zarobkowej obywateli Ukrainy jest już za nami. Szacuje się, że w 2018 r. zmaleje liczba osób chętnych do podjęcia pracy w polskich firmach, bo nowi kandydaci się nie pojawiają, a spośród wcześniej zatrudnionych w Polsce wróci jedynie co drugi. Ważnym czynnikiem odpływu pracowników z Ukrainy jest ruch bezwizowy, który spowodował zwiększenie zarobkowej emigracji do Europy Zachodniej, gdzie stawka godzinowa jest kilkukrotnie wyższa od tej na rynku polskim. Jeszcze jednym elementem hamującym przypływ pracowników ze Wschodu jest prognoza wzrostu wynagrodzeń na Ukrainie szacowanego na koniec tego roku na ponad 11 proc.
Alternatywą dla pracowników ze Wschodu jest zatrudnienie Azjatów z Nepalu, Wietnamu lub Bangladeszu. Jednak w porównaniu z osobami z Ukrainy wiąże się to ze żmudną i długotrwałą procedurą imigracyjną oraz trudniejszą adaptacją.
Pracownicy bardzo zaangażowani
Wielu polskich przedsiębiorców, odczuwając brak rąk do pracy, ostrożnie testuje zatrudnienie Ukraińców. Pierwsze pozytywne doświadczenia powodują, że coraz odważniej korzystają z tej możliwości. Zauważają, że procedura zatrudnienia wcale nie jest skomplikowana, a adaptacja w środowisku pracy przebiega sprawnie – wystarczy kilkugodzinne szkolenie, by pracownik zrozumiał zakres zadań i potrafił korzystać ze słownictwa zawodowego, mimo że nie od razu mówi swobodnie po polsku. Ale największym zaskoczeniem dla klientów zawsze jest olbrzymie zaangażowanie, z którym praco
[...]Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Dodaj komentarz