Autor: Izabella Fluder-Wiąk. Autorka jest architektem w firmie Fobia Design
Inwestycja w hotel może być dobrym pomysłem na życie, spełnieniem marzeń, ale także początkiem niekończącego się koszmaru. Jeśli inwestor chce cieszyć się powodzeniem w tej branży i uniknąć błędów, musi zadbać o szczegóły.
W zależności od tego, jakie ryzyko i koszty może ponieść inwestor, są trzy główne drogi, aby zostać hotelarzem. Opcja zazwyczaj najdroższa, ale i najbardziej elastyczna, to budowa hotelu od podstaw i według własnego pomysłu. Drugą możliwością jest adaptacja istniejącej nieruchomości – jeśli uda znaleźć się atrakcyjny budynek pod względem architektonicznym i z własną historią, można zapewnić sobie od razu gotowy koncept marketingowy. Koszty adaptacji będą często porównywalne lub niewiele niższe od kosztów budowy obiektu od podstaw. Trzeba również liczyć się z nieprzewidzianymi komplikacjami, chociażby pod względem konstrukcji. Można też wykupić franczyzę i przystąpić do sieci hotelowej – to rozwiązanie najmniej twórcze, określony jest styl hotelu, standard, branding i rozwiązania, ale z drugiej strony można liczyć na dostęp do klientów sieci korzystających z programów lojalnościowych i umów korporacyjnych.
Jak wybrać wykonawców
Już na etapie podjęcia decyzji o realizacji inwestycji należy szukać doświadczonych wykonawców. Kontakt z architektem i kierownikiem budowy będzie na tyle częsty, że staną się oni w pewnym sensie dla inwestora rodziną z wyboru. Niektórzy z nich, jak architekt wnętrz, zostaną z inwestorem na długie lata, jeśli współpraca będzie pomyślnie się układać. Dlatego naprawdę trzeba dobrze wybrać i szukać fachowców, z którymi będzie się mówić tym samym językiem. Jeśli inwestorowi brakuje doświadczenia w branży budowlanej, powinien pomyśleć o managerze projektu, który zauważy błędy i zadba o dobrą komunikację pomiędzy wszystkimi stronami w projekcie. Z kolei jeśli brakuje doświadczenia w branży hotelarskiej, należy znaleźć doświadczoną osobę, która pokieruje pomyślnie przez cały proces inwestycyjny od pozyskania dotacji, zatrudnienia kadry po uruchomienie obiektu. Częstym błędem inwestorów jest zbyt późny wybór architekta wnętrz. Należy go zaangażować jeszcze przed rozpoczęciem budowy, nie da się bowiem zaplanować punktów hydraulicznych lub elektrycznych bez projektu wnętrz, a każda, nawet drobna zmiana w gotowym budynku lub według projektu wykonawczego to dodatkowy koszt – szczególnie gdy trzeba ją wykonać w 100 czy 200 pokojach. Moment wyboru ekipy wykonawczej już na początkowym etapie jest bardzo ważny z jeszcze jednego powodu. Najlepsi i najbardziej doświadczeni będą zaangażowani w wi [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Prenumerata HOTELARZA to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Dodaj komentarz