Autor: Aneta Gierczak
Wprawdzie w tym roku zapowiada się posucha w dotacjach unijnych, jednak czas na ogłoszenie nowych konkursów dobrze jest wykorzystać do jak najlepszego przygotowania projektów. Powoli dopracowywane są dokumenty regulujące w poszczególnych województwach funkcjonowanie Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020.
Opracowanie dokumentów oraz akceptacja programów przez Komisję Europejską trwała dłużej niż się spodziewano, co spowodowało, że rok 2014 w zasadzie przepadł, a w 2015 tylko w nielicznych województwach zostaną ogłoszone konkursy i nabory wniosków na projekty inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Okres programowania 2014-2020 wprowadza dość silny nacisk na dwa elementy, które w poprzednich latach nie były aż tak mocno akcentowane (choć funkcjonowały specjalne programy, uzyskiwano dodatkowe punkty): sektor B+R (badania i rozwój) oraz zielona energia. Obecnie są one uwzględnione jako osobne rodzaje działań, na które przeznaczono olbrzymie pieniądze, często kosztem działań inwestycyjnych dla przedsiębiorstw. Branża hotelarska ma niewielkie pole do popisu w zakresie wdrażania prac badawczo- rozwojowych, więc do tych działań raczej nie będzie sięgać. W przypadku zielonej energii istnieje duże zainteresowanie idące w parze z chęcią obniżenia kosztów działania obiektu, jednak wymagania stawiane w dokumentach programowych (typy beneficjentów, poziom oszczędności wynikający z realizacji inwestycji) skutecznie wykluczają obiekty hotelowe z grupy beneficjentów. Opublikowane na stronach urzędów dokumenty nie dają złudzeń przedsiębiorcom w województwach świętokrzyskim, mazowieckim, pomorskim, małopolskim i lubelskim – na rok 2015 nie zaplanowano konkursów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Poniżej przedstawione są wybrane regionalne programy operacyjne, które przewidują jeszcze w tym roku nabór wniosków na projekty inwestycyjne związane z podniesieniem jakości usług, wprowadzaniem nowych usług i produktów w przedsiębiorstwach.
WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE.
Działanie 1.4. Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwój MŚP zakłada wsparcie przedsiębiorstw poprzez inwestycje niezbędne do wprowadzenia na rynek nowych lub ulepszonych produktów albo usług. Uprawnione do ubiegania się o wsparcie będą MŚP prowadzące działalność na rynku powyżej 12 miesięcy (UWAGA! Nie zarejestrowane, ale czynnie prowadzące działalność).
W [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Prenumerata HOTELARZA to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Ja już nie liczę na te pochrzanione fundusze, trzeba sobie radzić samemu. Tym bardziej, że jak jest się obcykanym w temacie, mozna w Polsce znaleźć tanich wykonawców, sam np pozytywnie się zdziwiłem jak mało mi policzyli za napinane sufity i ich montaż. http://sufitywarszawa.pl/