Autor: Małgorzata Nicewicz
Z początkiem roku w życie wszedł szereg zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Część z nich jest szczególnie istotna dla przedsiębiorców prowadzących działalność w branży hotelowej, np. obowiązek składania większości deklaracji CIT w formie elektronicznej, zmiany w dokumentowaniu transakcji z podmiotami powiązanymi czy możliwość wyboru metody ustalania kwoty odsetek, która będzie stanowić koszt uzyskania przychodu.
Do końca 2014 roku składanie deklaracji o podatku dochodowym od osób prawnych w formie elektronicznej było jedną z możliwości alternatywnych wobec formy papierowej.
Obowiązek deklaracji elektronicznych
Od początku 2015 roku wprowadzono obowiązek składania wyłącznie w formie elektronicznej deklaracji CIT-8, CIT-8A i CIT- 8B wraz z załącznikami oraz informacji IFT-2/ IFT-2R. Jedynie niewielka grupa podatników (płatnicy PIT i podmioty niepełniące funkcji płatnika PIT zatrudniający w roku podatkowym, za który składana jest deklaracja, nie więcej niż pięć osób) może nadal składać te zeznania w formie papierowej. Aby uczynić zadość nowym przepisom, przedsiębiorcy działający w branży hotelowej muszą uzyskać podpis elektroniczny zabezpieczony kwalifikowanym certyfikatem. Warto zwrócić uwagę, że nie wszystkie deklaracje objęte są obowiązkiem składania w formie elektronicznej. W szczególności deklaracje CIT-10Z dotyczące opodatkowania podatkiem u źródła nie zostały wymienione w ustawie wśród tych, które należy składać w formie elektronicznej, stąd zgodnie literalną wykładnią przepisów, mogą być nadal składane w formie papierowej.
Sankcje za złożenie papierowej deklaracji?
Przedmiotem licznych kontrowersji może się okazać w praktyce kwestia ewentualnych sankcji i kar grożących przedsiębiorcom, którzy – wbrew obowiązkowi – nie złożyli deklaracji w formie elektronicznej, tylko w formie papierowej. Wprawdzie w trakcie procesu legislacyjnego ustawodawca zrezygnował z zapisu, który przewidywał, że niezłożenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej, lecz w pisemnej, miałoby takie same skutki jak niezłożenie deklaracji w ogóle (za co grożą wysokie grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności). Jednak w Ordynacji podatkowej wprowadzono zmianę w brzmieniu art. 3a, zgodnie z którą deklaracje mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej, chyba że odrębne przepisy nakładają obowiązek złożenia deklaracji w ten sposób. W konsekwencji nie można wykluczyć, iż organy podatkowe interpretując ten przepis uznają, ż [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Prenumerata HOTELARZA to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Dodaj komentarz