Autor: Ewa Sobońska, Anna Szczepaniec
Z amortyzacją środków trwałych do czynienia ma niemal każdy podatnik. W ostatnim czasie sądy administracyjne i organy podatkowe zajmowały się kilkoma istotnymi kwestiami, które mogą mieć wpływ na amortyzację dokonywaną przez podatników działających w branży hotelarskiej. Poniżej prezentujemy wybrane stanowiska sądów administracyjnych i organów podatkowych.
AMORTYZACJA CZĘŚCI BUDYNKU
W praktyce zdarzają się sytuacje, w których podatnikowi udało się zakończyć pewien etap inwestycji budowlanej i decyduje się na szybsze rozpoczęcie działalności. Jeśli, przykładowo, gotowa jest część obiektu (np. hotelowa czy restauracyjna), a organ nadzoru wydał stosowne pozwolenie na użytkowanie tej części, przedsiębiorcy z reguły zależy na szybkim jej otwarciu dla gości. Taka sytuacja może budzić jednak wątpliwości w zakresie tego, czy środek trwały w postaci części budynku, dla której uzyskano pozwolenie na użytkowanie i która jest już faktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej, może być przez podatnika amortyzowany podatkowo. W przypadku uzyskania pozwolenia na użytkowanie jedynie części budynku, organy podatkowe zwykle stawały na stanowisku, że podatnik nie ma prawa do rozpoczęcia amortyzacji nawet w odniesieniu do dopuszczonej do użytkowania części. Zgodnie bowiem z przepisami prawa podatkowego, amortyzacji może podlegać jedynie taki środek trwały, który jest kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęciu do używania. Organy twierdziły, że budynek może zostać uznany za spełniający powyższe warunki dopiero gdy podatnik uzyska pozwolenie na użytkowanie całej powierzchni budynku. Jednak w ostatnim czasie sądy administracyjne nie zgadzają się z takim podejściem. Przykładowo, w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 maja 2014 r. (sygn. akt II FSK 1274/12) [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Prenumerata HOTELARZA to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Dodaj komentarz