Zakup odpowiedniej działki pod budowę hotelu ma strategiczny wpływ na powodzenie inwestycji. Takie transakcje zawierają zarówno mali inwestorzy prowadzący jednoosobową działalność, jak i duże spółki kapitałowe. Kwestie związane z ich opodatkowaniem na pierwszy rzut oka mogą nie budzić wielu wątpliwości – chodzi przecież o „zwykły” grunt. Jednak można wpaść w pułapkę.
Sprzedaż niezabudowanej działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ale co do zasady korzysta ze zwolnienia. Opodatkowanie stawką 23% ma jednak miejsce, jeśli działka ma status terenu budowlanego (o nowej definicji terenów budowlanych w więcej w numerze 8/2013 „Hotelarza”). Tereny sprzedawane pod przyszłe inwestycje zwykle taki status mają, a więc typowa transakcja nabycia gruntu inwestycyjnego będzie opodatkowana stawką 23% VAT, a naliczony podatek VAT z tego tytułu będzie mógł zostać odliczony przez nabywcę działki.
Teren niezabudowany… tylko na pierwszy rzut oka?
Kwestią, która w ostatnim czasie często bywa przedmiotem sporów między podatnikami, a fiskusem jest to, czy sprzedawana działka jest faktycznie niezabudowana. Zdarza się bowiem, że na, wydawałoby się, pustej działce, znajduje się jednak niewielki obiekt, który przesądzi o zmianie sposobu opodatkowania na odpowiedni dla terenów zabudowanych. Naszą uwagę powinny zatem zwrócić nie tylko obiekty widoczne gołym okiem, jak np. mostki, wiaty czy bramy. Jak wynika z interpretacji wydawanych przez organy podatkowe, za teren zabudowany może zostać uznana także nieruchomość gruntowa z budowlami znajdującymi się pod ziemią, przykładowo studniami czy wodociągami. W takich sytuacjach trzeba więc zachować szczególną ostrożność i oprócz obejrzenia działki warto dokładnie zbadać jej dokumentację.
Teren zabudowany a VAT
W przypadku sprzedaży terenu zabudowanego (budynki lub budowle trwale związanej z gruntem) z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że cała transakcja, w tym grunt, będzie opodatkowana w sposób właściwy dla budynku i/lub budowli na nim się znajdujących. Natomiast sposób opodatkowania budynku lub budowli zależy od ich historii podatkowej, m.in. cza
[...]Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Dodaj komentarz