Wszystko o projektowaniu pokoju hotelowego

Bogna Węgorska
jest projektantem wnętrz i mebli, ATKstudio Warszawa


Projektowanie pokoi hotelowych wymaga twórczej pasji. Nie ma gotowej recepty na spójne, eleganckie i funkcjonalne wnętrze. Wszystko tak naprawdę zależy od talentu, doświadczenia i wyczucia projektanta oraz od gustu i budżetu inwestora.



ht_2009_06-13.jpg


Przy projektowaniu hotelowych pokoi należy oczywiście brać pod uwagę wszystkie punkty dotyczące metrażu i wyposażenia wyszczególnione w wytycznych do kategoryzacji, ale bardzo ważna jest również spójność kompozycji. Niezwykle trudno jest pogodzić wymogi (w tym również finansowe) inwestora z wartościami estetycznymi. Doświadczony projektant z wyczuciem jest najlepszym przyjacielem inwestora hotelowego. To koncepcja projektanta zrealizowana dla inwestora sprawia, że gość czuje się we wnętrzu komfortowo i powraca do hotelu. Tego nie zastąpi nawet najlepsza akcja marketingowa.



Meble - gotowe czy na zamówienie

Bardzo często inwestor wybiera meble i dodatki z gotowych kolekcji. Tak jest najłatwiej i najszybciej, ale najlepszy efekt uzyskujemy zlecając zaprojektowanie całości pokoju hotelowego: od mebli przez tkaniny po oświetlenie. Bardzo ważny jest każdy detal - od włącznika po wykładziny. Istotne są również takie elementy jak kolor i materiał stolarki oraz wykończenie ścian.


Wszystko powinno być dobrane do ogólnej koncepcji hotelu. Indywidualne projektowanie wnętrza ma jeszcze jedną zaletę - jest niepowtarzalne. Wtedy nikt nie pomyli jednego hotelu z innym. Wprowadzając odpowiednie meble, kolory i wykończenie, można też wywołać odpowiedni nastrój w pokoju. Najważniejsze jednak, aby wszystkie elementy tworzyły spójną kompozycję. Wykończenie podłogi i meble powinny być dobrane stylem i materiałem do wystroju okien oraz tkanin obiciowych.


Na szczęście nigdzie nie są ściśle określone materiały użyte do produkcji mebli. Wykładziny powinny być trudno palne, antyelektrostatyczne i wskazane, żeby były nasączone środkiem antybakteryjnym. Dekoracje okien mogą być trudno palne, ale nie ma takiego wymogu. Podobnie jest z tkaninami tapicerskimi oraz pianką użytą do wyrobu mebli miękkich. Meble twarde mogą być z różnych materiałów.



[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Jedna odpowiedź do “Wszystko o projektowaniu pokoju hotelowego”

  1. sondar pisze:

    A stolarka okienna w Krakowi? Przez kogo załatwić? Przez nich – https://kniz.pl/ ?
    Ewentualnie macie jakiś inny podmiot, któremu warto zaufać, kogoś sprawdzonego?
    Zależy mi na pewniakach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *