Autor: Ewa Sobońska, Anna Szczepaniec
O przydatności samochodu jako narzędzia wykorzystywanego w przedsiębiorstwie nikogo nie trzeba przekonywać, także w takich branżach jak hotelarstwo, a nawet bardziej gastronomia. 1 kwietnia tego roku doszło do małej rewolucji w zakresie odliczania VAT od samochodów osobowych używanych w ramach działalności gospodarczej.
fot. Pescador, Pixabay
Tego dnia w życie weszły nowe przepisy dotyczące możliwości odliczenia VAT od zakupu samochodów osobowych oraz innych wydatków, m.in. związanych z ich eksploatacją, najmem oraz paliwem. Jak było do tej pory Kwestia odliczania VAT od samochodów osobowych używanych w ramach działalności gospodarczej od dłuższego czasu jest przedmiotem sporych kontrowersji. Przedsiębiorcom nie podoba się ograniczenie odliczenia VAT w przypadku tak podstawowego narzędzia pracy. Z drugiej strony rząd widzi tu duże pole do nadużyć i dąży do utrzymania ograniczeń. Zgodnie z przepisami obowiązującymi do 31 marca 2014 r., przedsiębiorcy w przypadku nabycia samochodu osobowego mogli odliczać 60% kwoty podatku VAT, maksymalnie do 6 tys. zł.
Co się zmieniło 1 kwietnia?
Nowe przepisy utrzymują ograniczenie odliczalności VAT od samochodów osobowych, ale funkcjonuje ono w innej formie. Obecnie zasadą ogólną jest, że podatnik może odliczać 50% VAT od wydatków poniesionych m.in. na nabycie i eksploatację samochodu (np. na nabycie usług naprawy lub konserwacji czy towarów związanych z eksploatacją). Od zasady ogólnej są jednak wyjątki pozwalające na odliczanie 100% wydatków. O tym, jakie odliczenie będzie przysługiwało podatnikowi, decyduje to w jaki sposób pojazd jest lub może być wykorzystywany. Jeśli auto jest wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, przedsiębiorca odliczy 100% VAT-u. Natomiast w przypadku wykorzystania mieszanego, zarówno w ramach działalności, jak i do celów prywatnych, odliczeniu będzie podlegać tylko 50% podatku. Z przepisów zniknęła także górna granica odliczenia, więc przy nabyciu droższego auta podatnik będzie mógł odliczyć VAT wyższy niż 6 tys. zł.
50 czy 100%?
Pełne odliczenie VAT przysługuje przede [...]
Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.
Strefa prenumeratora
Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.
Prenumerata HOTELARZA to:
- Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
- Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
- Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
- Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
- Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
- Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Jak widzicie takie sprawdzenie auta przed kupnem – https://mobilekspert.pl/onas.php ?
Taka weryfikacja samochodu do działalności jest optymalna?
Czy lepiej podejść do tego jakoś inaczej?