Osłona podatkowa w leasingu – czyli efekt tarczy podatkowej na przykładach

Autor: Andżelika Borowska

W poprzednim artykule zajęliśmy się wyjaśnieniem procesu leasingu IT. Idąc dalej na przykładach przedstawionych kalkulacji ofert na sprzęt IT wyjaśnimy, czym jest osłona czyli tarcza podatkowa i jakie korzyści podatkowe uzyskujemy dokonując zakupu przy pomocy leasingu.

Przedsiębiorcy, zwłaszcza hotelowi, często borykają się z przeinwestowaniem (czyli ponoszeniem niepotrzebnych kosztów), dlatego wydaje się konieczne, aby mieli wiedzę często zarezerwowaną dla doradców podatkowych. Na początku więc wyjaśnijmy, czym jest tarcza podatkowa dla przedsiębiorcy.

Tarcza przy pełnym odliczeniu VAT

Efekt osłony podatkowej (tarcza podatkowa) to nic innego jak korzyści osiągane w podatkach dochodowych. Jest to więc efekt zmniejszenia obciążeń podatkowych podmiotu w wyniku pewnych poniesionych kosztów, uznawanych w przepisach podatkowych za koszt uzyskania przychodów. Najczęstszym przykładem zastosowania efektu tarczy podatkowej jest zmniejszenie dochodu do opodatkowania przy korzystaniu z leasingu dla sfinansowania zakupu środków trwałych. Łatwo można dokonać weryfikacji, który zakup będzie dla nas bardziej opłacalny.

Gotówka czy leasing? A może – kredyt czy leasing?

W pierwszym przypadku musimy wyłożyć własną gotówkę, zamiast pozostawić ją jako płynną rezerwę dla naszej firmy. W drugim – zarówno kredyt, jak i leasing, to finansowanie obce. Obszernie opisywaliśmy różnice w artykule „Kredyt czy leasing” w lipcowym „Hotelarzu”. Jest jeszcze kwestia osłony podatkowej przy pełnym odliczeniu VAT oraz przy ograniczonej możliwości odliczenia VAT. Zobaczmy więc, jak wyglądają obliczenia na poniższych przykładach. Za pierwszy przykład posłuży nam sprzęt IT oraz maszyna produkcyjna. Poniżej przedstawiamy oferty, jakie sporządzone zostały dla klienta w ramach leasingu operacyjnego sprzętu IT oraz maszyny produkcyjnej (belownica). Patrz tab.1.

OFERTA LEASINGU OPERACYJNEGO (sprzęt IT/urządzenie)

WARIANTY
Bazując na tym możemy policzyć, jakie korzyści uzyskujemy dla poniżej przedstawionych wariantów. Zobaczmy więc, jakie elementy wykorzystujemy do wyliczenia tarczy podatkowej.

Wariant 1
PODATEK DOCHODOWY
Koszt uzyskania przychodu (czynsz inicjalny + suma rat) = 226 347 zł
Oszczędność na podatku dochodowym (koszt uzyskania przych

[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *