Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013 to wydarzenie, które w branży zasługuje na specjalne odnotowanie: to jedyny przypadek, aby tak prestiżowe zawody sportowe zostały zorganizowane własnymi siłami załogi jednego hotelu!
Przypomnijmy: w dniach 1-7 lipca 2013 r. Hotel Anders w Starych Jabłonkach zorganizował Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013 – najwyższe rangą, po Igrzyskach Olimpijskich, zawody w tej dyscyplinie sportu na naszym globie. Poprzednie mistrzostwa odbywały się w takich metropoliach jak Los Angeles, Rio de Janeiro, Berlin i Rzym, a tym razem odbyły się w małej mazurskiej wsi. W czym tkwi tajemnica? W zespole!
Załoga Hotelu Anders pracowała przez okrągły rok, by sprostać zadaniu. „Staliśmy się specjalistami od organizacji wydarzeń, których atmosfera urasta do wręcz legendarnej. Wielkie święto sportu, jakie już od 10 lat odbywa się każdego lata w Starych Jabłonkach, przyciąga dziesiątki tysięcy Gości, którzy zabierają do swoich domów niezwykłe emocje i niezapomniane wrażenia. Zawody w Starych Jabłonkach to przede wszystkim… przeżycia. Ich dostarczanie to nasza specjalność” – podsumowuje Tomasz Dowgiałło, dyrektor Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013, na co dzień dyrektor generalny Hotelu Anders.
Organizacja tej rangi zawodów wymagała od zespołu Hotelu Anders w Starych Jabłonkach troski o wiele aspektów – począwszy od piasku po transport zawodników.
Piasek – sprawa wagi międzynarodowej
Na siedmiu boiskach, na których rozgrywane były zawody w Starych Jabłonkach, znalazło się ponad 6 tysięcy ton piasku. 4 tysiące ton to materiał, jaki pozostał na plaży Hotelu Anders po rozgrywanych w poprzednim roku zawodach z cyklu World Tour. Kolejne 2 tysiące ton wydobyto w podwodnej kopalni na Mazurach, a jego wysoką jakość potwierdziły laboratoria w Kanadzie. Sprowadzony piasek musiał spełnić rygorystyczne wymagania jakościowe, wyznaczone przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB). Normy te określają, m.in. dopuszczalne rozmiary ziarenek piasku. Odpowiedniego surowca na Mistrzostwa szukano w kilku kopalniach odkrywkowych w woj. warmińsko-mazurskim. Okazało się, że najbliższy ideałowi jest piasek wybierany spod lustra wody w kopalni w Brzeźnie Mazurskim. Surowiec wydobyto za pomocą refulera, czyli pływającej koparki, która zasysa go z dna zbiornika wodnego i transportuje pod ciśnieniem na brzeg. „Zbyt drobny piasek może kurzyć się pod stopami zawodników, a zbyt gruby utrudnia grę i zamienia się po deszczu w twarde klepisko. Dlatego przygotowanie piasku na Mistrzostwa wymagało wielu zabiegów, w tym przepuszczania przez specjalne sita” – wspomina Dariusz Gajewski, kierownik ds. sprzedaży w Hotelu Anders, który podczas Mistrzostw nadzorował jakość boisk i ich obsługę.
Warszawa – Stare Jabłonki – Gdańsk
Kierowcy Biura Transportu zawodów w ciągu tygodnia przejechali ponad 2 tys. km przemierzając trasy z lotnisk w Warszawie i Gdańsku do Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Biuro transportu pracowało 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – przywożąc i odwożąc zawodników, oficjeli i Gości, którzy pojawili się na Mistrzostwach Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013. „Organizowaliśmy zarówno transport międzynarodowy, jak i lokalny. Samochody i busy Biura transportu kursowały po drogach w promieniu około 50 km na stałych trasach według wcześniej ustalonych rozkładów. Nasze specjalnie oznakowane samochody mogły wjechać tam, gdzie dostępu nie miał nikt inny” – z nutką rozrzewnienia w głosie wspomina Przemysław Kuczyński, manager ds. transportu, na co dzień specjalista ds. sprzedaży w Hotelu Anders.
Wolontariusze – bez nich nie ma imprezy
Przy organizacji i realizacji Mistrzostw pracowało 120 wolontariuszy, wybranych z ponad 600 kandydatów z całej Polski – do pomocy przy zawodach zgłosiło się pięciokrotnie więcej ochotników niż można było przyjąć. Większość ochotników stanowili studenci, ale też pracownicy korporacji i banków, nauczyciele czy urzędnicy. Wolontariusze pomagali w biurze zawodów, służbach informacyjnych, przy sprzedaży biletów, obsłudze kibiców i obsłudze boisk. „Wolontariusze jak co roku stanowili dla nas nieocenioną pomoc – bez nich nie dalibyśmy rady” – dziękuje wolontariuszom Daniel Błaszkiewicz, dyrektor operacyjny Mistrzostw, na co dzień dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Hotelu Anders.
Zawody najwyższych lotów
Wydarzenia sportowe przyciągają sportowców – nie zabrakło ich również w Starych Jabłonkach. Hotel Anders zaprosił do Starych Jabłonek polskich skoczków narciarskich, którzy wystąpili w pokazowym meczu siatkówki plażowej. Mecz z udziałem Kamila Stocha, Macieja Kota, Dawida Kubackiego i Krzysztofa oglądało kilkadziesiąt tysięcy osób. Przed nimi na tym samym obiekcie swoich sił spróbowali przedstawiciele Olimpiad Specjalnych. Spotkanie miało charakter zunifikowany – z dwoma podopiecznymi organizacji po jednej stronie siatki wystąpiło dwóch ambasadorów, a byli nimi aktor Cezary Pazura, trener Zaksy Kędzierzyn-Koźle Sebastian Świderski, były siatkarz, a obecnie poseł Paweł Papke oraz legendarny serbski zawodnik Vladimir Grbic.
Choć emocje wśród załogi Hotelu Anders w Starych Jabłonkach jeszcze nie opadły, dziś myślą już o kolejnych wydarzeniach. Wielkimi krokami zbliżają się obchody 20-lecia istnienia Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Niespodzianką pozostaje jeszcze ich forma, jednak znając Hotel Anders i jego załogę – na pewno „będzie się działo”.
Ale na stronie hotelu http://www.hotelanders.com.pl nie mogę znaleźć informacji podsumowujących:(