Po podłodze go poznacie

Autor: Kamil Baczewski
Jednym z tych elementów wykończenia hotelu, które wpływają na to, że goście z przyjemnością w nim przebywają i w przyszłości chętnie obiekt odwiedzą są wykładziny podłogowe. Obok walorów czysto użytecznych, takich jak bezpieczeństwo czy odporność na zużycie, wykładziny muszą spełniać kryteria estetyczne

ht_2008_02-3.jpg


Podłoga w obiektach noclegowych musi sprawiać wrażenie spójnej całości z pozostałą częścią wyposażenia. Jeżeli kładziemy wykładzinę w przedwojennym hotelu, który ma zabytkową zabudowę i meble, to raczej nie staramy się kłaść jej w geograficzne wzory. Najczęściej preferowane są wykładziny o kolorach stonowanych, jednolitych, w odcieniach beżowych. Takie też barwy dominują w hotelach konferencyjnych - ludzie przebywający tam muszą mieć możliwość skupienia się i zrelaksowania, a i skrzeczące kolory mogą im to utrudniać. Inaczej jest w hotelach i pensjonatach nastawionych na przyjazdy rodzinne. Tam można "zaszaleć", proponując fajerwerki barw na podłogach.

Na pierwsze kroki

Zanim zaczniemy zamawiać wykładziny, zastanówmy się, w jakich pomieszczeniach chcemy je położyć. I tak np. planując inwestycję w wykładzinę do holu, musimy pamiętać, że powinna ona przede wszystkim być odporna na ścieranie. Bo przecież to hol jest miejscem, gdzie występuje największe natężenie ruchu.



Wykładzina do holu powinna być wykonana z poliamidu (nylonu). Wykładziny polipropylenowe nie sprostają tak dużemu natężeniu ruchu, a z czasem utworzą się tzw. ścieżki komunikacyjne. W przypadku wykładzin poliamidowych to nie grozi. Po za tym są one trudnozapalne oraz odporne na grzyby, bakterie i mole. Należy również pamiętać, że do holu wchodzi się z zewnątrz, gdzie panują różne warunki atmosferyczne - pada deszcz, śnieg... lub też słońce świeci tak mocno, że roztapia asfalt.

Dlatego też ważne jest, by łatwo było utrzymać wykładziny w czystości. Wiele wykładzin pokrytych jest specjalną powłoką, która nie pozwala wchłonąć się brudowi w głąb runa - brud zatrzymuje się na powierzchni, dzięki czemu łatwo jest plamę zmyć. Również zaimpregnowana wykładzina nie przemaka, co jest ważne, gdy goście wchodzą z mokrego chodnika wprost do hotelu. Wykładziny hotelowe można kupić z rolki (3, 4,5 metra szerokości) oraz w kaflach. Zaletą tych ostatnich jest łatwość wymiany pojedynczego kafla (50x50 cm). Spód wykładzin z rolek jest z juty syntetycznej.

Natomiast wykładzin kaflowych z masy bitumicznej, co tworzy z nich produkt przystosowany do największych obciążeń. Wykładziny mają różny rodzaj runa - m.in. pętelkowe lub strzyżone (welur). Pętelkowe mają tę zaletę, że brud, zanieczyszczenia nie są tak widoczne, oraz cena jest niższa. W przypadku bardzo efektownych welurów więcej czasu trzeba poświęcić na odkurzanie - brud potrafi "doczepić" się do włosa i wtedy trzeba to miejsce z większą starannośc [...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *