Satoria Group sprzedała Stary Browar w Toruniu   INWESTYCJE  TRANSAKCJE

Należąca do Satoria Group spółka Polskie Projekty Inwestycyjne, która w 2017 r. kupiła kompleks Stary Browar w Toruniu i planowała otworzyć tam hotel Hilton Garden Inn ze 132 pokojami, sprzedała nieruchomość z pozwoleniem na budowę obiektu hotelowego lokalnemu deweloperowi.

Fot. Torun.pl

Plany hotelarskie dotyczące Starego Browaru sięgają blisko 20 lat. Nieruchomość wcześniej należał do spółki Polskie Pierze i Puch toruńskiego biznesmena Krzysztofa Mielewczyka, który kupił ją w 2006 r. od miasta za 3 mln zł i już wtedy zapowiadał uruchomienie tam hotelu Hilton Garden Inn wraz z minibrowarem. Jednak prace modernizacyjne obiektu nie ruszyły, a w 2013 r. biznesmen zginął w wypadku swojego helikoptera. Właścicielem spółki została jego żona, Dorota Arciszewska, od 2005 r. senatorka i posłanka PiS. W 2014 r. kompleks został wystawiony na sprzedaż, a trzy lata później kupiła go krakowska spółka Satori – Polskie Projekty Inwestycyjne, a potem dokupiła od miasta za 2 mln przyległą kamienicę. W 2018 r. ogłosiła plany otwarcia Hiltona Garden Inn w 2021 r., ale ostatecznie nie rozpoczęła inwestycji.

Jak ustalił serwis ototorun.pl nowym właścicielem kompleksu nieruchomości jest jedna ze spółek toruński przedsiębiorący Arkadiusza Drożdża, inwestora na rynku nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i komercyjnych oraz franczyzobiorcy McDonald’s Polska. Spółka ARD Forteczna, której jest prezesem, otworzyła w Toruniu w zeszłym roku park handlowy, a Bydgoszczy na terenie dawnej hali Torbyd oddała kompleks usługowo-biurowy Preludium i budynek mieszkalny "Apartamenty przy Chopina. Grupa ARD była też jednym z najaktywniejszych podmiotów przy przetargach na miejskie działki w Toruniu w ostatnich latach. 

Historia Starego Browaru sięga drugiej połowy XIX wieku. W 1874 r. w miejscu dwóch późnogotyckich spichrzy, powstał czterokondygnacyjny budynek słodowni z wysokim kominem, w 1893 r. dobudowano kolejne piętro, lata 1897–1898 przyniosły intensywną rozbudowę – powstała warzelnia piwa, lodownia i antałkownia, a w okresie międzywojennym przeprowadzono kolejne prace rozbudowujące na sąsiednich działkach. Jak opisuje strona TorunTour.pl, zachowana bryła tego stopniowo rozbudowywanego kompleksu z kominami, wietrznikami, dużymi przestrzeniami w części naziemnej i obszernymi sklepionymi piwnicami jest różnorodna, ale charakterystyczna dla budownictwa przemysłowego.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *