Grupa Arche w grudniu wprowadziła do sprzedaży pokoje w zapowiadanej od ubiegłej dekady inwestycji Arche Garnizon Białystok, która otwarta ma zostać w połowie 2026 r. Jak informuje firma, „w przedsprzedaży zainteresowanie było tak duże, że lokale wyprzedały się w ciągu godziny”. Teraz w sprzedaży jest kolejna pula. Ostatnio spółka znacznie poszerzyła bank ziemi, otwierając sobie możliwości rozwoju i realizacji kolejnych inwestycji, których planuje ok. 20, a o ich szczegółach opowiada prezes Arche, Władysław Grochowski, w wywiadzie dla grudniowego „Hotelarza”.
Na obszarze historycznych koszar z XIX wieku Grupa Arche zrewitalizuje cztery budynki koszarowe i zadaptuje je na funkcje gastronomiczno-konferencyjne, a także zbuduje nową część hotelową z ok. 210 pokojami. Sześć pokoi powstać ma także w dawnym budynku aresztu. Do sprzedaży wprowadzona została kolejna pula lokali z cenami 13,5 tys. zł/m kw. Pod koniec ub.r. do sprzedaży wprowadzono też pokoje w kolejnej rozpoczynającej się inwestycji, która otwarta ma zostać w 2026 r. – Arche Kraków, a cały ten hotel, jak informuje firma, został sprzedany w Systemie Arche „off market” w ciągu jednego tygodnia. W połowie tego roku otwarty ma zostać Arche Hotel Gdańsk Lotnisko. Arche wyjątkowo będzie tylko zarządzać obiektem, gdyż wcześniej sprzedało działkę firmie Strus Development, ale nie wyklucza, że w jej portfelu pojawią się kolejne tego typu inwestycje. Natomiast pod koniec roku otwarty ma zostać duży obiekt Arche Metalowiec Muszyna z ok. 350 pokojami. Więcej o tych inwestycjach i planach kolejnych opowiada Władysław Grochowski w grudniowym „Hotelarzu”.
Jak informuje notowana na giełdzie NewConnect spółka Arche w swoim komunikacie, główna działalność Arche ma nadal opierać się na trzech filarach: ratowaniu zabytków przez umieszczanie w nich funkcji hotelowych, a uzupełnieniem będą multifunkcyjne usługi i mieszkaniówka; firma chce także rozwijać budownictwo oparte o prefabrykację z wykorzystaniem drewna lub stali, a także wprowadzić unikatowy w skali kraju projekt senioralny łączący pokolenia. Z kolei w Fundacji Leny Grochowskiej ruszą kolejne projekty wspierające osoby wykluczone i ludzi w potrzebie.
– Powracamy do tempa sprzed COVID-19 i naszego strategicznego celu otwierania minimum pięciu nowych obiektów rocznie. Mocno ucierpieliśmy przez pandemię i cofnęliśmy się wówczas o jedną trzecią. Ten rok jest pierwszym, kiedy znowu będziemy szli do góry. W trakcie budowy jest też hotel w Ożarowie Mazowieckim i osiedle z zabytkowym Dworem Bojarów w podwarszawskim Otwocku, a w niedalekim sąsiedztwie od niego na rewitalizację czeka dawne sanatorium sejmikowe. Natomiast w Cukrowni Żnin oraz Pałacu i Folwarku w Łochowie chcemy otworzyć pełnowymiarowe boiska piłkarskie. W Żninie powstanie również kolejna część, głównie z mieszkaniami, a większość z nich zostanie włączona do autorskiego Systemu Arche dostępnego dla naszych inwestorów. Rok 2025, dokładnie 7 stycznia, rozpoczęliśmy od podpisania umowy przyrzeczonej i przygotowujemy projekt wykonawczy dotyczącą budowy dużego hotelu Arche Młyn Szancera w Tarnowie. W portfelu mamy też grunt z dawną Królewską Papiernią w Konstancinie-Jeziornie, na którym planowany jest hotel i osiedle, łącznie z PRS-ami oraz mieszkaniami dla aktywnych seniorów, multifunkcyjnymi przestrzeniami MICE, ale głównie z różnego rodzaju usługami, rzemiosłem, kulturą jak m.in. Muzeum Sztuki Nieprofesjonalnej. Co więcej, ruszamy z rewitalizacją wielkiego kompleksu poprzemysłowego z EC Szombierki w Bytomiu, gdzie moim marzeniem jest, aby powstał także teatr — wylicza prezes Grupy Arche i rozwija te tematy w „Hotelarzu”.
W 2023 r. Arche nabyło Fort Szczęśliwice, gdzie planuje swój największy kompleks hotelowo-konferencyjno-gastronomiczny MICE oraz Starą Olejarnię w Szczecinie. Ponadto w grudniu zakupiono kolejne nieruchomości pod hotele, multifunkcyjnie usługi oraz mieszkaniówkę tj.: zabytkowe famuły, czyli mieszkania robotnicze kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego w Łodzi, obiekty dawnej huty szkła Józefina w Szklarskiej Porębie, zabytkowy młyn ze spichlerzem w Koszalinie oraz Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich. Z kolei Arche Hotel Drohiczyn według planów ma powstać, bez najmniejszej ingerencji w krajobraz naturalny.
W 2025 r. wystartuje także projekt w dużej mierze oparty na wieloletnich doświadczeniach Fundacji Leny Grochowskiej — "Arche Pokolenia" mający na celu integrację międzypokoleniową aktywnych seniorów i stworzenie im dobrego środowiska życiowego, a niedaleko Siedlec, w niewielkiej miejscowości Wólka Konopna niebawem ruszy pierwsza w kraju EkoFarma, czyli społeczne gospodarstwo wspierające osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Równie konsekwentnie Władysław Grochowski chce kontynuować walkę o zmianę złego prawa w celu poprawienia sytuacji niszczejących nieruchomości historycznych w Polsce. – Z determinacją będziemy dalej walczyć o ratowanie zabytków, które przez złe prawo niszczeją i umierają. Zebraliśmy już dużą grupę inwestorów, która rozumie naszą filozofię i utożsamia się z nią, widzi sens w tym, że wspólnie robimy coś pożytecznego. Jedynym ograniczeniem są wciąż fatalne procedury i to z uporem staramy się zmienić –wyjaśnia Władysław Grochowski.
Obecnie w rejestrze polskich zabytków znajduje się blisko 80 tys. nieruchomości, a większość z nich, według prezesa Arche, w dużej mierze przez zawiłe i uznaniowe procedury, ulega degradacji. Władysław Grochowski uratował wiele polskich zabytków, a pragnąc przywrócić do życia jeszcze więcej, niszczejących nieruchomości w 2024 r. wystosował list otwarty wskazujący na największe problemy w tym obszarze do Prezydenta, Premiera, Marszałka Sejmu i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Również w tym roku poprawa legislacji, będzie głównym tematem dwudniowego Forum Rewitalizacji, które odbędzie się w kwietniu w Łodzi.
Dodaj komentarz