W tym roku w miastach otwartych ma zostać ponad 20 hoteli, z tego 13 pod międzynarodowymi markami. Choć cześć z nich to powroty na rynek po generalnych remontach i pod nową marką lub z nowym właścicielem. W Warszawie na rynek wejdzie 450 nowych pokoi, w Krakowie ok. 280, ale najgorętszym miejscem będzie Wrocław, gdzie ruszyć ma pięć hoteli z blisko 750 pokojami.
W WARSZAWIE na ukończeniu jest budowa Puro Hotelu Old Town przy ul. Canaletta koło Ogrodu Saskiego i Placu Teatralnego, która rozpoczęła się w styczniu 2023 r., a otwarcie planowane było w grudniu 2024 r. Inwestycja szła sprawnie do ostatniego etapu wyposażania wnętrz. Ostatecznie hotel otwarty ma zostać wiosną 2025 r. Zaoferuje 192 pokoje, restaurację, piekarnię, wine bar, sky bar, sale konferencyjne i podziemny parking. Tak jak przy siedmiu poprzednich hotelach Puro, bryłę zaprojektowało polskie biuro architektoniczne – w tym przypadku Kikowski Architekci, a wnętrza zachodnia pracownia – tu GamFratesi z Kopenhagi. Jak zapowiada Rune Askvold, twórca sieci Puro, będzie to miejsce, „w którym można doświadczyć autentycznej skandynawskiej atmosfery, ciepłej i przyjaznej, nieprzeładowane, proste, pełne rzemiosła i naturalnych materiałów świetnej jakości. Poprzez nawiązanie do nazwy ulicy, wziętej od nazwiska włoskiego malarza, a także ze względu na to, że Enrico [Fratesi] jest Włochem, nie zabraknie też włoskich akcentów”.
Drugim spektakularnym hotelem otwieranym w 2025 r. w stolicy jest Moxy City z 257 pokojami przy ul. Towarowej – jeden z największych obiektów tej marriottowskiej marki w Europie. Jego budowa również zaczęła się w 2023 r.i idzie sprawnie. W maju 2023 r. wbito pierwszą łopatę, w marcu 2024 r. nad stanem surowym otwartym zawisła wiecha, w połowie 2025 r. hotel ma zostać otwarty. Będzie to piąty obiekt tej marki w Polsce i drugi w Warszawie. Realizowany jest przez grupę inwestycyjną, na której czele stoi turecki biznesmen Nusret Sancak. W 2020 r. grupa otworzyła Hamptona by Hilton Reduta na Ochocie i prowadzi inwestycję w kompleks Campanile – Premiere Classe na Okęciu z 395 pokojami w miejscu byłego hotelu Gromada Lotnisko. Za architekturę i wnętrza Moxy City odpowiada pracownia AGK Architekci. Motywem przewodnim wnętrz jest historia polskiej motoryzacji i pierwszego powojennego modelu samochodu Warszawa S20 produkowanego w FSO na Żeraniu.
W KRAKOWIE w 2025 r. otwarte mają zostać trzy hotele. Budowa pierwszego w Polsce hotelu, którego plany ogłoszone zostały jeszcze w 2019 r., pod lifestyle’ową marką Tribe z segmentu midscale sieci Accor – na działce koło Mercure Stare Miasto – ruszyła z początkiem 2023 r. W wakacje ma już działać. Hotel ze 168 pokojami, którego inwestorem jest AccorInvest/Orbis, powstający w certyfikacji BREEAM Excellent zaoferuje m.in. restaurację Tribe Table z koktajlbarem, strefę social hub z kawiarnią, dwie sale spotkań, patio z ogrodem zewnętrznym oraz fitness i saunę. Design został zainspirowany serialem „Twin Peaks”, a za projekt wnętrz odpowiada hiszpańska pracownia Stone Designs.
Na wiosnę zapowiadane jest otwarcie Indigo Wawel Castle z 74 pokojami, restauracją, barem, dwiema salami konferencyjnymi, SPA i parkingiem podziemnym. Powstaje przy ul. Stradomskiej w rewitalizowanej kamienicy połączonej z nowym budynkiem na działce od ul. św. Agnieszki. Inwestycja realizowana jest przez krakowską firmę Howell Development. Będzie to drugi hotel pod tą marką sieci IHG Hotels & Resorts w Krakowie po otwartym w 2016 r. Indigo Old Town, który wygrał nasz konkurs na Hotel z Pomysłem (a w 2017 r. wygrał go Indigo w Warszawie) i jak wygląda z prezentowanych założeń designerskich, w których elementy historyczne połączone są ze świeżym i eklektycznym spojrzeniem, mógłby powalczyć o wygraną w edycji konkursu 2025.
Ale być może konkurowałby w niej z kolejnym hotelem - który otwarty ma zostać przy ul. Szewskiej, tuż koło Rynku Głównego. 5-gwiazdkowy hotel z 39 pokojami, dużą restauracją, strefą SPA i tarasem na dachu zarządzany będzie przez Grupę Dobry Hotel, która w 2024 r. stworzyła markę własną Destigo Hotels. Wnętrza nawiązywać mają do klimatu luksusowych podróży słynnym Orient Expressem z czasów belle époque. Grupa Dobry Hotel w Krakowie wprowadza też w 2025 r. pod marriottowski soft brand a Luxury Collection działający od 2021 r. H15 Luxury Palace.
Obiekt sieci Destigo Hotels otwarty ma zostać w 2025 r. także w GDAŃSKU na Wyspie Spichrzów w sąsiedztwie Holiday Inn, z 96 apartamentami od 27 do 100 m kw., restauracją i strefą SPA & wellness, należący do trójmiejskiej RWS Investment Group. Natomiast przy lotnisku zapowiadane jest otwarcie w połowie roku Arche Hotelu, zarządzanego przez Grupę Arche, ale w odróżnieniu od jej wcześniejszych inwestycji, tutaj będzie jedynie jego operatorem, a inwestorem jest firma Strus Development, która wcześniej otworzyła m.in. ibisy Styles w Białymstoku i Siedlcach.
Najwięcej hoteli w 2025 r. otwartych ma zostać we WROCŁAWIU. Przede wszystkim Mövenpick Grand naprzeciwko Dworca Głównego, w miejscu byłego hotelu Grand, z długą historią inwestycji. Wrocławski deweloper, spółka Rafin, ogłosiła plany rewitalizacji byłego hotelu Grand jeszcze w 2017 r., w 2021 r. podpisano umowę franczyzową z siecią Accor na markę Mövenpick. Otwarcie 4-gwiazdkowego hotelu ze 179 pokojami, 270 m kw. powierzchni konferencyjnej, sky barem i SPA zapowiadane było do końca 2023 r., potem na połowę 2024 r., ostatecznie ruszyć ma w I kwartale 2025 r. Za projekt rewitalizacji bryły odpowiedzialna była pracownia Greg Architekci, a za wnętrza MIXD.
Pod koniec 2003 r. sieć Focus Hotels podpisała umowę na dzierżawę hotelu, na który adaptowana jest biurowa część kompleksu Wratislavia Center m.in. z kinem Nowe Horyzonty. Hotel zaoferuje 87 pokoje, restaurację, salę konferencyjną, fitness i podziemny garaż. Otwarcie zapowiadane było do końca 2024 r., ale ostatecznie otwarty ma zostać w 2025 r.
W 2024 r. sieć B&B Hotels zapowiedziała otwarcie w 2025 r. swojego drugiego hotelu we Wrocławiu „w topowej lokalizacji”. Znajdzie się on w modernistycznym budynku z lat 30. XX wieku na rogu Rynku i pl. Solnego, gdzie wcześniej mieścił się bank Santander, a w 2018 r. sprzedany został spółce AP Marchewka Investments, której właścicielem jest Paweł Marchewka, założyciel firmy Techland. Wcześniej wydzierżawiła ona pod B&B Hotele pobankowe budynki w Poznaniu, Kaliszu i Lesznie. W 2023 r. spółka AP Marchewka złożyła wniosek o pozwolenie na przebudowę budynku i zmianę sposobu jego użytkowania na funkcję hotelowo-biurową. Według nieoficjalnych informacji w hotelu znajdzie się ok. 200 pokoi.
Na początku 2024 r. ruszyła budowa hotelu Hampton by Hilton ze 122 pokojami, na który umowę spółka celowa Portu Lotniczego – WRO Airport Development podpisała jeszcze w 2018 r. Ale gdy w końcu ruszyły prace, idą szybko. W marcu wmurowano kamień węgielny, a w październiku zawisła już wiecha, oznaczająca osiągnięcie stanu surowego otwartego. Hotel zaprojektowany przez biuro Forum Architekci otwarty ma zostać jesienią 2025 r.
Natomiast wiosną Grupa PHH po dwuletnim generalnym remoncie hotelu Wieniawa, otworzy go pod marriottowską marką Four Points by Sheraton ze 156 pokojami. Również w POZNANIU Grupa PHH otworzy Four Points by Sheraton po przebudowie bliźniaczego do Wieniawy hotelu Ikar ze 164 pokojami. Obydwie inwestycje zaprojektowane zostały przez warszawską pracownię Emkaa Architekci. W Poznaniu już na 2024 r. zapowiadane było otwarcie w miejsce zamkniętego na początku pandemii hotelu Rzymskiego, należącego do kurii archidiecezjalnej, Hotelu de Rome. Jego przebudowa i rozbudowa do 96 pokoi rozpoczęła się w 2023 r. Powstaje m.in. dodatkowa, przeszklona kondygnacja, gdzie znajdą się: SPA, strefa dla dzieci oraz cocktail bar z tarasem. Projekt przygotowała poznańska pracownia Front Architects. Zarządzany będzie przez Grupę Polskie Hotele i, jak wynika z informacji „Hotelarza”, działać ma pod nieobecnym dotąd w Polsce soft brandem Tapestry Collection by Hilton. Na rynek powrócić ma też zamknięty w pandemii hotel Blow Up Hall w Starym Browarze z 22 pokojami, kupiony w 2023 r. przez firmę Jantex Polska ze Środy Wielkopolskiej.
Na GÓRNYM ŚLĄSKU Grupa PHH wiosną otworzy kolejny sieciowy hotel po ponad dwuletniej przebudowie – pod marką voco, należącą do IHG Hotels & Resorts, zacznie działać były hotel Katowice w stolicy regionu, otwarty w latach 60. XX wieku. Z kolei w pobliżu lotniska Katowice w Pyrzowicach na 2025 r. zapowiadane jest otwarcie ibisa Styles Katowice Airport z 75 pokojami. Powstaje on w ramach przebudowy i rozbudowy istniejącego hotelu DeSilva Inn Katowice Airport. DeSilva będzie też jego właścicielem i operatorem.
Z sieciowych hoteli w 2025 r. otwarte mają też zostać – w SZCZECINIE Hampton by Hilton East ze 106 pokojami, który ruszyć miał już we wrześniu 2024 r., a w LESZNIE B&B Hotel z 92 pokojami, który powstaje w kamienicy, z której pozostała tylko ściana frontowa, a reszta budowana jest od nowa. Natomiast z hoteli niezależnych w KOSZALINIE w końcu otwarty ma zostać, zapowiadany już od kilku lat, Verde City ze 100 pokojami i dużą częścią konferencyjną, a w BIELSKU BIAŁEJ na rynek powróci, zamknięty w 2019 r., zabytkowy hotel President z 41 pokojami, kupiony w tym roku przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe od syndyka za 10,2 mln zł. ZPR-y zapowiadają też otwarcie w 2025 r. w BYDGOSZCZY butikowego hotelu z ok. 20 pokojami w secesyjnej kamienicy, której remont rozpoczął się jeszcze przed pandemią, a wznowiony został w 2023 r.
Dodaj komentarz