Już po raz 16. „Hotelarz” przyznaje nagrody 7 NAJ (bo w siedmiu kategoriach). Wyróżniamy nimi ludzi, hotele, marki, sieci, wydarzenia i zjawiska za ich NAJwiększy wpływ na polski rynek hotelarski w mijającym roku. Roku wypełnionym różnorodnymi aktywnościami hotelarzy, otwarciami nowych, spektakularnych hoteli, transakcjami i ogłoszeniami nowych projektów. W kategorii SIEĆ ROKU tytuł ten zdobyły ARCHE HOTELE, już po raz drugi, bo pierwszy raz wygrała w 2018 r., co pokazuje jej stały, dynamiczny rozwój.
Największa polska grupa hotelowa z prywatnym kapitałem nie zwalnia tempa rozwoju, a w średnioterminowej pespektywie najbliższej dekady Arche może stać się największą siecią hotelową w Polsce. W tym roku powiększyła się o blisko 450 pokoi. W Nałęczowie otwarty został największy obiekt noclegowo-eventowy na Lubelszczyźnie – Arche Sanatorium Milicyjne z 308 pokojami i 850 m kw. powierzchni konferencyjnej (a w 2025 r. powiększy się o 1,4 tys. m kw. nowej przestrzeni konferencyjnej). We Wrocławiu ruszył Arche Klasztor z 86 pokojami w klasztorze z przełomu XIX i XX w. (gdzie w jednym ze skrzydeł cały czas mieszkają i pracują siostry Franciszkanki). W Mielnie uruchomiono drugi etap inwestycji Arche Fabryka Samolotów, po otwartym w 2023 r. nowym budynku ze 115 pokojami – w zabytkowym hangarze oddano do użytku 48 kolejnych pokoi, a przede wszystkim 3,5 tys. m kw. powierzchni eventowej, dzięki czemu jest to jedno z największych miejsc tego typu w Polsce. Kompleks Arche Pałac i Folwark Łochów z ponad 450 pokojami powiększył się o 1,2 m kw. nowej powierzchni konferencyjnej, co czyni go jednym z największych hotelowych centrów konferencyjnych na Mazowszu. W 2025 r. Cukrownia Żnin z ponad 300 pokojami, dysponująca obecnie 800 miejscami konferencyjnymi, powiększy swój potencjał do 1,3 tys. osób.
Trwają zaawansowane prace przy kolejnych inwestycjach: Arche Metalowiec w byłym sanatorium w Muszynie-Złockie zaoferuje ok. 400 pokoi i centrum eventowe na ok. 1 tys. osób plus oczywiście rozbudowaną infrastrukturę wellness z zewnętrzną i wewnętrzną strefą basenową, a Arche Gdańsk Lotnisko ok. 120 pokoi. Do sprzedaży wprowadzone zostały kolejne inwestycje – w Krakowie ze 150 pokojami, z których ok. 100 przeznaczone było do zamkniętej sprzedaży dla dotychczasowych inwestorów sieci i wyprzedały się w ciągu tygodnia, oraz w kompleksie pokoszarowym w Białymstoku z ponad 200 pokojami, których część wprowadzona do przedsprzedaży – jak informuje sieć – wyprzedała się w ciągu godziny.
Obecnie w sieci Arche Hotele działa 20 obiektów z ok. 4 tys. pokoi, dzięki czemu jest jedną z pięciu największych grup hotelowych na polskim rynku, obok Accoru, Marriotta, Hiltona i PHH. Do otwarcia przygotowywane są cztery następne obiekty z ok. 900 pokojami, a w perspektywie kolejnych kilkanaście obiektów, gdyż twórca sieci, Władysław Grochowski, za swoją misję, którą konsekwentnie realizuje, przyjął ratowanie zrujnowanych zabytków, dzięki wprowadzaniu do nich funkcji hotelowych. Tylko w ciągu kilku ostatnich tygodni tego roku kupił famuły w centrum Łodzi, byłą Hutę Szkła Josephine w Szklarskiej Porębie, młyn w Koszalinie, a także Pałac Donnersmercków w Siemianowicach Śląskich, zaś w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Starą Olejarnię w Szczecinie, Fort Szczęśliwice w Warszawie, Starą Papiernię w Konstancinie-Jeziorna, Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu, Młyn Szancera w Tarnowie. Wszędzie planowane są duże kompleksy hotelowo-eventowo-kulturalne, które z jednej strony wzbogacą polski krajobraz hotelowy o znaczące obiekty, a z drugiej – aktywizować będą lokalne społeczności. Nadrzędnym celem, którym się kieruje Władysław Grochowski, jest podniesienie świadomości społeczeństwa, dotyczącej konieczności ochrony swojego dziedzictwa narodowego przez przybliżanie gościom, turystom i lokalnym mieszkańcom fascynujących historii tych miejsc.
Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły:
- Grupa Dobry Hotel - Destigo Hotels
- B&B HOTELS
- Zdrojowa Invest & Hotels
Więcej w najnowszym wydaniu "Hotelarza"
Dodaj komentarz