W Poznaniu trwa przebudowa i rozbudowa do 96 pokoi zamkniętego w 2020 r. Hotelu Rzymskiego, należącego do kurii arcybiskupiej. Jak wynika z informacji „Hotelarza”, po otwarciu będzie działać pod nieobecnym dotąd w Polsce soft brandem Tapestry Collection by Hilton, a zarządzany będzie w rękach Grupy Polskie Hotele.
Hotel de Rome otwarto w 1840 r., jest więc najstarszym poznańskim hotelem. W kolejnych dekadach był przebudowywany i rozbudowywany. W 1919 r. kupiła go należąca do kurii Drukarnia i Księgarnia Świętego Wojciecha, która urządziła tam swoją główną siedzibę. W 1945 r. budynek został zbombardowany podczas walk o miasto, a po wojnie odbudowany w prostszej, modernistycznej formie i funkcjonował jako Hotel Poznański pod zarządem przedsiębiorstwa państwowego Hotele Miejskie. W latach 90. właścicielem budynku ponownie została kuria, nazwę zmieniono na Hotel Rzymski, a 3-gwiazdkowym obiektem z 87 pokojami zarządzała spółka pracownicza.
Po wybuchu pandemii w 2020 r. hotel został zamknięty. W 2023 r. rozpoczęła się jego przebudowa do 96 pokoi. Powstaje nowa, wycofana w stosunku do linii zabudowy, przeszklona kondygnacja, gdzie znajdą się: SPA, strefa dla dzieci oraz cocktail bar z tarasem. Na parterze znajdzie się restauracja z częścią na dziedzińcu przykrytym „zielonym” dachem z niską roślinnością i niewielkimi drzewami w donicach, kawiarnia i sala konferencyjna. Projekt przygotowała poznańska pracownia Front Architects. Otwarcie 4-gwiazdkowego hotelu zapowiadane jest na 2025 r. Tapestry Collection by Hilton to stworzony w 2017 r. soft brand w segmencie upscale (w którym działa m.in. Hilton Garden Inn), pozycjonowany poniżej Curio Collection z segmentu upper upscale.
Obecnie działa pod nim ok. 140 hoteli, z czego kilkanaście w Europie. Grupę Hotele Polskie utworzonył Jarosław Dembski, właściciel kołobrzeskiego Centrum Rehabilitacji i Odnowy Biologicznej. Grupa jest operatorem m.in. hoteli Artus w Gdańsku, Hel w Helu i Willa Tatrzańska w Krynicy- Zdroju, a także dzierżawionych ośrodków wypoczynkowych w Kołobrzegu: Gryf i Gryf II.
Dodaj komentarz