Chemobudowa Kraków GW kompleksu Marriotta w Katowicach   INWESTYCJE

Firma Chemobudowa Kraków została wybrana na generalnego wykonawcę inwestycji Kwartał Dworcowa, która odmienić ma centrum Katowic, z kompleksem hotelowym, który działał będzie pod dwoma markami sieci Marriott International: Tribute Portfolio i Fairfield by Marriott, łącznie z 243 pokojami. Prace budowlane rozpocząć się mają na początku grudnia i zostać ukończone w ciągu trzech lat. Koszt całej inwestycji szacowany jest na ok. 300 mln zł.

Inwestycja Grupy Epione realizowana według projektu pracowni Konior Studio, za wnętrza Tribute Portfolio ze 112 pokojami odpowiedzialna będzie pracownia Tremend, a za Fairfield by Marriott ze 131 pokojami – AGK Architekci. Inwestorem zastępczym, koordynującym proces inwestycyjny w imieniu grupy Epione, jest spółka Hotel Inwest Development.– Generalny wykonawca został wyłoniony w kilkustopniowym przetargu, w którym brały udział firmy o podobnym potencjale kapitałowym, organizacyjnym i kompetencyjnym. Ostatecznie suma tych cech w połączeniu z najlepszą ceną z perspektywy wiarygodności wycen zadecydowała o wyborze Chemobudowy Kraków jako wykonawcy pierwszego pakietu robót w ramach naszego projektu. Pakiet ten zawiera docelowo wykonanie stanu surowego Kwartału Dworcowa – tłumaczy Ireneusz Dudek, prezes Hotel Inwest Development. Pierwsza część inwestycji, do stanu surowego zamkniętego, ma zostać finansowana środkami własnymi Epione, pozostała zaś powstanie z udziałem kredytowania.

Plan inwestycji zakłada remont, częściową rozbiórkę i nadbudowę 11 kamienic oraz przekształcenie parterów w lokale usługowo-gastronomiczne. W efekcie powstanie jedna całość o długości 101 m, szerokości 82 m i wysokości 24,5 m z siedmioma kondygnacjami, a wewnątrz kwartału trzy dziedzińce. Praktycznie cała tkanka wewnętrzna zostanie wymieniona i w większości nadbudowana. Chemobudowa przejęła plac budowy na początku listopada, a w grudniu przystąpi do przebudowy kwartału, która rozpocznie się od prac rozbiórkowych 12-metrowego fragmentu zabudowy od ul. Mielęckiego, aby móc wprowadzić ciężki sprzęt budowlany na dziedziniec i tam kontynuować przebudowę. – Jesteśmy w pełni świadomi historycznego charakteru tych budynków i ich znaczenia dla dziejów miasta, dlatego kamienica, którą musimy rozebrać, by powstał przejazd na dziedziniec Kwartału Dworcowa, zostanie odbudowana zgodnie z ustaleniami poczynionymi z konserwatorem zabytków – podkreśla Tomasz Konior.

Następnie przedmiotem rozbiórki będą kolejne kamienice, zaczynając od ul. Dyrekcyjnej. Początkowo zostaną rozebrane do połowy, aby nie naruszyć objętych ochroną konserwatorską ścian zewnętrznych od strony ulicy i pl. Dworcowego. Po ich zabezpieczeniu zostaną rozebrane kolejne fragmenty budynków. W efekcie pozostaną ściany zewnętrzne i prawie cała kamienica usytuowana na rogu placu i ul. Mielęckiego. Prace rozbiórkowe potrwają do listopada 2025 r. Na podstawie przygotowanej przez Konior Studio dokumentacji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad.

 Łączna powierzchnia użytkowa nowej przestrzeni wyniesie 27 tys. m kw. W części parterowej ponad 1,2 tys. m kw. zajmą lokale usługowo-gastronomiczne, a ok 8 tys. m kw. biura, a resztę kompleks hotelowy. – Cieszę się, że harmonogram dotychczasowych prac przygotowawczych i budowlanych odbywa się według wcześniej ustalonego planu. To oznacza, że tak jak sobie założyliśmy na początku, inwestycja zostanie ukończona za trzy lata – podsumowuje Narcyz Wrześniewski, prezes Grupy Epione.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *