HT2024: Konwersja budynków na hotele   KONFERENCJE "HOTELARZA"

Hotelarstwo okazało się bardziej odporne na wstrząsy niż wiele innych segmentów budownictwa komercyjnego. Stąd właściciele wielu budynków planowanych i funkcjonujących wcześniej z innym przeznaczeniem, głównie biurowym, obecnie rozważa lub już przeprowadza, ich konwersje na hotele. W kolejnym panelu, podczas Hotel Trends, pytamy operatorów i sieci hotelowe z czym się to wiąże, kiedy jest opłacalne i na co należy zwrócić szczególną uwagę planując taki proces.

W dyskusji moderowanej przez: Jacka Kozioła, współzałożyciela i partnera w firmie doradczej Pro Value, wzięli udział: Agnieszka Dąbrowska, CEO, Grupa Hotelowa PI Apartamenty&Hotele; Małgorzata Gajuk, Asset Management Director Eastern Europe, AccorInvest; Janusz Mitulski, Senior Director Development CEE & Ukraine, Marriott International, Łukasz Płoszyński, wiceprezes Zarządu, Focus Hotels i Adam Walczak, prezes zarządu AGK Architecture.

Uczestnicy panelu opowiadali o swoich doświadczeniach związanych z konwersją budynków.

- Zakupiliśmy w Łodzi Pałac Stillera. Będziemy go rewitalizować i łączyć dawne ze starym. Sam Pałac jest ważny dla Łodzi, ma piękną historię, co jest dla naszego działu marketingu, który lubi story telling – powiedziała Agnieszka Dąbrowska, CEO, Grupa Hotelowa PI Apartamenty&Hotele.

- Adaptacje, to są działania, z którymi mamy cały czas do czynienia. Jeżeli chce się działać terenie zabudowanym gdzie istnieje już tkanka miejska, to trzeba dokonywać adaptacji. Pamiętam budynek banku z 1870 we Wrocławiu, mamy zdjęcia gdzie widać co był na początku, a co jest teraz, podobnie było ze Stradom House w Krakowie. Wszystkie te projekty były bardzo trudne - Janusz Mitulski, Senior Director Development CEE & Ukraine.

- Aż 11 z naszych projektów jest adaptacją. Są to byłe akademiki, biura. Zawsze takie adaptacje niosą ze sobą ryzyko i czasem zdarza się, że z przyczyn technicznych rezygnować z adaptacji na hotel. Jest wiele elementów, które trzeba uwzględniać podejmując decyzję: ważna jest kubatura budynku, ilość powierzchni, którą można przeznaczyć na działalność komercyjną, ile mogą zająć pokoje stwierdził Łukasz Płoszyński, wiceprezes Zarządu, Focus Hotels.

- Każdy obiekt ma swoją specyfikę. Czasem następuje tylko przeprojektowanie, a czasem zostaje tylko zewnętrzna bryła. Dla mnie jest ciekawym wyzwaniem ponowne wykorzystanie substancji. Czasem, choćby w przypadku dawnych biurowców, zostaje tylko konstrukcja. To szczególnie ważne ponieważ niedługo wejdzie obowiązek uwzględniania śladu węglowego w projektach. To również kwestia tego, ze nie da się czasem kupić tak dobrej lokalizacji i z tego powodu, pomimo, ze nie zawsze da się optymalnie uzyskać stosunek powierzchni pokojów, to jednak warto to zrobić – naświetlił problem od strony architektów Adam Walczak, prezes zarządu AGK Architecture.

- Takie wyzwania mamy we wspomnianym łódzkim pałacu Stillera. Mamy tam nieoptymalny kształt budynku, trzeba dobrze planować pokoje, które czasem nie chcą się optymalnie zmieścić. Mamy tam freski na ścianach, których nie możemy ruszyć, trzeba więc projektować tak, by to wszystko pogodzić – potwierdziła Agnieszka Dąbrowska CEO, Grupa Hotelowa PI Apartamenty&Hotele

O swojej filozofii opowiedział również Małgorzata Gajuk, Asset Management Director Eastern Europe, AccorInvest. - Dla nas kluczowa jest cena, czy ten projekt się opłaci. Ważny jest więc stan techniczny budynku i możliwości jego adaptacji. Tak jest właśnie w przypadku naszego warszawskiego budynku przy Brackiej 16. Musimy tu utrzymać cała elewację, ponieważ budynek jest pod opieką konserwatora zabytków. Mamy jednak w zamian doskonała lokalizację w centrum miasta – powiedziała Małgorzata Gajuk.

- Trzeba być elastycznym, wspomniane były tu problemy z oknami. My będziemy mieć pokoje bez okien. Nie jest to możliwe w każdej marce, ale dziś technologia wyświetlaczy umożliwia wyświetlanie dowolnego krajobrazu „za oknem” – powiedział o nieoczywistym rozwiązaniu przy adaptacjach Janusz Mitulski.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *