Przedsiębiorcy, których biznesy ucierpiały w czasie powodzi mogą skorzystać z kilku form wsparcia przygotowanych przez Rząd, m.in. przesunięcia, lub umorzenia płatności składek ZUS.
Przedsiębiorcy z terenów dotkniętych powodzią, po złożeniu oświadczenia, że zostali poszkodowani przez powódź, mają możliwość przesunięcia płatności składek ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. na wrzesień 2025 r bez odsetek.
Ci z przedsiębiorców którzy prowadzą JDG mogą natomiast wystąpić o umorzenie składek. Zgodę na to wydaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeśli przedsiębiorca wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić składek, ponieważ niosłoby to za sobą zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny.
"Co ważne, płatnicy składek z terenów objętych powodzią nie zostali zwolnieni z obowiązku przekazania do ZUS kompletów rozliczeniowych za bieżące okresy. Płatnicy, którzy będą mieli problem z ich złożeniem, mogą je przekazać do ZUS później. Nie będą wyciągane konsekwencje z tego tytułu. Jeśli przedsiębiorca nie przekaże dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc, wymiar składek zostanie utworzony z urzędu. Płatnik zostanie o tym poinformowany na PUE ZUS/eZUS. Prosimy zignorować to powiadomienie" – czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Od 18 września do 4 października 2024 r. w godz. 8:00–15:00 pod specjalnymi numerami telefonu 33 825 31 34 i 76 876 45 76 przedsiębiorcy mogą uzyskać informację w sprawie ulg w opłacaniu składek.
Inną formą wsparcia jest wydłużenie terminów płatności podatków: VAT, PIT i CIT. W przypadku podatku od towarów i usług (VAT) odroczenie zapłaty podatku będzie obowiązywać do 25 stycznia 2025 r. Natomiast odroczenie podatków dochodowych (PIT i CIT) dotyczy zaliczek należnych za okres od sierpnia do grudnia 2024 r.
Uruchomiona została również specjalna infolinia dla podatników, czynna w godz. 8:00-18:00 pod numerem telefonu 22 460 59 30.
Dodaj komentarz