Pracownia AKA Studio zaprojektowała wnętrza hotelu Mercure Wien City w centrum Wiednia

Łódzka pracownia AKA Studio przygotowała odnowione wnętrza Mercure Wien City w Wiedniu. Zgodnie z charakterem marki Mercure, która odnosi się do inspiracji lokalną kulturą i tradycją, architekci odnaleźli je w motywach Wiener Werkstätte – kierunku w sztuce, architekturze i modzie z czasów Wiedeńskiej Secesji.

Fot. MoodAuthors


– Wiedeń bywa nazywany stolicą secesji, która stała się punktem wyjściowym do poszukiwań inspiracji. Znaleźliśmy je w Wiener Werkstätte, kierunku w sztuce, architekturze i modzie, o charakterystycznych geometrycznych, prostokreślnych liniach i mocnej grze kontrastami. Natrafiliśmy na zdjęcie wnętrza urzędu pocztowego z tego okresu, które ozdobione było prostym liniowym malunkiem na szczycie ścian, przechodzącym na sufit. Urzekła nas również kultowa pocztówka „Wiener Café: Der Litterat” z postacią pisarza siedzącego na kanapie o niesamowicie gęstym, kwietnym wzorze. Te referencje znalazły odbicie w zrealizowanym projekcie – opowiada Agata Łapuchowska, współwłaścicielka AKA Studio.

Pracownia postawiła na otwarcie budynku na ulicę, tak by widziane przez okno kolory, wzory i naturalne materiały zapraszały do środka. Aranżacja konsekwentnie zasadza się na reinterpretacji motywów znanych z Wiener Werkstätte. – Znając specyfikę funkcjonowania hoteli, cykl życia ich wnętrz, zaproponowaliśmy meble i indywidualne rozwiązania, które w bardzo łatwy sposób będzie można w razie konieczności odnowić lub wymienić, bez wykonywania nadmiernych i niepotrzebnych prac, pochłaniających energię i generujących koszty – mówi Karolina Kowalik, współwłaścicielka AKA Studio.

W strefie recepcji dominują motywy geometrycznych podziałów, łuków i zaokrągleń. W ramach unikalnie zaprojektowanych przez pracownię rozwiązań, znajduje się m.in. lada recepcyjną wraz ze specjalnie obniżonym stolikiem. Charakterystycznym elementem jest zabudowa ścian za recepcją. Za zieloną tapetą i drewnem dębowym kryją się szafki, natomiast w części wykończonej białą płytą, drewnem oraz złotymi, metalicznymi detalami znajduje się przejście do zaplecza recepcji. Geometryczny wzór ma również zaprojektowana przez AKA Studio wykładzina.

Naprzeciwko recepcji znajduje się mała część lobby, która przed remontem nie miała jasno zdefiniowanego przeznaczenia. Dziś zachęca do odpoczynku lub pracy przy komputerze – do niej przystosowany jest wysoki stół z charakterystyczną lampą w stylu bibliotecznym, projektu AKA Studio. Domową atmosferę wprowadza fornirowany regał, na którym znajdują się wyselekcjonowane przez architektów książki, albumy i pamiątki pochodzące ze zbiorów m.in. sklepu w muzeum Wiener Werkstätte. W zabudowę wkomponowano tkaniny z oryginalnymi nadrukami z tego okresu, które udało się pozyskać z zamkniętej już fabryki. Współczesność akcentują meble wolnostojące, pełne kolorów i tekstur, wśród których znajduje się zaprojektowana przez pracownię charakterystyczna pufa z wałkiem.

Większe lobby pełni funkcję popołudniowo-wieczorną, gdzie po intensywnym dniu można odpocząć z kieliszkiem wina. Odpowiednią atmosferę wprowadzają liczne tkaniny oraz starannie dobrane meble. Wśród nich znajdują się modele pochodzące od młodych polskich marek, m.in. Tamo Design oraz oprawy oświetleniowe projektu AKA Studio. Ciekawym elementem wyróżniającym się w tej przestrzeni jest rodzaj półkolistej sceny, której forma wynika z konstrukcji obiektu. Schowana za murkiem, staje się idealna do kameralnej rozmowy lub lektury w skupieniu. Znajdujące się tu meble, fornirowane panele, kotary oraz tkaniny Wiener Werkstätte naciągnięte na blejtram przywodzą na myśl atmosferę wiedeńskich kawiarni.

Centralnym, przyciągającym uwagę elementem restauracji jest bufet oraz nadwieszona nad nim instalacja oświetleniowa. Zarówno one, jak i wolnostojące loże, są oryginalnymi projektami stworzonymi specjalnie dla tej inwestycji i wykonanymi przez polskich rzemieślników. Całości dopełnia intensywny czerwono-malinowy kolor ścian i kotar, które po śniadaniu mogą zostać zasunięte, zmieniając charakter aranżacji na bardziej kawiarniano-klubowy.

Nawiązania do kolorystyki restauracji znaleźć można też w pokojach, czego przykładem jest utrzymana w głębokim różu tapicerka sofy i krzesła. Wzór poduszki na sofie odnosi się do pocztówki „Wiener Café: Der Litterata tapeta nawiązuje do charakterystycznego stylu malowania ścian typowego dla Wiener Werkstätte. Unikalnymi elementami wyposażenia przygotowanymi przez Studio AKA są: wezgłowie łóżka, biurko, lustro z dekoracyjnymi szprosami, wzór wykładziny, a także mebel na minibarek i wieszak inspirowany klasycznym wózkiem hotelowym – oba elementy są mobilne.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *