30 czerwca rusza Sanatorium Milicyjne Arche Nałęczów z 308 pokojami, centrum konferencyjnym o powierzchni 1 tys. m kw., restauracją, sky barem, klubem nocnym, kliniką La Perla oraz strefą wellness m.in. z basenem, saunami i grotą solną. To największy obiekt eventowo- noclegowy na Lubelszczyźnie.
Grupa Arche kupiła działkę o powierzchni 3,1 ha z nieukończonym budynkiem o powierzchni ok. 17 tys. m kw. (budowę rozpoczęła w 1983 r. Komenda Wojewódzka MO w Lublinie pod sanatorium milicyjne) w 2020 r. od Agencji Mienia Wojskowego za 8 mln zł. Wcześniej AMW próbowała sprzedać tę nieruchomość siedem razy. Arche zainwestowało w dokończenie budowy i otwarcie obiektu w standardzie 4-gwiazdkowego hotelu ponad 100 mln zł.
– Chciałoby się powiedzieć: 40 lat minęło jak jeden dzień, bo tyle czasu minęło od startu tej budowy pod koniec 1983 r.. Gdyby socjalizm nie upadł w 1989 r., to zapewne jeszcze rok, dwa i obiekt byłby oddany do użytku. A tak pozostała strasząca ludzi konstrukcja – opowiada prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.
– Potem było wiele bezskutecznych prób sprzedaży budynku, a nawet pomysł na jego wyburzenie i zbycie samej działki. Dobrze pamiętam przetarg, bo urzędnicy byli tak szczęśliwi, że w końcu znalazł się kupiec, że zostałem przez nich wyściskany. Sam Nałęczów ma swoją uzdrowiskową markę, a wcześniej próbowaliśmy z inwestycją w Kazimierzu nad Wisłą, ale się nie udało. Arche Nałęczów ma być miejscem, gdzie – jak opisuje hotel – z prostych form architektury lat 80. XX wieku starano się wydobyć „oryginalne piękno delikatnych linii, kolorytu modernizmu wraz z zachowaniem minimalizmu i surowości bryły”. Tam, gdzie to było możliwe, architekci zachowali oryginalne elementy takie jak glazura, terakota, elewacja, tynki, „które po połączeniu z misternie dobranymi elementami dekoracyjnymi, inspirowanymi epoką tamtych
czasów zapraszają do wnętrz pięknych, eleganckich, ciepłych, jednocześnie osadzonych w innej epoce”. Nowy obiekt dysponuje łącznie 650 miejscami noclegowymi, m.in. w 16 apartamentach, z których największy ma 100 m kw., i 84 pokojach typu superior. Przestrzenie zdobi blisko 400 obrazów uczniów nałęczowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, stylistyką nawiązujących do wzornictwa z czasów PRL-u, dzięki czemu nadają każdemu pomieszczeniu indywidualny charakter. Elewację budynku wyróżnia mural według projektu jednej z uczennic, Natalii Wróbel, zwyciężczyni konkursu, do którego zgłoszono ponad 200 prac.
Przy inwestycji pracowali też więźniowie zakładu karnego w Siedlcach i zatrzymani z aresztu w Warszawie na Służewcu, którzy wyprodukowali m.in. mozaikę zdobiącą ścianę basenu, tapicerowane meble czy dekoracyjne abażury. Centrum konferencyjne Arche Nałęczów dysponuje dziewięcioma salami z największą o powierzchni 600 m kw. na 500 osób. W planach jest rozbudowa oferty konferencyjnej o powierzchnie na kolejne 600 osób. W restauracji Retro serwowane są dania inspirowane kuchnią regionalną, przygotowane z lokalnych produktów.
Sky bar dysponuje tarasem zewnętrznym, gdzie usytuowano scenę, na której odbywać się będą wydarzenia kulturalne, widoczne również dla gości z balkonów. Uzupełnieniem oferty obiektu jest strefa wellness z basenem wewnętrznym, saunami, jacuzzi zewnętrznymi i wewnętrznymi, przestrzenią dla dzieci oraz grotą solną. Z kolei Klinika La Perla oferuje autorskie zabiegi, stworzone na bazie luksusowych kosmetyków Beauty Box by Klinika La Perla oraz rytuały powstałe na bazie lokalnie rosnących ziół i znajdujących się w okolicach hotelu minerałów. Dla inwestora naturalne było, że musi pozostać oryginalna nazwa obiektu, czyli Sanatorium Milicyjne, nawiązująca do jego genezy, ale także historii i losów kraju. Z tego samego powodu zdecydował się teraz na specjalny prezent dla będących w czynnej służbie policjantów.
– Nawiązując do historii obiektu, chociaż nie ma już milicji, przygotowaliśmy specjalną ofertę adresowaną do aktywnych policjantów i ich rodzin. Będzie to 20 proc. rabatu na pobyt od ceny dnia, a dla ich dzieci za darmo, przy rezerwacji zrobionej bezpośrednio w hotelu – poinformował Władysław Grochowski.
Dodaj komentarz