Hotelstars Union (HSU), europejskie stowarzyszenie na rzecz wspólnej klasyfikacji hoteli, zatwierdziło nowe kryteria przyznawania gwiazdek hotelowych w latach 2025–2030. Obecnie certyfikację hoteli w oparciu o HSU wdrożyło 21 krajów, dyskusje o zasadności jego wdrożenia trwają także w Polsce.
Obecna aktualizacja katalogu kryteriów HSU jest wynikiem dwunastu miesięcy pracy i wspólnego wysiłku. Proces ten obejmował osiągnięcie konsensusu i ujednolicenie stanowisk wszystkich stowarzyszeń członkowskich HSU, co, jak podkreślają autorzy certyfikacji, było złożonym przedsięwzięciem, które wymagało znacznego wysiłku i współpracy.
Nowy katalog klasyfikacyjny to krok w kierunku bardziej zrównoważonej, wydajnej i zorientowanej na gości branży hotelarskiej. Został on uproszczony z 247 do 239 kryteriów, usuwając niektóre, które stały się mniej ważne, i konsolidując inne, aby uprościć system.
Niektóre zmiany obejmują wprowadzenie zaleceń dotyczących czyszczenia materacy, aby spełnić zwiększone wymagania higieniczne i wydłużyć żywotność materacy, aby pozytywnie wpłynąć na zrównoważony rozwój. W pokojach nie będzie już przyborów do szycia i polerowania butów. Dodatkowa wymiana pościeli i ręczników zostanie dokonana tylko na życzenie gościa.
Hotele mogą zbierać dodatkowe punkty, jeśli mierzą swój ślad węglowy zgodnie z międzynarodowymi standardami. Godziny otwarcia recepcji i obsługi hotelowej zostały skrócone, aby uwzględnić niedobory siły roboczej w Europie.
Nowe kryteria uwzględniały również cyfryzację. Nowy katalog klasyfikacyjny wprowadził możliwość w pełni zautomatyzowanych usług zameldowania i wymeldowania zastępujących usługi tradycyjnej recepcji, szczególnie w kategoriach 1* i 2*. Kioski samoobsługowe również stały się powszechne i są teraz uwzględnione w nowych 4-gwiazdkowych.
HSU zrewidowało kryteria klasyfikacji hoteli, biorąc pod uwagę nadchodzące przepisy UE i zmieniające się potrzeby branży hotelarskiej. Takie podejście daje hotelom w UE – od jednej do pięciu gwiazdek – pewność, że będą opierać się na tych kryteriach w ciągu najbliższych pięciu lat. Kraje członkowskie HSU mają czas do 1 stycznia 2025 r. na wdrożenie katalogu na poziomie krajowym, zapewniając płynne przejście i możliwość dostosowania się do nowych standardów.
Dodaj komentarz