Rok Montowni Lofts & Experience w Gdańsku

Minął rok od otwarcia Montowni Lofts & Experience w zabytkowym budynku zlokalizowanym na postoczniowych terenach Gdańska, który po gruntownej rewitalizacji przez Euro Styl z Grupy Dom Development pełni funkcje hotelowo-konferencyjną i gastronomiczną. Część hotelową tworzy 114 loftów. W parterze działa największy w północnej Polsce food hall.

- Mamy za sobą pełne 12 miesięcy funkcjonowania Montowni i wiele powodów by stwierdzić, że stworzyliśmy fantastyczne miejsce. Goście spędzili w naszych loftach łącznie blisko 17 tysięcy nocy, co jest świetnym wynikiem. Jesteśmy dumni, iż udało nam się zbudować taką rozpoznawalność na hotelowej mapie Gdańska w ciągu jednego roku. Myślę, że wynika to z faktu, iż jesteśmy obiektem niestandardowym, który jak magnes przyciąga turystów ciekawych historii i niebanalnego designu – mówi Renata Mojsa-Ossowska, dyrektor generalna Montownia Lofts & Experience, która była m.in. dyrektor sprzedaży w Hiltonie Gdańsk i Sheratonie Sopot.


Montownia jest jedynym tego typu, postindustrialnym obiektem w Polsce łączącym funkcję hotelową z gastronomią dużej skali. Na serwisie rezerwacyjnym Booking.com ma ponad 2,2 tys. opinii ze średnią ocenę 9,7 na 10. Goście piszą też np.: „Genialne miejsce, fantastyczny design, doskonałe jedzenie w food hall”, „Niepowtarzalny styl i klimat”, „Tu trzeba być!”. Montownia stała się już nawet gdańskim symbolem.

Obiekt cieszył się też dużym uznaniem profesjonalengo jury naszego konkursu „Hotel z Pomysłem”, w którym zdobył miejsce tuż za podium, a wyprzedziły go tylko luksusowe Verte Autograph Collection Warszawa oraz H15 Luxury Palace i Garamond Tribute Porftolio z Krakowa. „Genialna adaptacja budynku o charakterze przemysłowym do potrzeb gościa hotelowego, konferencji i gastronomii. Zachowana zabytkowa, ceglana elewacja, surowa, żelbetowa konstrukcja, brukowa nawierzchnia na parterze budynku z zabytkowymi torami kolejowymi. Nowoczesny design z wykorzystaniem żywej roślinności. Dzięki monumentalnym fotografiom stoczni zachowana została pamięć o pierwotnej funkcji budynku” – Ireneusz Dudek, Hotel Inwest. „Świetna rewitalizacja dająca obiektowi nowe życie zarówno to techniczne, jak też społeczne i kulturowe” – Michał Winiarski, C13 Architektura Stosowana. „Wspaniale trafiony nastrój rewitalizacji w historię obiektu” – Igor Galas, PRC Architekci. „Smakowity lifestyle'owy butikowy koncept w poprzemysłowym wnętrzu z mnogością autentycznych elementów. Tu czuje się klimat stoczni – Piotr Kalinowski, MIXD. „Jeden z tych hoteli w Polsce, które trzeba odwiedzić. Miejsce autentycznie oddające ducha Gdańska, gdzie sztuka i przemysł chodzą ze sobą w parze. Tutaj czuje się wolność” – Arkadiusz Dawidowicz, For Spa. „Fascynujące miejsce o unikatowej koncepcji. Nie tylko hotel, ale również miejsce, które eksponuje dziedzictwo i kreatywność, sprawiając, że pobyt tam staje się niezapomnianym przeżyciem” – Jarosław Kołodziejczyk, Mextra.

Loft w Montowni może pomieścić do 6 osób, co sprawia, że w kategoriach hotelowych jest to raczej unikalna oferta. Dominującymi gośćmi weekendowymi są pary i rodziny z dziećmi, w tygodniu najwięcej jest pobytów o charakterze biznesowym i grup przyjaciół. Obiekt na swoje miejsce pobytu w Gdańsku wybierały też osoby publiczne i artyści. Dla wielu dużym zaskoczeniem jest przede wszystkim sam koncept jako połączenie ciekawych funkcji i aranżacja tego historycznego obiektu z jego charakterystycznym, galeryjnym układem. Historia przeplata się tu z dniem dzisiejszym, w postindustrialnych wnętrzach artefakty przenikają się z ciekawym designem, a towarzyszy temu ambitna sztuka – wielkogabarytowe obiekty świetlne czy pejzaże.

- Mamy już nawet grono stałych bywalców, dla których Montownia stała się niemalże drugim domem. Wiele osób wraca do nas po pierwszym pobycie, bo mówią, że miejsce ich autentycznie oczarowało. Wśród gości dominują oczywiście nasi rodacy, a kolejne pozycje zajmują turyści ze Skandynawii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Są też tacy, którzy cenią, że jesteśmy  przyjaźni zwierzętom, przyjeżdżają ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi – dodaje Renata Mojsa-Ossowska.

W strefie konferencyjnej Montowni odbyło się wiele wydarzeń o charakterze biznesowym - szkolenia, konferencje. Liczne były imprezy firmowe, których część oficjalna odbywała się w strefie konferencyjnej, a integracja w food hallu, czasami w połączeniu z noclegiem w loftach. Zlokalizowana na postoczniowych terenach Montownia cieszy się szczególną popularnością wśród  architektów, branży budowlanej, deweloperów. Dostępność w jednym miejscu szerokiej bazy noclegowej (114 dużych pokoi), przestrzeni konferencyjnej i szerokiej oferty gastronomicznej to wyróżnik i duża wartość dla klientów biznesowych.

Uwagę gości Montowni zwraca też zielona ściana z ponad 1,3 tys. żywymi tropikalnymi roślinami. Ma ona blisko 20 metrów wysokości i ciągnie się przez całą wysokość budynku. Z parteru widać ją w całej okazałości przez szklany strop, który ukazuje też galeryjny układ obiektu. Do tego dochodzą liczne artefakty wkomponowane we wnętrza, m.in. kabina operatora suwnicy, dawna winda, lampy odzyskane z terenów postoczniowych czy tor szynowy, który kiedyś służył do transportu ciężkich, przemysłowych elementów. Z tą historią koresponduje dzisiaj nowoczesny design. W pokojach jest wiele ciekawych detali, a naturalne, żelbetowe elementy konstrukcji przenikają się z modnym stylem i wysokiej jakości wyposażeniem.

Montownia zebrała już wiele prestiżowych nagród, niektóre jeszcze przed oficjalnym otwarciem. W międzynarodowym konkursie European Property Awards 2021-2022 obiekt wygrał w kategorii ‘Commercial Renovation/Redevelopment’. Na Art in Architecture festiwal 2022 Montownia zdobyła nagrodę w kategorii ‘Hotel’ – doceniona została w szczególności ambicja Euro Stylu i realizacja we wnętrzu tego historycznego budynku imponującej instalacji artystycznej „Ławica Stworzeń” autorstwa Tomasza Krupińskiego. Podczas Prime Property Prize 2023 obiekt zdobył statuetkę w kategorii ‘Architektura’, były też dwie nagrody na międzynarodowym konkursie Baltic Real Estate Awards 2023, w kategoriach ‘Hotel Project’ oraz ‘Renovation Project’. Kilka dni temu zaś doszła kolejna cenna nagroda – Pomorski Sztorm Urbanistyczny 2023, w plebiscycie  organizowanym przez redakcję Gazety Wyborczej Trójmiasto.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *