We Wrocławiu rozpoczęto prace nad planami budowy kompleksu OVO, w skład którego wchodzić będzie luksusowy hotel Hilton, apartamenty, sale konferencyjne, sklepy i centrum rekreacyjno-rozrywkowe. Nowoczesny, mający szansę stać się ikoną miasta budynek przyczyni się do regeneracji obszaru w pobliżu historycznego centrum Wrocławia.
Międzynarodowa firma inżynierów konsultantów Buro Happold świadczy usługi projektowe w zakresie konstrukcji i instalacji dla tego ekscytującego budynku o zakrzywionej konstrukcji, który został zaprojektowany przez Gottesman-Szmelcman Architecture, przy udziale lokalnego partnera Broadway Malyan Polska. Obiekt o charakterystycznym, odważnym kształcie pozbawionym jednej prostej linii, powstaje na zlecenie firmy Wings Properties. Jego unikalna forma została doceniona podczas ubiegłorocznej edycji przeglądu architektonicznego MIPIM 2008 w Cannes i uhonorowana nagrodą „Budowla Przyszłości” jako najlepszy obiekt komercyjny i rekreacyjny.
“Wrocław ma ambicje być miastem, które – niczym latarnia morska – stanie się punktem odniesienia i inspiracją dla projektantów, architektów i twórców nowych rozwiązań miejskich w innych regionach kraju” powiedział Asaf Gottesman, Dyrektor i Partner, będący współzałożycielem Gottesman-Szmelcman Architecture. „Chcemy, aby pulsowi miasta rytm nadawało jego serce, czyli budynek OVO”.
„Nowy hotel pokazuje nasze zainteresowanie inwestycjami w Polsce, gdzie w ciągu kolejnych pięciu lat myślimy o powstaniu 20 hoteli”, powiedział Uli Widmer, Vice President for Development in Central and Eastern Europe Hotelu Hilton. „Jesteśmy zachwyceni mogąc brać udział w tak ciekawym projekcie. Jesteśmy przekonani, że wrocławski Hilton stanie się jednym z głównych obiektów na mapie miasta po oddaniu doużytku w 2011 roku”.
Obiekt, z którego miasto może być dumne
Sześciopiętrowy budynek o powierzchni
Zakrzywiona fasada budynku zostanie wykonana z połyskującego materiału, wywołując efekt półprzezroczystości. Wyjątkowo elegancka w swej prostocie, lekka konstrukcja budynku przyczyni się do obniżenia kosztów inwestycji.
“Budynek jest niewątpliwym wyzwaniem dla naszego zespołu konstrukcyjnego, z uwagi na swój charakterystyczny kształt i wysokie wymagania dotyczące sposobu jego wykończenia”, powiedział
Przyjazny środowisku projekt instalacji zmniejszy emisję dwutlenku węgla
Szybko powiększający się warszawski Zespół Instalacji Buro Happold jest również zaangażowany w prace projektowe dla kompleksu OVO. „Głównym celem dla zespołu instalacji było zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w budynku oraz zadbanie, aby był on jak najbardziej energooszczędny”, powiedział Przemek Sobieski. „Budynek spełnia wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Świadczy o tym obecność systemu pozwalającego na dostosowanie zużycia energii do potrzeb użytkowników oraz systemu umożliwiającego wykonanie lokalnych pomiarów zużycia wody, ogrzewania i energii elektrycznej. Ponadto budynek został wyposażony w mechanizmy umożliwiające magazynowanie ciepła, przy zapewnieniu naturalnej wentylacji wszędzie tam gdzie jest to możliwe”.
Dodatkowo kompleks OVO będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy techniczne, odpowiadające wysokim standardom luksusowego budynku. Wyposażenie apartamentów usługowych obejmuje system automatycznego sterowania klimatyzacją i żaluzjami, systemy audio/video, bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz zintegrowany w jednym urządzaniu system inteligentnego zarządzania apartamentem, w tym systemy antywłamaniowe i alarmowe. Zespół Buro Happold zadbał o bezpieczeństwo związane z użytkowaniem obiektu. Budynek jest zasilany z rezerwowego agregatu prądotwórczego oraz wyposażony w system alarmu przeciwpożarowego, instalacji tryskaczowej i wentylacji oddymiającej. Oświetlenie awaryjne umożliwia bezpieczną ewakuację z budynku.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na marzec 2009, podczas gdy otwarcie budynku ma mieć miejsce w 2011 r.
Ogólne informacje nt. inwestycji
Inwestor: Wings Properties
Architekt: Gottesman-Szmelcman Architecture
Lokalny architekt:Broadway Malyan Polska
Usługi Buro Happold : Projekt instalacji, projekt konstrukcji
Dodaj komentarz