24 grudnia 2013 roku Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego złożyła w sądzie wniosek o odrzucenie tabel z nowymi stawkami za odtwarzanie utworów audiowizualnych w hotelach i pensjonatach. Jest to ukoronowanie pierwszego etapu pracy zespołu ekspertów IGHP oraz prawników zaangażowanych do walki o interesy hotelarzy w naszym kraju.
Przypomnijmy, że 10 lipca 2013 roku Komisja Praw Autorskich, zrzeszająca 8 organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi zaakceptowała tabelę nowych stawek i wynagrodzeń wynikających z tych praw, obejmujących m.in. hotele i pensjonaty – mówi Ireneusz Węgłowski, Prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Nie jesteśmy przeciwni opłatom za odtwarzanie utworów muzycznych czy filmów, natomiast zbulwersowała nas forma ich wprowadzenia, bez procedur negocjacyjnych – dodaje Prezes.
Nowe stawki, które miały obowiązywać od lipca 2013 roku są rażąco wysokie. Na podstawie analiz wykonanych przez Izbę wynika, że hotelarze w Polsce płaciliby za odtwarzanie muzyki i filmów stawki 2,5 raza wyższe niż ich koledzy w Niemczech, 7,5 raza wyższe od tych, jakie są płacone we Francji i blisko 10-krotnie wyższe od stosowanych na Węgrzech.
Izba zareagowała na to powołując konsorcjum, do którego oprócz członków IGHP, przystąpiło dodatkowo kilkadziesiąt podmiotów z branży. Dzięki środkom finansowym pozyskanym od członków konsorcjum Izba zaangażowała firmę GfK Polonia, której badanie potwierdziło, że hotele nie mają dodatkowego przychodu ani zysku z faktu, że odtwarzana jest muzyka czy też wybierany konkretny kanał filmowy.
Chcemy bardzo podziękować wszystkim członkom Izby oraz podmiotom zaangażowanym w konsorcjum, gdyż dzięki ich środkom finansowym możliwe było podjęcie zdecydowanych działań w obronie interesów hotelarzy w naszym kraju – mówi Janusz Mitulski, Wiceprezes IGHP. Jest to kolejny przykład, że jako branża musimy się zrzeszać aby działać wspólnie, gdyż tylko wtedy nasz głos będzie słyszalny – dodaje Mitulski.
Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego jest organizacją samorządu gospodarczego branży hotelarsko-gastronomicznej, posiadającą osobowość prawną, działającą zgodnie z ustawą o Izbach Gospodarczych z dnia 30 maja 1989 r. Izba została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod nr. 0000174981 w listopadzie 2003 roku z inicjatywy 123 podmiotów gospodarczych reprezentujących sektor hotelarski, gastronomiczny, firmy, przedsiębiorstwa i wyższe uczelnie współpracujące na rzecz turystyki i hotelarstwa w Polsce. Reprezentuje 120 hoteli o potencjale ponad 17.150 jednostek mieszkalnych.
Dodaj komentarz