Niepełnosprawni w zabytkowym pałacu

Kończąca się właśnie paraolimpiada w Londynie pokazuje z jednej strony jak wiele osób dotkniętych jest różnego rodzaju dysfunkcjami, a z drugiej, że osoby te starają się żyć i działać bez oglądania się na swoje schorzenia. Pomimo ograniczeń chcą żyć pełnią życia na co dzień. Dlatego właśnie Pałac Kotulińskich mieszczący się w Czechowiach –Dziedzicach, zrzeszony w Polish Prestige Hotels&Resorts zmodernizowano tak, aby w jego murach mogły gościć i korzystać z wielu udogodnień również osoby niepełnosprawne. Wysiłek i zaangażowanie włożone w modernizację Pałacu Kotulińskich zostały docenione przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który w sierpniu tego roku przyznał Pałacowi wyróżnienie w ramach XVI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2011”.

 

Jednym z zamysłów modernizacji obiektu było umożliwienie korzystania zarówno ze wszystkich pomieszczeń w Pałacu jak i z całego parku oraz znajdującym się w nim budynku Starej Kręgielni - budynku odtworzonego od fundamentów według starych planów. – wyjaśnia Krzysztof Trybulski, Specjalista ds Marketingu Pałacu Kotulińskich. W jaki sposób zrealizowano te zamysły?

Pałac wyposażony jest w windę, dzięki czemu osoba poruszająca się na wózku może dostać się zarówno do sal bankietowych znajdujących się na 1 piętrze oraz pokoi na drugim piętrze, jak i skorzystać ze strefy relaksu z saunami w podziemiu. Dodatkowo wszystkie drzwi zewnętrzne wyposażone są w bardzo niskie, łatwo przejezdne progi oraz szerokie lub dwuskrzydłowe drzwi. Zdecydowana większość drzwi wewnątrz jest pozbawiona progów.
Hotel posiada również jeden pokój w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a zarówno w Pałacu jak i Starej Kręgielni znajdują się osobne toalety przystosowane dla ich potrzeb. Zmiany nie ograniczyły się tylko do głównego budynku. Również park stworzony według barokowych założeń został odpowiednio zmodyfikowany, tak aby niepełnosprawni goście mogli podziwiać jego piękno. Istotne jest również odpowiednie przeszkolenie obsługi hotelowej, aby w każdej chwili mogła nieść pomoc osobom niepełnosprawnym.

 



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *