Budżet SPA czyli jak wyjść na swoje

Autor: Anita Bajdalska
Budżet hotelowego SPA tworzymy po to, aby wiedzieć co i za ile możemy sprzedać, jakie produkty i za ile możemy kupić, gdzie możemy trochę obniżyć cenę za usługę SPA, a czego robić nam nie wolno.
Ważne jest poznanie zasad tworzenia budżetu hotelowego SPA, aby nie popełniać błędów przy jego przygotowaniu. Działania należy rozpocząć od analizy danych. Sprawdzamy, jakie koszty i przychody w latach poprzednich odnotowywało nasze SPA. Koszty dzielimy na stałe i zmienne, które zależą od liczby wykonanych zabiegów.
Koszty – nie zapomnij o wacikach
Zacznijmy od kosztów stałych, które są takie same bez względu na liczbę zabiegów. Do tej grupy zaliczyć należy koszty energii elektrycznej. I już na tym etapie pojawia się wątpliwość – jak je obliczyć? Problemu nie ma, jeśli SPA posiada własne liczniki. Co zrobić jednak, jeśli ich nie ma (a tak bywa bardzo często)? Stosuje się różne techniki, jedną z nich jest podział rachunków, jakie hotel płaci dostawcy energii według liczby metrów kwadratowych w całym obiekcie. Taka relacja, niestety, bywa często niekorzystna dla SPA. Jeśli nie podgrzewamy łóżek, nie używamy dużo urządzeń elektrycznych, a dla stworzenia odpowiedniej atmosfery zabiegu pracujemy najczęściej przy świecach, to taki bilans nie wychodzi korzystnie. Może okazać się, że fundujemy energię innym działom w budżecie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnych liczników i o to powinien zabiegać manager zarządzający hotelowym SPA, ponieważ wtedy dokładnie wiadomo, ile zużywamy energii.
Podobnie z wodą wykorzystywaną do zabiegów SPA. Oczywiście, najwięcej będziemy jej zużywać do kąpieli i do zabiegów na ciało, mniej do zabiegów na twarz. Skoro mamy wodę, to należy dodać pozycję „odprowadzanie ścieków”, a wcale nie są to małe wartości. W budżecie powinny też być uwzględnione wszystkie inne media, jakie wykorzystujemy w hotelowym SPA. Ważnym elementem, o którym nie wolno zapominać przy budowaniu budżetu SPA jest amortyzacja. Zakupione urządzenia oraz wyposażenie należy za jakiś czas odtworzyć i temu ma służyć odpis z tego tytułu. Koszty materiałów do zabiegów stanowią kolejny punkt przy konstrukcji budżetu. Zliczamy je z faktur, które otrzymujemy od dostawców kosmetyków oraz innych produktów wykorzystywanych do zabiegów. Nie wolno zapomnieć nawet o takich drobiazgach, jak waciki, materiały jednorazowe czy świeczki, które są często kupowane.
[...]

Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Strefa prenumeratora

Wszyscy prenumeratorzy miesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Wybierz prenumeratę papierową, albo elektroniczną. Czytaj tak jak Ci wygodnie.

Prenumerata HOTELARZA to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania miesięcznika prosto na biurko, bądź swoją pocztę e-mail
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-hotelarz.pl
  • (w tym archiwum wydań od 2005 roku, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Specjalne zniżki na szkolenia Akademii Hotelarza i konferencje organizowane przez „Hotelarza”
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 26
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego TUTAJ
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Hotelarza, skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl




3 odpowiedzi na “Budżet SPA czyli jak wyjść na swoje”

  1. Claudio pisze:

    W teorii wszystko pięknie, w praktyce dużo trudniej wyjść na swoje w SPA. Rozliczanie kosmetyków to masakra, kierownik SPA może wcisnąć każdy kit.

  2. SPA-Project pisze:

    Dużo obiektów ma problem z rozliczaniem kosmetyków, ale można to okiełznać. Muszą być dobrze spisane receptury i respektowane ich zużycie przez personel oraz stały system kontroli.

  3. Claudio pisze:

    No dobrze, ale mi kosmetyczka tłumaczy, że zużycie kosmetyków jest uzależnione od chłonności skóry i…powierzchni na jakiej pracuje.
    Ja jestem laikiem w tym temacie i nie wykluczone, że daje się robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *