W wieku 98 lat zmarł Zenon Błądek, architekt, wieloletni współpracownik „Hotelarza” od lat 60. do XXI wieku, z ramienia Zarządu Inwestycji Hoteli Orbis zaangażowany w powstanie wielu hoteli w latach 70. jak Victoria, Forum, Kasprowy, autor książek o zasadach projektowania hoteli, współtwórca kategoryzacji hoteli, założyciel poznańskiego biura architektonicznego Palladium Architekci, wykładowca akademicki, profesor Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie.
Zenon Błądek przeszedł w swojej bogatej praktyce zawodowej wiele szczebli: od projektanta, wykonawcy, koordynatora inwestycji hotelarskich, pracownika naukowego i dydaktycznego po właściciela własnej pracowni architektonicznej. W latach 70. miał bezpośredni wpływ na budowę kilkudziesięciu hoteli orbisowskich.
Jak wspominał w 2012 r. z okazji 50-lecia „Hotelarza”: „W latach 70. prawie każdego roku Orbisowi przybywały nowe hotele, dzięki którym, poprzez licencyjne powiązania ze światowymi łańcuchami takimi jak InterContinental Hotels Corporation, Holiday Inns czy Novotel, Polska mogła wejść ze swoją ofertą na światowe rynki turystyczne.Te decyzje ówczesnych władz stały się dźwignią dla krajowego hotelarstwa, które przy strategicznej dominacji przemysłu ciężkiego w państwowej gospodarce nie miało wcześniej żadnych szans na wyjście ze swej głębokiej zapaści. A dla mnie był to najbardziej fascynujący okres pracy, podczas którego niejako w marszu wszyscy uczyliśmy się hotelarstwa od nowa, nie na renomowanych uczelniach, ale w bezpośrednich kontaktach z wzorcowymi obiektami, podpatrując ich organizację pracy, sposób zarządzania, sprawność”.
Wieloletni aktywy działacz Zrzeszenia Polskich Hoteli Turystycznych i Polskiego Zrzeszenia Hoteli, gdzie był przewodniczącym Komisji Wyposażenia i Modernizacji. Autor książek o charakterze podręcznikowym dla architektów takich jak „Kształtowanie programów i funkcji hoteli miejskich” „Wyposażenie obiektów hotelarskich”, „Hotele bez barier. Przystosowanie dla osób niepełnosprawnych”, „Hotele”, „Dzieje krajowego hotelarstwa. Od zajazdu do współczesności”. W 2010 r. ukazała się pod jego redakcją książka „Nowoczesne hotelarstwo. Od projektowania do wyposażenia” – encyklopedia wiedzy o zasadach programowania, projektowania, realizacji i wyposażania obiektów hotelowych (potem aktualizowana), która powinna być obowiązkową pozycją na półce każdego inwestora hotelarskiego i architekta. Na blisko 350 stronach omówione są punkt po punkcie wszystkie elementy inwestycji hotelowej wraz ze zdjęciami, wykresami i projektami architektonicznymi.
W 1992 roku założył biuro Palladium Architekci, które wyspecjalizowało się w projektowaniu obiektów hotelowych i związanych z turystyką. Przez lata na łamach „Hotelarza” tłumaczył i opisywał zasady tworzenia hoteli oraz ich poszczególnych części. W 2009 r. prof. Zenon Błądek przekazał naszej redakcji swoje prywatne zbiory numerów „Hotelarza” od początków wydawniczych w latach 60. do 1990 r. Teraz to jedyne tak obszerne źródło wiedzy na temat hotelarstwa w Polsce, dzięki któremu można dowiedzieć się, z jakimi problemami borykali się hotelarze (oraz goście hotelowi) w tamtym okresie.
XXX
Uroczystości żałobne odbędą się w Puszczykowie 11 października o godzinie 11.00 w kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP,
Dodaj komentarz