HIT 2024: Co z tym finansowaniem?   KONFERENCJE "HOTELARZA"

W drugiej z dyskusji panelowych tegorocznego Forum HIT, zapytaliśmy Top-managerów polskich grup hotelowych i przedstawicieli banków, jakie warunki trzeba dziś spełnić i na jakie finansowanie można liczyć, planując nowy projekt hotelowy.

W panelu moderowanym przez Dorotę Malinowską, partnera firmy ProValue, udział wzięli: Radosław Altheim, Dyrektor Generalny, Q Hotels; Izabela Kuszner, Dyrektor, Bank Pekao, ACCA; Paulina Mazurkiewicz-Kurek, Dyrektor Pionu Finansowego, Polski Holding Hotelowy; Bratosława Mordzińska, Dyrektor ds. Finansowania Strukturyzowanego, Santander Bank Polska; Łukasz Płoszyński, Wiceprezes Zarządu, Focus Hotels, a także Przemysław Wieczorek, MRICS, Prezes Zarządu, Puro Hotel Development.

Na początek sytuację na temat finansowania inwestycji hotelowych zreferował Jacek Kozioł z firmy ProValue. Z przedstawionych danych wynika, ze wolumen inwestycji hotelowych w roku 2023 był najniższy od 2010 roku. Wynikało to z niepewnej sytuacji geopolitycznej i pamięć o okresie pandemii. Jak zauważył ekspert, banki powoli wracają do rozmów o finansowaniu inwestycji hotelowych. Jednak preferują doświadczonych w branży inwestorów, oraz dbają o dywersyfikacje ryzyka.

Kwestia trudnego do uzyskania i drogiego finansowania bankowego, zdaniem dużej części branży jest dziś główną przeszkodą w rozwoju branży hotelarskiej. Wiele zapowiadanych wcześniej nowych projektów hotelowych czeka w blokach startowych, gotowych ruszyć zaraz po otrzymaniu finansowania. Banki jednak pomimo tego, że hotele dawno otrząsnęły się z pandemii i generują dobre wyniki operacyjne, wciąż z dużą niepewnością podchodzą do finansowania tego sektora.

Przedstawiając punkt widzenia banku Izabela Kuszner, Dyrektor, Bank Pekao, potwierdziła, ze choć bank jest otwarty na nowych inwestorów, to jednak doświadczenie i zaufanie do podmiotów działających już wcześniej w branży. Aby zdecydować się na finansowanie bank musi zrozumieć biznes i to jak ma się obronić – powiedziała Izabela Kuszner.

Bratosława Mordzińska, Dyrektor ds. Finansowania Strukturyzowanego, Santander potwierdziła, że ważne jest doświadczenie inwestora. -Ważnym wskaźnikiem jest to jak obiekty hotelowe inwestora przetrwały pandemię. Dziś to ma większe znacznie niż lokalizacja, która dawniej była kluczem oceny inwestycji hotelowej- powiedziała.

Punkt widzenia inwestora przedstawił Radosław Altheim, Dyrektor Generalny, Q Hotels. Zauważył, że oczywiste jest, to iż inwestor chciałby jak najniższych kosztów finansowania i jak najmniej raportowania oraz innych procedur. Dlatego, jak podkreślił, ważna jest współpraca oraz planowanie inwestycji. Dzięki temu można wypracować rozwiązania finansowe, które zadowolą obie strony.

Przemysław Wieczorek, MRICS, Prezes Zarządu, Puro Hotel Development potwierdził, że ważne jest dziś aby inwestycja była wyjątkowa: musi mieć dobrą lokalizację, wiarygodnego sponsora, dobry cash flow itp. Nie jest łatwe skalkulowanie inwestycji tak, by obsługiwać odsetki i raty kapitałowe, a to nie jest łatwe w dzisiejszych czasach.

Paulina Mazurkiewicz-Kurek, Dyrektor Pionu Finansowego- powiedziała, że ważne jest zaufani do banku. Bank musi zrozumieć biznes hotelowy, a w razie potrzeby wspomóc. Oczywiście, że ważny jest majątek, ważne jest ryzyko, ale bardzo ważne są możliwości operacyjne, ponieważ hotele którymi zarządzają profesjonalni hotelarze mają znacznie lepsze wyniki.

Łukasz Płoszyński, Wiceprezes Zarządu, Focus Hotels, przychodząc do stołu negocjacyjnego przyprowadzamy de facto dwóch sponsorów – jednym jesteśmy my (z naszą długą historią i dobrymi wynikami naszych obiektów również w czasie pandemii), a drugim duża giełdowa spółka. Łukasz Płoszyński zauważył, że w hierarchii nieruchomości komercyjnych hotele zyskują na tle innych grup gdzie wzrost wyhamował. Dotyczy to Galerii handlowych, które już dawno wyhamowały, biur i magazynów, które właśnie wyhamowują, podczas gdy w hotelarstwie widać jeszcze spora przestrzeń do wzrostu. Zdaniem przedstawiciela Focus Hotels w związku z tą sytuacją rosła będzie liczba inwestycji, które będą zamieniały nieruchomości pierwotnie przewidziane na przykład na biura, na obiekty hotelowe.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *